Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel,KRO
|

Frankowicze. Kolejne odroczenie. Sędziowie chcą opinii Rzecznika Praw Dziecka

219
Podziel się:

Sąd Najwyższy poprosił przy rozpatrywaniu wytycznych dla spraw frankowych o dodatkowe opinie od RPO, Rzecznika Praw Dziecka, NBP, KNF, Rzecznika Finansowego. Nie ma nowego terminu.

Frankowicze. Kolejne odroczenie. Sędziowie chcą opinii Rzecznika Praw Dziecka
Frankowicze od lat walczą o swoją sprawę. Wyrok TSUE to kolejny krok (East News, Mariusz Gaczynski/East News)

Kolejne odroczenie decyzji w sprawie fankowiczów. Sąd Najwyższy chce zwrócić się w sprawie opinii do RPO, Rzecznika Praw Dziecka, NBP, KNF, Rzecznika Finansowego.

Decyzja była jednogłośna. Wszystkie wymienione podmioty mają na wydanie opinii 30 dni.

Kolejne posiedzenie odbędzie się nie wcześniej niż za 30 dni.

O co chodzi? Na podstawie zakwestionowanej umowy bank wypłacił całość lub część kredytu klientowi. Ten natomiast rozpoczął już spłacanie zadłużenia względem instytucji. Sąd miał zatem rozstrzygnąć, czy obie te kwestie są od siebie niezależne, czy też powstaje jedno roszczenie równe różnicy spełnionych świadczeń. W tym drugim rozwiązaniu korzystałaby z tego ta strona, której świadczenie miało wyższą wysokość.

Sędziowie uznali też, że konsumenci mogą dochodzić swoich roszczeń przez 10 lat od momentu, w którym dowiedzieli się, że ich kredytowa umowa zawiera niedozwolone klauzule.

Dzięki piątkowemu orzeczeniu banki natomiast mogą zażądać od klientów zwrotu świadczenia, od momentu, w którym umowa kredytowa została uznana za nieważną.

- Przesądzone zostało w tej dzisiejszej uchwale, że gdyby nieważność umowy stała się faktem, to każda ze stron rozlicza się osobno, a roszczenia banku przedawniają się licząc od momentu, w którym bezskuteczność umowy stała się definitywna, a nie od momentu, w którym umowa została zawarta - tłumaczył money.pl dr Piotr Bodył-Szymala, z "Monitora Prawa Bankowego".

Orzeczenia Sądu Najwyższego mają ujednolicić linię orzeczniczą polskich sądów w sprawach frankowiczów.

Niektóre banki jednak już od jakiegoś czasu zmieniły swoją politykę względem frankowiczów, jak choćby PKO BP. Osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach w banku, mają w ciągu kilku tygodni otrzymać propozycje ugód. - Ten kredyt rozliczymy i potraktujemy go od początku jako kredyt złotowy - mówił niedawno wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski.

Pod koniec kwietnia do sprawy frankowiczów odniósł się ponownie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzekł, że w sprawach dotyczących kredytu we frankach zaciągniętego w Polsce to polskie sądy mają rozstrzygać sprawy o niedozwolonych klauzulach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(219)
yxyxy
3 lata temu
banki najpierw wciskały ludziom kredyty we frankach, a jak zrobiła się chryja to teraz kombinują.
andre
3 lata temu
Jeszcze będzie potrzebna opinia Papieża i Dalajlamy
gosc
3 lata temu
Za bkedy die ofpowiads. Ja tez wxielam kredyt w markach, a splacalam w euro, a tego nie bylo w umowie, bo nikt nawet nie myslal o xmianie waluty. Plakalam i placilam. A tu? Niech tozliczs sie z bankiem na dzien dzisiejszy i odda dom, a dank wyplavi jakas roznice. Umowa, to umowa, a nie zabawa. Kazdy wiedzial o ryzyku.
Aaaa
3 lata temu
Opinia Rzecznika Praw Dziecka??? A to dzieci zawierały umowy kredytowe, czy osoby pełnoletnie?? Czegoś tu nie kumam
Co się porobi...
3 lata temu
A opinie farmaceuty, lub lekarzy.... Niech każdy wystawi opinię..
...
Następna strona