Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Frankowicze kontra banki. Przełomowa decyzja sądu

83
Podziel się:

Jeżeli kredytobiorca może wygrać sprawę, to nie ma sensu, żeby w trakcie procesu spłacał bankowi raty - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie. To może być przełomowa decyzja w tego typu sprawach.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zabezpieczenie, które może być przełomem w walce frankowiczów z bankami
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zabezpieczenie, które może być przełomem w walce frankowiczów z bankami (East News)

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", decyzja stołecznego sądu nie przesądza jeszcze o wyroku w sprawie przeciwko Getin Noble Bankowi.

Frankowicze, którzy wytoczyli proces bankowi Leszka Czarneckiego, poprosili sąd o wydanie zabezpieczenia. Uznali bowiem, że skoro sytuacja finansowa Getinu jest nienajlepsza, to w razie wygranej przez nich sprawy może on być niewypłacalny.

Wpadli więc na pomysł, że skoro istnieje takie ryzyko, to może nie powinni oni płacić należnych bankowi rat przez czas trwania procesu. I jeśli wygrają sprawę, to już na tym zyskają. Nawet jeśli bank nie będzie w stanie oddać im pieniędzy.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Nie bez wpływu na decyzję sądu pozostała tzw. afera KNF. "Okolicznośc została uprawdopodobniona przez powodów załączoną do wniosku o udzielenie zabezpieczenia transkrypcją stenogramu rozmowy Leszka Czarneckiego z przewodniczącym KNF Markiem Chrzanowskim" - napisał sąd w uzasadnieniu.

- Wydane uzasadnienie stanowi bardzo duże ułatwienie dla kredytobiorców i zabezpiecza ich interes ekonomicznych w przypadku potencjalnej niewypłacalności danego banku - mówi "DGP" adwokat Anna Wolna-Sroka.

Taka decyzja nie podoba się Związkowi Banków Polskich. - Jest ogromna różnica miedzy pogarszającą się sytuacją sektora a ryzykiem upadłości poszczególnych podmiotów - mówi Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP.

Wskazuje również, że lepiej było to rozwiązać w inny sposób. Na przykład taki, że klient płaci raty do sądowego depozytu. I po zakończeniu procesu sąd wypłaci je temu, kto sprawę wygra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
koral
5 lata temu
mieli atrakcyjna oferte nie ma sie dziwic ze ludzie brali
hhhhhhh
5 lata temu
to nie była wina getinu ze brali kredyty w nie swojej walucie
Klops
5 lata temu
A mnie kto pomoze w kredycie zlotowkowym?? Umowa jest umowa i trzeba dotrzymywać .. ja bym na miejscu banków zrywał umowę bez podania przyczyny bo mają takie prawo z uwzględnieniem spłacenia długu we frankach
Klops
5 lata temu
A mnie kto pomoze w kredycie zlotowkowym?? Umowa jest umowa i trzeba dotrzymywać .. ja bym na miejscu banków zrywał umowę bez podania przyczyny bo mają takie prawo z uwzględnieniem spłacenia długu we frankach
Felicjan
5 lata temu
Jak była potrzeba to się brało. Czytałeś umowę czy tylko liczyles kasę. My podatnicy przecież nie będziemy wam spłacać. Chcieliście mieszkać w zamkach.
...
Następna strona