Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unia europejska
13.07.2020 22:06

Frontex: Koronawirus powstrzymał nielegalną migrację

Liczba nielegalnych imigrantów próbujących przekroczyć granice Unii Europejskiej spadła w pierwszej połowie roku o jedną piątą, w porównaniu do 2019 r. Powodem jest przede wszystkim pandemia koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Przez pandemię spadła liczba migrantów.

Jak podaje Frontex (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej), nielegalna migracja spadła przede wszystkim na szlakach zachodniej i wschodniej części Morza Śródziemnego.

Granice Unii Europejskiej nielegalnie próbowało przekroczyć 36 400 osób.

W zachodniej części Morza Śródziemnego ruch migracyjny spadł w pierwszej połowie roku o połowę, do 4,5 tys. przypadków. W czerwcu było ich 750 - o 8 proc. więcej, niż w maju.

Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

Połowa osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę w tym regionie, to obywatele Algierii. Drugą najczęściej spotykaną grupę stanowią Marokańczycy.

Również o połowę zmniejszył się ruch migracyjny we wschodniej części morza i jest prawdopodobnie najniższy od 2009 roku. W czerwcu odnotowano tam 200 przypadków próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Z kolei liczba migrantów, którzy próbowali się dostać na teren UE przez Bałkany Zachodnie, wzrosła. W czerwcu odnotowano 2050 takich przypadków, czyli o 70 proc. więcej, niż w maju i prawie trzy razy więcej, niż w zeszłym roku.

Jak podaje Frontex, liczba migrantów w regionie wzrosła m.in. z powodu złagodzenia restrykcji nałożonych z powodu pandemii koronawirusa.

Zwiększona migracja w tym regionie to wynik m.in. działań wojennych i ataków terrorystycznych. Dwie trzecie migrantów, którzy próbują przejść przez Bałkany to Syryjczycy, a 17 proc. to Afgańczycy.

Zniszczona wojną Syria boryka się też z ogromnym kryzysem, spowodowanym pandemią koronawirusa. Zniszczony wojną kraj nie jest w stanie poradzić sobie z kryzysem humanitarnym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-07-2020

EdekCzym ten Frontex (straż graniczna UE) się chwali? Tym że nie potrafi chronić naszych granic przed nielegalnym przekraczaniem?

14-07-2020

EklCzy w Akgierii i Maroko są obecnie jakieś wojny lub konflikty zbrojne? Dobrze że wygrał PAD

14-07-2020

PeryskopArtykuł w sam raz dla lemingów od podpasek i sarepskiej. Nielegalna imigracja powstrzymana, ponieważ w pierwszym półroczu 2020 roku ilość wykrytych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)