Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Gigantyczna kara za wydobywanie odpadów. "Mieszkańcy skarżyli się na zapach"

13
Podziel się

Milion złotych kary nałożył Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska na Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Sprawa ma związek z nielegalnym wydobywaniem odpadów na działce przeznaczonej pod budowę spalarni.

Gigantyczna kara za wydobywanie odpadów. "Mieszkańcy skarżyli się na zapach"
Pomorski zakład zapłaci gigantyczną karę - zdjęcie ilustracyjne (Unsplash.com, Bas Emmen)
bDTancqJ

Sprawa wyszła na jaw po interwencji mieszkańców, którzy skarżyli się na zapach w pobliżu działki. Zaalarmowani inspektorzy WIOŚ z Gdańska przeprowadzili wówczas dwie kontrole na terenie zakładu w Gdańsku-Szadółkach.

W trakcie nich ustalono, że głównym źródłem fetoru są magazynowane odpady ulegające biodegradacji oraz odpady frakcji zbieranych selektywnie.

Mowa m.in. o tworzywach sztucznych czy szkle. Stwierdzono również, że zakład bez zgody urzędu marszałkowskiego wydobywał z ziemi olbrzymie ilości odpadów i przewoził je z placu budowy spalarni na inną działkę.

bDTancqL

Według wyliczeń inspektorów pomiędzy lipcem, gdy rozpoczęto prace ziemne na terenie budowy spalarni, a grudniem ubiegłego roku, nielegalnie wydobyto co najmniej 363,9 tys. ton odpadów.

Tym samym Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na spółkę karę w wysokości miliona złotych za wydobywanie odpadów niezgodnie z zatwierdzoną instrukcją prowadzenia składowiska.

bDTancqR

"Wymierzając administracyjną karę pieniężną, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wziął pod uwagę przede wszystkim rozmiar działalności prowadzonej przez ukarany podmiot" - wyjaśniono.

Zakład Utylizacyjny w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej zapowiedział odwołanie się od decyzji do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

Zobacz także: Odpady w dobie pandemii. Niebezpieczny obieg medycznych śmieci, pracownicy czekają na szczepienia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTancrm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
odpad za mili...
1 tyg. temu
podwyżki cen za śmieci spowodowane są ustawodawczo. Zrobiono taki cyrk, że 50% zakładów co przerabiało odpady zostało zamkniętych. Kamery za 10 tys, operaty ppoz za 5000 , kaucje po 500 zł -1000 za tonę. Specjalna robota aby podnieść ceny za śmieci o kilkaset procent. Wszystko trafia na wysypiska a kiedyś było przetwarzane. PiSie ustawy są robione pod kilku dużych monopolistów. Zamordowano recykling w Polsce , celowo.
vdav
1 tyg. temu
nie wiadomo o chodzi, chodzi o pieniądze, w tym samym miejscu co składowano odpady, za frico chcieli rozbudować śmieciarnię, dlatego kopali i wydobywali utylizowane śmieci, nie da się tak budować panowie, trzeba obok działkę kupić i budować, ale tam zgody pewno nie dostaną
don
1 tyg. temu
Widać prezes firmy nie zna przepisów, gratuluje więc wyboru na to stanowisko takiej osoby. Brawo, zapłaci podatnik.
bDTancrn
obywatel
7 dni temu
Śmieci powinny być spalane już 25 lat temu , a nie składane tak jak się to robi do dzisiaj. Działajcie elity a nie opluwajcie się.
jak Bóg da
6 dni temu
Kiedyś zamieszkam na bezludnej wyspie i wybuduję na niej mój własny Raj. Ale to będzie kiedyś. Może za 1000 lat.