Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
11.09.2019 12:59

Holendrzy boją się odpływu pracowników z Polski. "Są coraz bogatsi"

Firma Indeed postanowiła sprawdzić, w jakich krajach za granicą chcieliby pracować Holendrzy. Okazało się, że najbardziej w USA oraz w... Polsce. Wyniki zaskoczyły lokalnych ekspertów. A holenderskie media sugerują, że to po prostu mieszkający w kraju Polacy chcą już wracać. I alarmują, że skutki mogą być opłakane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr/De Telegraaf)
"Polacy coraz częściej szukają pracy we własnym kraju" - to tytuł z największej gazety w Holandii (Fot: kov09/CC BY 2.0/telegraaf.nl)

Serwis rekrutacyjny Indeed przyjrzał się zagranicznym ofertom pracy, które wyszukują użytkownicy z Holandii. Okazało się, że aż 14 procent z nich dotyczy pracy nad Wisłą. Mało tego, Polska jest na drugim miejscu pod względem ilości zagranicznych wyszukiwań ofert pracy w Holandii - tuż za Stanami Zjednoczonymi.

Ponadto liczba wyszukiwań polskich ofert pracy zwiększyła się o 2,5 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Zaskoczyło to holenderskie media, w tym największą gazetę w kraju - "De Telegraaf".

(De Telefraaf)
(Fot: screen shot)

Gowin: 8 tys. zł to nie jest dużo. "Faktycznie, jeśli koszty życia są wysokie". Obejrzyj wideo:

Dziennik jednak uważa, że to nie jest tak, że nagle rodowici Holendrzy zapragnęli pracować w Warszawie czy w Krakowie. Gazeta sugeruje raczej, że po prostu polscy robotnicy myślą o powrocie do ojczyzny.

- Wyszukiwane przez Polaków oferty są przede wszystkim w języku polskim. Można więc założyć, że to właśnie pracownicy polskiego pochodzenia są nimi głównie zainteresowani - czytamy w "De Telegraaf".

Cytowani przez gazetę eksperci firmy Indeed tłumaczą to po prostu świetną sytuacją gospodarczą nad Wisłą.

- Polska gospodarka od lat rośnie niezwykle szybko, szybciej niż większość krajów w Europie. Bezrobocie spada, pensje rosną. Polacy więc już nie muszą pracować za granicą - tłumaczył Sander Poos, regionalny dyrektor na kraje Beneluksu w Indeed.

Jednak specjalistyczne serwisy biją na alarm. Na przykład poświęcony branży budowlanej Cobouw.nl przypomina, że na budowach w Holandii pracuje niemal 9 tys. robotników z Polski.

Łącznie liczbę Polaków w tym kraju szacuje się na około 180 tys. osób. Serwis przypomina też, że pomiędzy 2015 a 2017 liczba Polaków w Niderlandach wzrosła o niemal 30 proc. - a ich odpływ może być teraz bardzo niebezpieczny dla lokalnej gospodarki.

Ucieczka z Holandii? "Zależy od kursu euro"

O ewentualny odpływ pracowników z Polski postanowiliśmy zapytać w firmie NL Jobs. Zajmuje się ona rekrutacją Polaków, Rumunów oraz Ukraińców do holenderskich zakładów pracy.

- Na razie nic takiego nie widzimy - słyszymy od przedstawiciela firmy. Dodaje też, że firma szuka przede wszystkim pracowników do "prostych tymczasowych prac", na przykład ogrodniczych. A takie zlecenia póki co są zdecydowanie lepiej wynagradzane w Holandii niż w Polsce.

- Nasi pracownicy mogą zarobić na czysto 250-260 euro tygodniowo, już po odliczeniu podatków i kosztów noclegów oraz wyżywienia - słyszymy w NL Jobs. A to równowartość ok. 1100 zł.

Pracownik firmy dodaje jednak, że bieżące zainteresowanie pracą w Holandii jest często uzależnione od kursu euro. Obecnie utrzymuje się on na wysokim poziomie, więc akurat jest sporo chętnych.

W innym biurze rekrutującym Polaków do pracy w Holandii słyszymy jednak, że informacje z lokalnych mediów bynajmniej nie są wyssane z palca.

- Faktycznie, jest coraz trudniej pozyskać pracownika z Polski. Ale mam tu na myśli ludzi naprawdę znających swój fach, na przykład budowlańców - słyszymy.

- Skąd to się bierze? Do końca nie wiem. Taka praca w Holandii jest ciągle naprawdę nieźle wynagradzana. Może to jest tak, że przez lata z Polski budowlańcy wyjeżdżali, bo za granicą zarabiali kilka razy lepiej. I w końcu w Polsce nie było komu budować. Robotnicy w Polsce zaczęli więc żądać większych stawek. I Polacy z Holandii to widzą, że nad Wisłą można już naprawdę dobrze zarobić. No i jest się u siebie, a nie na obczyźnie - słyszymy od pracownika agencji pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

AdamsMieszkam w hollandi 10 lat ja zarabiam 2200 netto żona 1700, koszt mieszkania z opłatami 1200, miesięcznie ubezpieczenie 2 os. 220e miesięcznie, … Czytaj całość

12-09-2019

wwDo Polski wróci Polonia z całego świata. Powód to normalność i bezpieczeństwo. Kasa to nie wszystko liczy się zdrowie i możliwości.

12-09-2019

Poirytowana tym krajemWszystko w górę , płace w górę ale i życie w górę , co to za rarytas zarabiać 2000 zl na rękę, wróciłam z Anglii a teraz człowiek puka się w głowę co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (401)