Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niewolnicza praca kierowców z Filipin. Polska pośrednikiem w procederze

59
Podziel się

Europa poszukuje taniej siły roboczej nie tylko z Europy Wschodniej, ale z dalekiej Azji. Pośrednicy rekrutują ich przez portale społecznościowe obiecując europejskie zarobki i stabilną pracę. Rzeczywistość wygląd zupełnie inaczej.

Pracownicy z Azji traktowani są jak tania siła robocza.
Pracownicy z Azji traktowani są jak tania siła robocza. (Shutterstock.com, stocktributor)
bDHSojIR

Koszmar filipińskich pracowników sprowadzonych do pracy w Polce ujawnili dziennikarze "Superwizjera". Stali się ofiarami handlu ludzi.

Pośrednicy rekrutują ich przez portale społecznościowe. Obiecywali pracę kierowcy w Polsce na europejskich zasadach i z wysokim stabilnym wynagrodzeniem. Mieli mieć comiesięczne wypłaty 1700 euro, ubezpieczanie zdrowotne i dobrą szkołęszkołę dla ich dzieci. Warunkiem był samodzielny przylot do Polski.

Tu zaczął się koszmar – opisuje "Superwizjer". Mieszkanie w baraku bez kuchni i bieżącej wody, fizyczna praca przy kopaniu rowów czy noszeniu cegieł, po czym trasa w tirze. Również zarobki zostały im obniżone.

bDHSojIT

Również i w kabinie samochodu zmuszani byli do wielogodzinnych tras bez odpoczynku. Mniej przerw i wyśrubowane oczekiwania niezgodne z europejskimi przepisami.

Zobacz także: Obejrzyj: Inspekcja drogowa: mamy sposoby, by dotrzeć do kierowców kombinatorów

Jak udowodnili dziennikarze stacji TVN, skala procederu jest ogromna. Nie dotyczy tylko Polski, ale całej Europy. Polska ma jednak tu znaczącą rolę. Jaką? Idealnego pośrednika.

bDHSojIZ

- Robotnicy spoza Europy, jak choćby z Indii i Filipin mogą u was bez problemu dostać pozwolenia na pracę. Z takimi legalnymi dokumentami ściągani są do Europy, w tym także do Danii. Na tym polega cała sztuczka – wyjaśnia w reportażu związkowiec i dziennikarz Morten Halskov.

Tylko Polsce wydano 70 czy 80 tysięcy pozwoleń na kierowanie zarejestrowanymi w Polsce ciężarówkami dla kierowców, którzy nie są mieszkańcami Unii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHSojJu
KOMENTARZE
(59)
Piotrek
rok temu
Kierowcy kopali rowy?! To nie jest zbyt mądre ze strony pracodawców, cwanego w tym nic nie ma. Brak szacunku dla ludzi.
Paweł
rok temu
Wszyscy przewożnicy to bandyci generujący niewolnictwo i śmierć.. Przewożnicy bez względu na narodowość są siebie warci.
Mućki
rok temu
Może nasza policja zajęła by się takimi problemami a nie tylko sprawami politycznymi i ochroną polityków. Polska zaczyna mieć sławę kraju niewolników i wspaniały rząd na to praktycznie nie reaguje. A tak głośno krzyczą o miłości bliźniego i odprawiają publiczne modły. Tragedia
bDHSojJv
ann
rok temu
jestem oburzona i mam nadzieję , że ci podli ludzie którzy niszczą nam opinię na świcie , zostaną odpowiednio ukarani , jak to możliwe, że w XXI w na terenie naszego kraju mamy coś tak haniebnego , mam nadzieję , że winni znajdą się za kratami , osobiście dałabym im dodatkowo pracę w kamieniołomach.
kazio007
rok temu
może nie na temat ale skoro Duńczycy tak ładnie zdemaskowali polskich pośredników to uwaga - w Neapolu można spotkać sporo samochodów i skuterów na polski tablicach rejestracyjnych bo znalazły się firmy rejestrujące pojazdy w Polsce i Włosi korzystają z polskich cen OC które są 5 razy niższe niż ich i pośrednio dlatego nasze składki są przez to wyższe
...
Następna strona