Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Import zagranicznego węgla. Związkowcy pytają o rolę spółek Skarbu Państwa

12
Podziel się:

Import zagranicznego węgla do Polski bije niechlubne rekordy. Działacze Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" zwrócili się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Import zagranicznego węgla do Polski bije niechlubne rekordy.
Import zagranicznego węgla do Polski bije niechlubne rekordy. (iStock.com)

Polska sprowadziła blisko 20 mln ton węgla w 2018 roku, a szacunki za rok 2019 są podobne. Związkowcy z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" pytają o rolę spółek Skarbu Państwa w imporcie zagranicznego surowca. Zwrócili się w tej sprawie do premiera.

"Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" zwraca się do Pana Premiera o udzielenie niezwykle ważnych odpowiedzi na pytania dotyczące importu węgla do Polski. Wnosimy o odpowiedź czy – szczególnie w okresie od początku 2018 roku do dnia dzisiejszego – spółki Skarbu Państwa lub spółki od nich zależne uczestniczyły w procederze sprowadzania zagranicznego węgla do Polski? Jeśli tak, prosimy również o informacje: które to były spółki, ile węgla sprowadziły oraz na jakie potrzeby – do energetyki, przetworzenia, odsprzedaży, czy też obcy węgiel jest przechowywany na zwałach?" - czytamy w oficjalnym liście.

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Jak przekonują związkowcy, sprowadzanie węgla w sposób oczywisty uderza w polską gospodarkę, w polskie górnictwo i w polskich górników. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i tysięcy miejsc pracy w polskich kopalniach, podkreślają.

"Szczególnie bulwersujące jest sprowadzanie obcego węgla przez spółki kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, zwłaszcza że spółki te posiadają własne kopalnie lub są zaangażowane kapitałowo w spółki węglowe" - pisze "Solidarność 80".

Za przykład podają spółkę Tauron, "która – według informacji jakie docierają do strony społecznej – coraz częściej korzysta z obcego węgla niż z własnego wydobywanego w jej trzech kopalniach, które znalazły się w głębokiej zapaści. Kopalnia ma wydobywać własny węgiel, a nie być składem węgla zagranicznego, który wpływa i wjeżdża do Polski przy współudziale spółek powiązanych ze Skarbem Państwa."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Man
4 lata temu
Cóż jeszcze więcej związków w kopalniach i będzie tańszy węgiel
zbigut
4 lata temu
a na a na Warszawę palić opon się nie wybieracie ?
gigi
4 lata temu
zwraca się nieświeże jedzenie, powinni poprosić o odpowiedź. A odpowiedź jest jasna skoro spółka - to najważniejszy zysk i dywidenda a jeśli tak to mniejszy koszt zakupu jest na porządku dziennym każdego przedsiębiorcy bio zysk rośnie lub można obniżyć cenę i być konkurencyjny. A związki zawodowe potrzebne są do robienia zadymy i pensji przewodniczących. Czas otworzyć oczy.
dobra
4 lata temu
zmiana
ONR
4 lata temu
niech zwiazkowi działecze przeczytaja książke Piątka "Morawiecki i jego tajemnice"dowiedza sie kto przejał po falencie import weglaz rosji i kto na nim zarabia miliardy.nie dziwota ze trzeba potem ukrywac majatek i przepisywac n żone i słupy