Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Import zagranicznego węgla. Związkowcy pytają o rolę spółek Skarbu Państwa

12
Podziel się:

Import zagranicznego węgla do Polski bije niechlubne rekordy. Działacze Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" zwrócili się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Import zagranicznego węgla do Polski bije niechlubne rekordy.
Import zagranicznego węgla do Polski bije niechlubne rekordy. (iStock.com)
bEDxSCIB

Polska sprowadziła blisko 20 mln ton węgla w 2018 roku, a szacunki za rok 2019 są podobne. Związkowcy z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" pytają o rolę spółek Skarbu Państwa w imporcie zagranicznego surowca. Zwrócili się w tej sprawie do premiera.

"Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" zwraca się do Pana Premiera o udzielenie niezwykle ważnych odpowiedzi na pytania dotyczące importu węgla do Polski. Wnosimy o odpowiedź czy – szczególnie w okresie od początku 2018 roku do dnia dzisiejszego – spółki Skarbu Państwa lub spółki od nich zależne uczestniczyły w procederze sprowadzania zagranicznego węgla do Polski? Jeśli tak, prosimy również o informacje: które to były spółki, ile węgla sprowadziły oraz na jakie potrzeby – do energetyki, przetworzenia, odsprzedaży, czy też obcy węgiel jest przechowywany na zwałach?" - czytamy w oficjalnym liście.

bEDxSCID
Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Jak przekonują związkowcy, sprowadzanie węgla w sposób oczywisty uderza w polską gospodarkę, w polskie górnictwo i w polskich górników. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i tysięcy miejsc pracy w polskich kopalniach, podkreślają.

bEDxSCIJ

"Szczególnie bulwersujące jest sprowadzanie obcego węgla przez spółki kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, zwłaszcza że spółki te posiadają własne kopalnie lub są zaangażowane kapitałowo w spółki węglowe" - pisze "Solidarność 80".

Za przykład podają spółkę Tauron, "która – według informacji jakie docierają do strony społecznej – coraz częściej korzysta z obcego węgla niż z własnego wydobywanego w jej trzech kopalniach, które znalazły się w głębokiej zapaści. Kopalnia ma wydobywać własny węgiel, a nie być składem węgla zagranicznego, który wpływa i wjeżdża do Polski przy współudziale spółek powiązanych ze Skarbem Państwa."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDxSCJe
KOMENTARZE
(12)
Man
2 lata temu
Cóż jeszcze więcej związków w kopalniach i będzie tańszy węgiel
zbigut
2 lata temu
a na a na Warszawę palić opon się nie wybieracie ?
gigi
2 lata temu
zwraca się nieświeże jedzenie, powinni poprosić o odpowiedź. A odpowiedź jest jasna skoro spółka - to najważniejszy zysk i dywidenda a jeśli tak to mniejszy koszt zakupu jest na porządku dziennym każdego przedsiębiorcy bio zysk rośnie lub można obniżyć cenę i być konkurencyjny. A związki zawodowe potrzebne są do robienia zadymy i pensji przewodniczących. Czas otworzyć oczy.
bEDxSCJf
dobra
2 lata temu
zmiana
ONR
2 lata temu
niech zwiazkowi działecze przeczytaja książke Piątka "Morawiecki i jego tajemnice"dowiedza sie kto przejał po falencie import weglaz rosji i kto na nim zarabia miliardy.nie dziwota ze trzeba potem ukrywac majatek i przepisywac n żone i słupy