"Intel wstrzymuje na dwa lata swoje kluczowe inwestycje w Europie – w tym budowę fabryki w Polsce – przez globalne problemy finansowe firmy" - poinformował w poniedziałek wieczorem na platformie X minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Intel podjął decyzję. Są już komentarze
"Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad przygotowaniem strategicznych inwestycji półprzewodnikowych. W ubiegłym tygodniu dostaliśmy od Komisji Europejskiej zielone światło na złożenie wniosku o pomoc publiczną dla Intela. To doświadczenie pozwala nam sprawnie realizować podobne projekty i będziemy nad tym pracować w przyszłości" - dodał minister cyfryzacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nie wiem, czy pan premier miał embargo (sic), czy sądzi, że jak wrzuci informację o 22, to nikt nie zauważy. Ale jak ktoś miał oczy, to widział, co się dzieje już od jakiegoś czasu. Intel ma globalne problemy finansowe. W tym roku wartość akcji spółki spadła o 60 proc. Intel stał się najgorszą spółką w indeksie Dow Jones" - napisała na platformie X Anna Wittenberg dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej".
"Na razie premier mówi o 2 latach, ale biorąc pod uwagę kondycję spółki, to ciężko pozostawać optymistą" - dodała dziennikarka.
"Do ostatniej chwili chełpili się, że pracują nad inwestycją Intela. Dziś wycofują się pod osłoną nocy. Tylko Polski szkoda" - napisał były premier, poseł PiS Mateusz Morawiecki.
"Kolejna porażka… CPK nie, atom słabo, fabryka amunicji nie, a teraz Intel? Znowu porażka" - dodał poseł PiS Marcin Gwóźdź.
"Wszystkie środki dla Intela muszą zostać zarezerwowane w budżecie federalnym" - napisał na platformie X minister finansów Niemiec Christian Lindner.
Gigant ma problemy
W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił, że planuje zainwestować 4,6 mld dol. w nowy zakład integracji i testowania półprzewodników w Miękinie koło Wrocławia. Gigant planował stworzyć tam 2000 miejsc pracy.
Intel wcześniej komunikował, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech, pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.
Donald Tusk kasuje instytut Kaczyńskiego i Orbana
Intel planuje zaoszczędzić około 10 miliardów dolarów w 2025 roku, dlatego przygotowuje plan cięcia kosztów, co wiąże się z redukcją ponad 15 tysięcy miejsc pracy - informował serwis bankier.pl.
Intel w pierwszym kwartale zanotował 437 milionów dolarów straty.