- KE poinformowała nas, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla inwestycji Intela w Polsce - poinformował minister Gawkowski. Dodał, że pomoc wyniesie ponad 7,4 mld w latach 2024-2026.
- Sama inwestycja fabryki półprzewodników warta jest ponad 25 mld zł - przypomniał.
W czerwcu 2023 roku Intel zapowiedział, że planuje zbudować w Miękini pod Wrocławiem Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Szefem inwestycji w Polsce został Greg Anderson, który pracuje w firmie od ponad 20 lat. Tymczasem okazuje się, że poprzedni rząd nie dopełnił wszystkich formalności. Nie przesłał wniosku o zgodę na przekazanie Intelowi pomocy publicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd Donalda Tuska zapowiadał, że będzie renegocjował warunki umowy, ponieważ chce, aby amerykański gigant przeznaczył więcej środków na polską naukę. Wystąpił też o zgodę do Brukseli.
Przekazano już teren pod plac budowy
Inwestycja we Wrocławiu, ma kosztować 4,6 mld dol. - a więc 18,4 mld zł. Na początku sierpnia przekazano plac budowy firmie, która ma przygotować teren pod inwestycję firmy Intel w podwrocławskiej gminie Miękinia.
- Ta inwestycja obejmuje wyrównanie terenu o powierzchni ok. 50 ha oraz budowę zbiornika szczelnego, pełniącego funkcję retencyjną wód deszczowych dla obiektów budowlanych, które powstaną na przylegających terenach – mówił wówczas Leusz. Niwelacja terenu ma się zakończyć w czwartym kwartale tego roku.
Intel podał, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.
Zatrudniają na świecie 121 tys. osób
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie.
Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. Globalnie spółka zatrudnia ponad 121 tys. osób, w tym w Unii Europejskiej - ok. 10 tys. pracowników. W Polsce jest już obecna od ponad dwóch dekad - ma centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku.