Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Jadwiga Emilewicz: ustawa o Polskiej Strefie Inwestycji odpowiada potrzebom inwestorów

1
Podziel się:

- Ustawa wprowadzająca Polską Strefę Inwestycji odpowiedziała na potrzeby inwestorów - oceniła w środę minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Jak twierdzi, na zmianach zyskały małe firmy z polskim kapitałem.

Jadwiga Emilewicz podsumowuje rok działania PSI.
Jadwiga Emilewicz podsumowuje rok działania PSI. (PAP, PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Minął rok od zmiany systemu wsparcia inwestycji znany ze Specjalnych Stref Ekonomicznych. Zmiany wprowadzono w modelu określanym jako Polska Strefa Inwestycji.

Zmiany polegają m.in. na tym, że 14 stref zarządza udzielaniem pomocy publicznej, także poza terenami swojego dotychczasowego działania.

"Mamy mapę pomocy publicznej zatwierdzoną przez KE. Zgodnie z tą mapą możemy udzielać pomocy właściwie na terenie całego kraju, z wyłączeniem Warszawy" - powiedziała Jadwiga Emilewicz na środowej konferencji podsumowującej rok obowiązywania nowych przepisów.

Zobacz: Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości

Zdaniem minister Emilewicz, poprzedni system wsparcia promował duże, zagraniczne firmy, które chciały inwestować w Polsce. Dla małych, rodzimych przedsiębiorstw droga do stref była zamknięta.

"Strefy w poprzednim reżimie były tak naprawdę handlarzami gruntów. Do tego sprowadzała się podstawowa kompetencja zarządów stref: pozyskiwanie gruntów, a następnie sprzedaży" - powiedziała Emilewicz.

Według danych ministerstwa przedsiębiorczości, deklarowana wartość inwestycji w Polsce wyniosła w pierwszych 8 miesiącach roku prawie 11 mld złotych. Dla porównania, w całym poprzednim roku było to 14 mld złotych.

Wzrost, zdaniem minister Emilewicz, ma związek ze zmianą formuły wsparcia z SSE na PSI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
AB
5 lata temu
Biorąc pod uwagę interpretacje trudno mi się z tym zgodzić. Niestety.