Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Artykuł Sponsorowany
|
Materiał Sponsorowany przez HRLink

Jak wybrać właściwego kandydata?

Podziel się:

Proces rekrutacyjny zmierza do końca, ale pracodawca ma wątpliwości, którego kandydata należy wybrać. To powszechny problem, ponieważ nikt nie lubi popełniać błędów. Jak pomóc sobie w rekrutacji i zwiększyć szanse na zaproponowanie współpracy właściwej osobie?

Jak wybrać właściwego kandydata?
(materiały partnera)

Jak dokonać ostatecznego wyboru odpowiedniego kandydata? Warto postawić nie tylko na kwestie merytoryczne, ale również osobowościowe i psychologiczne. Sprawdź, jak wyselekcjonować najlepszą osobę z grona aplikujących.

Merytoryka i osobowość są ważne

Pierwszym rozwiązaniem, które pomaga wybrać właściwego kandydata, jest zadawanie pytań behawioralnych, które wymuszają na rozmówcy osadzenie zagadnień w konkretnych sytuacjach. Po tym, jak się w niej zachował, łatwiej wyciągnąć wnioski co do jego cech i osobowości. Takie podejście sprawdza się lepiej od rozmowy o wartościach. W rekrutacji dobrą praktyką jest angażowanie Hiring Managera. Przyszły przełożony może przygotować zadania, które sprawdzą wiedzę i umiejętności kandydatów, co pozwoli szybciej wyselekcjonować kandydatów o odpowiednich kompetencjach. Kolejnym aspektem jest weryfikacja swoich wyborów, które często podejmujemy podświadomie, stawiając na osoby podobne do nas samych. To kwestia niezależna od stażu rekrutera i jego doświadczenia zawodowego.

Obserwuj i pytaj nie tylko o doświadczenie

Dobrą praktyką jest obserwowanie nie tylko mimiki, ale również mowy ciała kandydata.

  • Przy jakich tematach zmienia się pozycja jego ciała?
  • Kiedy wyraźnie się ożywia?
  • Na ile rozmówca rozluźnia się w miarę trwania rozmowy?

To tylko niektóre z pytań, które mogą okazać się pomocne. W tym aspekcie przydatne może okazać się spojrzenie innych osób, dlatego warto angażować zespół w rekrutację. Każdy z nas zwraca uwagę na nieco inne aspekty, a szersza perspektywa pozwoli na stworzenie pełniejszego obrazu aplikującego. Znalezienie osoby, która wpisze się w kulturę organizacyjną firmy i konkretnego teamu jest wymagającym zadaniem. Czasem mogą pomóc w tym zainteresowania i pasje. Dlaczego hobby może być istotne w rekrutacji?

Ta strona kandydata może Ci wiele powiedzieć o jego osobowości, temperamencie i nastawieniu do życia. Często te aspekty łatwiej odnieść do kultury organizacyjnej, niż uniwersytecki dyplom czy listę kursów doszkalających. – mówi Alina Michałek, ekspert HR w HRlink i Goldenline.

Praca zespołowa

Specjaliści potrzebują wsparcia narzędziowego w rekrutacji, a takim są systemy ATS, jak np. HRlink. Dzięki funkcjonalnej bazie danych, rekruter i pozostali członkowie zespołu rekrutacyjnego mogą nie tylko sprawnie filtrować zebrane aplikacje, ale również odpowiednio oznaczać kandydatów. Przydatnym rozwiązaniem jest zostawianie notatek czy etykiet z komentarzami, które są niezwykle pomocne w ostatecznym wyborze osoby, której zaproponujemy współpracę. Czasami jedno z pozoru przypadkowe zdanie może okazać się decydującym argumentem.

Na koniec pamiętajmy o poleganiu na intuicji, szczególnie po przeprowadzeniu skutecznej, mocno osadzonej na danych rekrutacji. Doświadczenie w pracy z ludźmi przekłada się na dodatkowy zmysł, którego warto słuchać przy wyborze właściwego kandydata.

Materiał Sponsorowany przez HRLink

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl