Jawne ceny mieszkań. Minister mówi o planowanych zmianach
Deweloperzy mogą zostać zobowiązani do ujawniania cen mieszkań w internecie - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Polski 2050. Brak podanej ceny miałby grozić karą do 5 tys. zł. - Zmiany mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku - zapowiada Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Polska 2050 chce wprowadzić nowe regulacje dla rynku deweloperskiego, zobowiązując firmy do ujawniania cen mieszkań w internecie. Projekt ustawy, do którego dotarło Radio Zet, zakłada, że deweloperzy będą musieli prowadzić strony internetowe z aktualnymi cenami oferowanych lokali - od momentu rozpoczęcia sprzedaży do jej zakończenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Nowe przepisy wymagają również przejrzystości w prezentowaniu składników ceny nieruchomości, takich jak komórka lokatorska czy miejsce parkingowe. W przypadku promocji lub zmiany ceny, deweloperzy będą zobowiązani do aktualizacji ogłoszeń, a także do archiwizowania wcześniejszych stawek, aby klienci mogli śledzić historię cen. Za nieprzestrzeganie przepisów grozić ma grzywna do 5 tys. zł.
- Ceny mieszkań są obecnie niejawne w tym sensie, że od klientów wymaga to gargantuicznych wysiłków, by dojść do tego, jak faktycznie te ceny wyglądają - mówiła w Radiu Zet Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - A to uniemożliwia dobrą analizę rynku. Tymczasem jest to często najważniejszy zakup w życiu, za największe środki. Nie mogę wyjść z zadziwienia, że przez tyle lat mówiono, iż nie można z tym nic zrobić - dodała.
"To prawo klienta do równouprawnienia na wolnym rynku"
Minister poinformowała, że w kosultacjach sejmowych "wzięło udział bardzo wiele osób". Liczy na to, że projekt szybko przejdzie przez Sejm i Senat.
- To jest ustawa za prawem klientów do równouprawnienia na wolnym rynku, czyli oczywista oczywistość, kontra uprzywilejowana grupa interesów, które należy skończyć. Mam nadzieję, że projekt przejdzie przez Sejm większością głosów, potem także przez Senat i że będzie podpis prezydenta. Wtedy zmiany mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku - ocenia Pełczyńska-Nałęcz.
Polski Związek Firm Deweloperskich twierdzi, że już rekomenduje ujawnianie cen w ramach swojego Kodeksu Dobrych Praktyk, ale nie jest to obowiązek prawny.