Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest przetarg na kolejny odcinek Via Carpatia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S19 od Dobrzyniewa do węzła Białystok Zachód. Droga ma być częścią trasy Via Carpatia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)
Ogłoszono przetarg na kolejny odcinek Via Carpatia.

"Obecnie ogłaszany przetarg dotyczy wprawdzie niewielkiego odcinka S19, ale za to w ramach tego zadania powstanie węzeł Białystok Zachód. To właśnie w tym miejscu w przyszłości krzyżować się będzie istniejąca S8 z powstającą drogą ekspresową S19. Tym samym wykonany węzeł zapewni w przyszłości relacje Warszawa - Białystok - Ełk oraz Ełk - Białystok - Lublin" - czytamy w komunikacie.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku około 5,38 km oraz drogi ekspresowej S8 na odcinku około 2,1 km wraz z węzłem Białystok Zachód.

Droga ma mieć po dwie jezdnie, po dwa pasy. Trasa ma być dostosowana do ruchu ciężarówek.

Oglądaj też: Plaga zerwanych umów na budowę dróg. "Kontrakty przestały być opłacalne"

Droga ekspresowa S8 będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19 i przebiegać pod nią. Konstrukcję nawierzchni na węźle wybierze wykonawca. W ramach inwestycji ma powstać dziesięć obiektów inżynierskich, w tym dwa przejścia nad rzekami Supraśl i Białą oraz jeden wiadukt kolejowy.

Oferty w przetargu będzie można składać do 14 kwietnia. Umowa ma zostać podpisana w drugim półroczu 2020. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2024 roku.

"W I półroczu 2020 roku planujemy ogłosić kolejne postępowania przetargowe w systemie 'Projektuj i buduj' na prawie 50 kilometrów drogi ekspresowej S19 w okolicach Białegostoku: Krynice - Dobrzyniewo, Białystok Zachód - Księżyno, Księżyno - Białystok Południe (z ponad 13-kilometrowym odcinkiem DK65 Kudrycze - Kuriany - Grabówka), Białystok Południe - Ploski. W II półroczu 2020 roku planujemy ogłosić postępowania dla południowych odcinków realizacyjnych S19 o łącznej długości 68 km: Ploski - Haćki, Haćki - Bielsk Podlaski Zachód (dodatkowo z 6-kilometrowym odcinkiem DK66 w Bielsku Podlaskim), Bielsk Podlaski Zachód - Boćki, Boćki - Osmola, Osmola - Leszczka, Leszczka - Chlebczyn (w woj. mazowieckim)" - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Do końca roku powinien zostać również ogłoszony przetarg na 17-kilometrowy odcinek Kuźnica - Sokółka Północ (na północny-wschód od Białegostoku).

Aktualnie cztery odcinki drogi ekspresowej S19 na Podlasiu mają decyzje środowiskowe: Dobrzyniewo - Białystok Zachód (d. Choroszcz), Krynice - Dobrzyniewo, Białystok Zachód - Ploski (nad Narwią) - wydana 14 sierpnia 2019 r. (odwołania od decyzji wpłynęło do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska), Ploski - Chlebczyn (rzeka Bug).

Na odcinek Kuźnica - Sokółka wniosek o wydanie decyzji środowiskowej został złożony 7 czerwca 2019 r. i obecnie jest rozpatrywany. Na kolejną część S19 - od Sokółki przez Czarną Białostocką - Wasilków - Sochonie aż do Dobrzyniewa - przygotowywany jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla wariantu biegnącego w przybliżeniu po istniejącym szlaku drogi krajowej nr 19.

Trasa Via Carpatia ma połączyć Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Morzem Śródziemnym.

- To także droga życia dla wschodniej Polski. Nasz rząd jest zdeterminowany, aby zrealizować tę inwestycję w pełni. Kolejne inauguracje budów, kolejne podpisane umowy i kolejne ogłoszone przetargi świadczą o tym, że od słów przeszliśmy do czynów - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, logistyka, wiadomości, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2020

DriverSzanowna Dyrekcjio Dróg Krajowych itd., pochwal się oddanymi odcinkami dróg, których procedury rozpoczęły sie w 2016 r.

24-02-2020

Pitu pituKielbasa wyborcza

24-02-2020

fdasdf7,5 km... na bogato. To całą trasę może do 2050 uda się zrobić.

Rozwiń komentarze (20)