Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

KGHM ma problem z bezużytecznymi maseczkami. Rząd nie chce za nie zapłacić

48
Podziel się:

Miedziowy gigant na polecenie premiera sprowadził z Chin maseczki ochronne. Kancelaria premiera miała pokryć koszty. Jak się okazało, przywieziony sprzęt nie spełniał żadnych norm. Jak podaje "Wyborcza" rząd nie chce za nie zapłacić. Już w maju jednak minister Łukasz Szumowski zapowiadał, że sprawę ma najpierw zbadać prokuratura, bo chodzi o publiczne pieniądze.

Zamówione przez KGHM Maseczki z Chin przyleciały do Polski największym samolotem świata. Transport witał premier Mateusz Morawiecki
Zamówione przez KGHM Maseczki z Chin przyleciały do Polski największym samolotem świata. Transport witał premier Mateusz Morawiecki (KPRM, Adam Guz)
bEEyUykB

Kancelaria premiera odmawia zapłacenia KGHM za sprowadzenie milionów bezużytecznych maseczek z Chin - wynika z nieoficjalnych informacji "Wyborczej". Rząd uznał bowiem, że za felerny towar nie należy się zapłata.

Przypomnijmy: na początku kwietnia premier Mateusz Morawiecki polecił KGHM kupić maseczki ochronne, potrzebne do walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Pieniądze na zakupy miedziowy gigant miał wyłożyć z własnej kieszeni, ale rząd zapewnił go, że potem mu te pieniądze zwróci (KGHM to spółka skarbu państwa, kontrolowana przez ministra aktywów państwowych).

Akcja sprowadzania maseczek z Chin została mocno nagłośniona, a rząd przylot największego samolotu świata ze sprzętem ogłaszał z wielką pompą. Maseczki, warte według nieoficjalnych doniesień, ponad 60 mln zł, miały mieć wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty. Jednak kiedy rząd przetestował je na własną rękę, okazało się, że nie spełniają żadnych norm. Są bezużyteczne i nadają się do wyrzucenia.

bEEyUykD
Zobacz także: Obejrzyj też: Maseczki niespełniające norm przyleciały Antonowem. Co się z nimi stało?

W związku z tym - jak podaje "Wyborcza", powołując się na anonimowego informatora - rząd uznał je za towar wybrakowany i odmówił zrefinansowania poniesionych na nie wydatków. Na razie kancelaria premiera nie odniosła się do pytań, wysłanych jej przez gazetę. KGHM natomiast zasłania się tajemnicą przedsiębiorstwa.

My również wysłaliśmy pytania z prośbą o komentarz do kancelarii premiera, KGHM-u i do Ministerstwa Aktywów Państwowych jako do organu sprawującego nadzór właścicielski nad tą spółką. MAP odpowiada, że pytać należy KPRM i miedziowego giganta. Na odpowiedź od nich czekamy.

bEEyUykJ

Jak przyznał w maju minister zdrowia Łukasz Szumowski, podmiotów, które kupiły trefne chińskie maseczki, jest znacznie więcej. - Nie tylko my (ministerstwo zdrowia - przyp. red.), również KGHM, WOŚP czy inne kraje europejskie kupiły maseczki z Chin, które nie spełniają norm - mówił Szumowski podczas konferencji prasowej. Zapowiedział, że sprawę będzie wyjaśniała prokuratura na wniosek resortu.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy we wtorek po południu przedstawicieli KGHM. Czekamy na odpowiedź.

bEEyUykK

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEyUyle
KOMENTARZE
(48)
Nick
rok temu
Górnicy swoją ciężką pracą, zapłacą za nieudolny rząd PISu
Niki
rok temu
Może pan minister nadzorujący strategiczne spółki zapłaci! Za bezużyteczne druki na 10 maja też by wypadało.
maria
rok temu
pis kazał zamówić, pis kazał zapłacić i podpisać sfałszowane certyfikaty - teraz pis wystawia i pali za sobą mosty, a spółka ma ogromny dług. Tak samo pis zrobi z wami pisowcy - po wyborach jak zawsze was wystawi
bEEyUylf
alek
rok temu
pis każe, pis wymaga, a na koniec i tak wystawia swoich przydupasów. Kaczyński sprzeda Polskę, żeby tylko utrzymać władzę, ba, sprzeda ją jak tylko zobaczy, że to nie od będzie nią władał
jojobe
rok temu
Niech rozdadzą swoim górnikom, bo i tam będzie epidemia. A i w dyrekcji jak znalazł.
...
Następna strona