Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Żółciak,Grzegorz Osiecki
|
aktualizacja

Kolejny gest wobec prezydenta. Premier pyta o zgodę na unijną nominację

480
Podziel się:

Kancelaria Premiera zapytała Andrzeja Dudę o zgodę na nominację w strukturach unijnych. To kolejny przypadek, gdy rząd podporządkowuje się ustawie kompetencyjnej, którą uznaje za niekonstytucyjną. I kolejna decyzja, która utrudnia odpowiedź na pytanie, jakie są relacje między szefem rządu a głową państwa.

Kolejny gest wobec prezydenta. Premier pyta o zgodę na unijną nominację
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk (PAP, Darek Delmanowicz, Tomasz Jastrzębowski)

Z informacji money.pl wynika, że tym razem chodzi o kilka osób związanych ze środowiskiem samorządowym, które - w ramach uzupełnienia składu kadencji na lata 2020-2025 - trafią do Komitetu Regionów (KR), ciała doradczego Komisji Europejskiej.

- Zastąpią tych członków, którzy przestali pełnić publiczne funkcje w samorządach i przestali być członkami KR. To takie uzupełnienie polskiej delegacji. W związku z nową kadencją Komitetu Regionów rozpoczynającą się w styczniu, będzie jeszcze zgłoszona druga grupa kandydatów, tym razem licząca kilkanaście osób - tłumaczy rozmówca money.pl.

Jak słyszymy, Pałac już wyraził zgodę na objęcie funkcji przez osoby wskazane przez rząd w porozumieniu ze stroną samorządową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiana Kodeksu Wyborczego? "Dopóki jest Duda, nie jesteśmy w stanie"

Kolejny raz. "Tu nie ma przypadku"

To już drugi raz, gdy rząd prosi prezydenta o wyrażenie zgody na nominację na wybrane stanowiska unijne. Pierwszy raz miał miejsce w połowie sierpnia, gdy wystawił kandydaturę Piotra Serafina na unijnego komisarza. Jeszcze tego samego dnia Andrzej Duda wyraził zgodę.

Wydarzenie to było o tyle istotne, że rząd takim działaniem po raz pierwszy wpisał się w procedurę przewidzianą w tzw. ustawie kompetencyjnej, przygotowanej przez Pałac pod koniec rządów PiS. A wcześniej rządzący, w tym sam Donald Tusk, sugerowali lub wprost twierdzili, że ustawa ta przyznaje zbyt daleko idące kompetencje prezydentowi i w związku z tym nie będzie respektowana. Sam prezydent w procedurze wyboru osób na ważne unijne stanowiska miał być pomijany.

Tak się jednak nie stało.

Wystawienie kandydatury Piotra Serafina to był odosobniony przypadek i bezpieczna kandydatura. Nikt przecież nie podważa jego kompetencji, jeśli chodzi o kwestie unijne. Teraz mamy kolejny przypadek, a więc z tego tworzy się już linia działania rządu, tu nie ma przypadku - przekonuje nasze źródło w Pałacu Prezydenckim.

Bodnar do TSUE? Sprzeczne sygnały

Zgodnie ze wspomnianą ustawą, rząd musi uzyskać zgodę prezydenta na propozycje kandydatur na siedem unijnych stanowisk:

  • członka Komisji Europejskiej,
  • członka Trybunału Obrachunkowego,
  • sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej,
  • rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej,
  • członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,
  • członka Komitetu Regionów,
  • dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

- Na razie poszło dość gładko. Pierwszych spięć na linii rząd-prezydent spodziewam się przy próbie obsadzenia miejsca w TSUE po Marku Safjanie. Zwłaszcza że z tego, co słychać, stanowisko to przyobiecane ma Adam Bodnar - mówi nasz rozmówca z Pałacu.

PiS próbował obsadzić to miejsce, ale jego kandydat utknął w tzw. Komitecie 255. Jego nazwa bierze się od art. w Traktacie o Funkcjonowaniu UE. Komitet ma opiniować kandydatów do TSUE i Sądu UE jeszcze przed ich mianowaniem przez rządy państw członkowskich. Rząd PiS nie był w stanie przeforsować swojego kandydata, o co do dziś Pałac Prezydenta ma do niego pretensje.

Zapewne będą one jeszcze większe, jeśli funkcję tę rzeczywiście obejmie Adam Bodnar. Ale na razie w rządzie słyszymy sprzeczne relacje. Jedni rozmówcy twierdzą, że rzeczywiście coś jest na rzeczy i funkcja sędziego TSUE byłaby szczytowym osiągnięciem w karierze Bodnara. Inni jednak przekonują, że to tylko plotki, a sam Bodnar na razie dobrze czuje się w polityce krajowej.

Trudne relacje premiera z prezydentem

To kolejna decyzja rządzących, która utrudnia jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jakie są obecnie relacje między szefem rządu a głową państwa. Poza zaskakująco zgodną nominacją Piotra Serafina na polskiego kandydata do KE, ostatnio mieliśmy jeszcze kontrowersyjną sytuację z kontrasygnatą premiera.

Premier zatwierdził podpisem decyzję prezydenta o wyznaczeniu neosędziego Krzysztofa Andrzeja Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dokonującego wyboru kandydatów na stanowisko prezesa Izby Cywilnej. Mimo zapewnień Donalda Tuska, że to była zwykła omyłka czy niedopatrzenie, pojawiły się spekulacje, że doszło tu do jakiegoś politycznego porozumienia z prezydentem. Zwłaszcza że pierwszym wyborem Andrzeja Dudy była tu Małgorzata Manowska, I prezes Sądu Najwyższego, której obecna władza nie uznaje i w związku z tym premier tej propozycji nie poparł swoim podpisem.

- Kancelaria Premiera nie podnosiła tu argumentów, że nie uznaje jej za I Prezes SN, ale że na dalszym etapie procedury, właśnie jako I Prezes SN, opiniuje kandydatury i mogłoby to tworzyć pewną niezręczność. Stąd padł potem wybór na sędziego Wesołowskiego - wskazuje nasz rozmówca z otoczenia Andrzeja Dudy.

Odrzuca spekulacje, że kontrasygnata pod kandydaturą Wesołowskiego to efekt umowy, której elementem była zgoda prezydenta na kandydaturę Piotra Serafina do KE.

Po pierwsze, te dwie sprawy są zupełnie nierównorzędne, jeśli chodzi o ich rangę. Po drugie, nie jest prawdą, że premier i prezydent ubili jakiś deal podczas słynnego już tajnego spotkania na okręcie wojennym. Rozmowa dotyczyła m.in. kandydatury Serafina, sprawy ambasadorów i polskiej prezydencji, ale nie kontrasygnaty w procedurze wyboru prezesa Izby Cywilnej SN - słyszymy.

Jednocześnie nasz rozmówca przekonuje, że sprawa kontrasygnaty nie była żadnym przeoczeniem, jak utrzymuje szef rządu. Choć jednocześnie nie potrafi wskazać, na czym miałby polegać uzysk premiera w tej sytuacji.

W środę Donald Tusk zapowiedział, że do prokuratury skierowane zostanie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez I Prezes SN Małgorzatę Manowską. Chodzi o jej deklarację, że przejęła kierownictwo nad Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN po zakończeniu kadencji dotychczasowego prezesa Izby, sędziego Piotra Prusinowskiego.

"Starzy" sędziowie SN podkreślali jednak, że zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym - w sytuacji wakatu na stanowisku prezesa - stery w danej Izbie powinien objąć nie pierwszy prezes, ale przewodniczący wydziału Izby, który ma najdłuższy staż sędziowski. W tym przypadku sędzia Dawid Miąsik. Niedługo po konferencji prasowej Donalda Tuska Małgorzata Manowska zmieniła plany i jednak upoważniła Miąsika "do wykonywania czynności związanych z organizacją i kierowaniem tą izbą".

Tomasz Żółciak i Grzegorz Osiecki, dziennikarze money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(480)
WYRÓŻNIONE
Prezydent2025
2 miesiące temu
W przypadek tego sędziego w SN z kontrasygnatą zwyczajnie nie wierzę.
Ha ha ha
2 miesiące temu
Może premier znowu wyśle policjantów do pałacu prezydenckiego.
Andrzej
2 miesiące temu
Po wypowiedziach PADa na bryfingu w obecności Prezydenta Litwy, straciłem resztki szacunku dla tego pana. Zarzucanie współpracy polskiego wywiadu i Premiera z Rosją, to nie tylko polityczna niedojrzałość, to chamstwo i hipokryzja, szkodzące Polsce w bloku sojuszniczym. Nie wiem , co chciał tym uzyskać, na pewno nie umożliwienie powrotu PiSu do władzy. To by dopiero była tragedia. Mając w pamięci kryminalne zachowania wszystkich członków poprzedniego rządu i związanych z nim służb, ciągłe dawanie ruskim tematów do satysfakcji, wybryki szalonego Antoniego, ucieczkę przed odpowiedzialnością urzędników po przedstawieniu im zarzutów kryminalnych, Polską rządziła przez 8 lat banda kryminalistów, na szczęście tak pewnych swojej nietykalności, że w ogóle się ze swoimi przestępstwami nie kryli.I na ich czele, jako anioł zbawiciel stoi niezłomnie PAD, mieniący się p[rezydentem wszystkich Polaków. Na pewno nie moim i większości Polaków mających prawidłowe podejście do prawa, konstytucji i patriotyzmu.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (480)
Franek
2 miesiące temu
Przeżyliśmy 9 lat i parę miesięcy też przeżyjemy i wreszcie nastąpi wolność
Miro
2 miesiące temu
Tusk by zrobił coś zgodnie z prawem i z poszanowaniem dla głowy panstwa?! O kurcze, tosz to szok i niedowierzanie!!!
Stary Rynek
2 miesiące temu
Gest to może swojej starej zrobic i dzis jej nie przy,l ac . Na takiego wyglada.
Odp karna
2 miesiące temu
Duda.szukaj sobie dobrych prawników.za to co zrobiłeś z podpisami pod ustawami przychodzącymi z Sejmu które były niekonstytucyjne .staniesz przed niezależnymi sądami razem z Kaczyńskim Ziobro morawietzkim po skończonej kadencji.otrzymacie oskarżenie kk.
Henryk
2 miesiące temu
W nowej konstytucji RP powinno być zapisane że Prezydent RP ma prawo zdymisjonować rząd który łamie przysięgę składaną w chwili jego powoływania. Po prostu łamie konstytucję. Za wypowiedzenie zdania /stosujemy prawo tak jak ja je rozumiem/ 25 lat ciężkich robót
...
Następna strona