Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Konfiskata aut nietrzeźwych kierowców. Nowe przepisy nie od 1 stycznia

39
Podziel się:

Przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom wejdą w życie w grudniu 2023 r. Samochód stracić ma każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy.

Konfiskata aut nietrzeźwych kierowców. Nowe przepisy nie od 1 stycznia
Pijani kierowcy stracą samochód. Nowe przepisy wejdą w życie w połowie grudnia (Adobe Stock, DarSzach)

W połowie grudnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Nowela zaostrza kary za najcięższe przestępstwa, wprowadza tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców lub równowartości takiego pojazdu. Zgodnie z ustawą przepisy dotyczące konfiskaty wejdą w życie po upływie roku od jej ogłoszenia, czyli 13 grudnia 2023 roku.

Po wejściu w życie nowych przepisów nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. Resort sprawiedliwości wyjaśniał, że stanie się tak niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Absurd na Lubelszczyźnie. Pijany jechał wężykiem po alkohol. Nagranie policji

Konfiskata aut nietrzeźwych kierowców. Nowe przepisy

W takich sytuacjach policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. Jeżeli nie będzie wypadku, a jedynie prowadzenie w stanie nietrzeźwości (przekracza 0,5 promila - PAP) sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach.

Zgodnie z ustawą, jeśli konfiskata jest niemożliwa, bo pojazd został sprzedany lub zniszczony, albo nie jest wyłączną własnością kierowcy sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Według przepisów za równowartość uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu.

Przepadek pojazdu oraz jego równowartości nie będą orzekane w przypadku, gdy prowadzony przez sprawcę pojazd nie był jego własnością, a on sam "wykonywał czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy". "W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej" - napisano w ustawie.

Regulacja zwiększa również maksymalną karę, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności - do tej pory było to 12 lat.

W 2021 roku użytkownicy dróg - zarówno kierujący, piesi oraz pasażerowie - będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 488 wypadkach drogowych. To 10,9 proc. ogółu wypadków. Na skutek tych zdarzeń śmierć poniosło 331 osób (14,7 proc. ogółu zabitych), a 2 805 osób odniosło obrażenia (10,6 proc. ogółu rannych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Bolo
miesiąc temu
,,lodziarze,,będą stać za miastem z ,,flacha,,i czaić ,,łosia,,z mercedesem za ,,bańkę,, haaha
joz195
miesiąc temu
Samochód może być narzędziem zbrodni (jazda po pijanemu, według mnie jest takim czynem) i powinien być konfiskowany jako takie narzędzie, tak samo jak konfiskowane są noże, maczety czy broń palna.
joz195
miesiąc temu
Prawo dotyczące kierowcy ciężarówki, czy autobusu nie są konstytucyjne. Osoba prywatna, prowadząc samochód za milion złotych, pod wpływem alkoholu może go utracić. Zaś kierowca ciężarówki czy autobusu za to samo może zapłacić tylko 5000 zł. To jest zachęta dla tirowców do popijania za kółkiem.
mariuszt001
3 miesiące temu
To są ewidentne głupoty. Jeden pojedzie samochodem wartym 150tys, drugi za 15tys. i co ? Podobno wszyscy są równi wobec prawa. Może jak nie będzie miał kasy ten winowajca , a samochód nie jego, to zlicytować mieszkanie i co tam jeszcze należy do rodziny... a najlepiej zbiorową odpowiedzialnością objąć całą rodzinę, po koreańsku...
Alf
8 miesięcy temu
Ja tylko się zastanawiam który kierowca jadący na podwójnym gazie ,wiedząc że mu zabiorą samochód się ZATRZYMA :) . Ja osobiście bym wcisną gaz do dech i uciekał jak długo się da. Po drugie jest to zwykłe okradanie obywateli !.
...
Następna strona