Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
10.09.2019 15:26

Koniec ryczałtowego ZUS. To byłby drenaż przedsiębiorców

Rząd wysyła niejasne sygnały. Premier Mateusz Morawiecki deklaruje, że skończą się zryczałtowane składki dla przedsiębiorców. Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz twierdzi z kolei, że ZUS od dochodu zapłacą tylko ci, którzy działają na mikroskalę. Sprawdziliśmy, ile wyniosłaby podwyżka w bardziej radykalnym wydaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Money.pl)
ZUS od dochodu oznaczałby dla najlepiej zarabiających przedsiębiorców, że co miesiąc na ich rachunkach zostanie mniej pieniędzy. (Fot: Damian Słomski)

Pracodawcy wpadli w popłoch. To reakcja na słowa premiera o szykowanych zmianach w ZUS-ie. - Po wprowadzeniu ZUS od przychodu, idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu i takiego zagwarantowania, żeby było łatwiej tym, którzy mają niższe dochody, którzy się rozkręcają, inwestują – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Dla najlepiej zarabiających przedsiębiorców oznaczałoby to, że co miesiąc na ich rachunkach zostanie mniej pieniędzy. O ile mniej? Sprawdziliśmy.

Po pierwsze, wyjaśnijmy, że większość spośród niemal 2,5 mln przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność opłaca składki ryczałtem. ZUS szacuje, że zaledwie 2 proc. płaci więcej.

Obejrzyj: PiS dokręca śrubę biznesowi. Co się stanie z pozyskanymi pieniędzmi

Oprócz podstawowego ryczałtu, są dwie preferencyjne możliwości dla przedsiębiorców. Po pierwsze "ulga na start", dzięki której przedsiębiorca może opłacać przez pół roku tylko składkę zdrowotną, która wynosi obecnie 342,32 zł. Po tym czasie nowy przedsiębiorca może przez dwa lata korzystać z preferencyjnych stawek. Podstawą ich naliczania jest 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Podstawowa zryczałtowana składka zmienia się co roku. Jest waloryzowana m.in. na podstawie średniego wynagrodzenia. W tym momencie wynosi 1316,97 zł. W przyszłym roku – według założeń budżetowych – wzrośnie do 1435,42 zł.

Niewykluczone, że składka będzie jeszcze wyższa. Powód? W przyszłym roku może się zwiększyć składka zdrowotna, której wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku.

Przy tych założeniach okazuje się, że przedsiębiorca, który zarabia miesięcznie 2 tys. zł, zapłaciłby ZUS-owi składkę w wysokości 861,8 zł, a 2,5 tys. – 1077,25 zł. Tylko ta bardzo wąska, niewiele zarabiająca grupa przedsiębiorców, zyskałaby na zmianach.

Z kolei przy miesięcznych dochodach w wysokości 3 tys. zł składki wyniosłyby już 1554,6 zł, przy 5 tys. zł – 2154 zł, przy 10 tys. zł – 4309 zł, 20 tys. zł – 8618 zł. Z kolei zarabiający po 50 tys. zł oddaliby do systemu emerytalnego po 20 320 zł.

(PAP/Money.pl)
Sprawdziliśmy, ile wyniosą dopłaty w bardziej radykalnym wydaniu. (Fot: Damian Słomski)

- Zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego proporcjonalność składek na ZUS ma dotyczyć tylko najmniejszych firm. Nie straszmy więc tych dużych gwałtownym wzrostem składek - skomentowała szefowa resortu. - Nie mówimy o zniesieniu ryczałtu - precyzowała w komentarzu dla money.pl.

Jaki miałby być zatem zakres zmian? Szczegółów jeszcze nie ma.

Osobną kwestią jest limit 30-krotności składek ZUS. Dziś etatowcy płacą składki emerytalne do momentu osiągnięcia w ciągu roku 142 tys. 950 zł, co daje miesięczną pensję brutto w wysokości 12 tys. zł. Ten zapis istnieje dlatego, aby najlepiej zarabiający wzięli swoją przyszłość w swoje ręce i aby ZUS nie musiał im wypłacać kosmicznie wysokich świadczeń, które mogłyby zrujnować system.

Tymczasem Ministerstwo Finansów oszacowało, a swoje szacunki zawarło w ustawie budżetowej, że zniesienie wspomnianego limitu dałoby kasie państwa dodatkowo 5 mld zł. Gdyby doszło do zniesienia ryczałtowego ZUS, dobrze zarabiającym etatowcom nie opłacałoby się przejść na jednoosobową działalność. Likwidacja limitu 30-krotności dotknęłaby także przedsiębiorców - każdy płaciłby bowiem wówczas składkę uzależnioną od dochodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, wiadomosci, gospodarka, przedsiębiorcy, składki, 30-krotność zus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2019

tiaszlag, jacy duzi przedsiębiorcy? czy ktoś kto zarabia np. 5 tys na m-c jest to duży przedsiębiorca? no już bez jaj...

10-09-2019

erkaPodam przykład. Prowadzę sklep, który daje przychód ok 10tyś złotych. Sam pracuje ok 15h na dobę. Mam też pracownika, który zarabia u mnie 3 tyś … Czytaj całość

10-09-2019

Polakpinokio plecie i gubi się w zeznaniach, a pis nie wie o czym mówi. I tak przez 4 lata. a wy głusujecie na to kłamliwe i zacofanego bagno

Rozwiń komentarze (237)