Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Konsumpcja zalicza spadek o 30 procent. Kupowanie na zapas ledwo widoczne

345
Podziel się

Dane banków pokazują, że w drugiej połowie marca wydaliśmy kartami płatniczymi znacząco mniej pieniędzy niż miesiąc wcześniej. Konsumpcja, która do tej pory była motorem napędowym polskiej gospodarki, straciła moc.

Koronawirus sprawił, że konsumpcja bardzo mocno zmniejszyła się.
Koronawirus sprawił, że konsumpcja bardzo mocno zmniejszyła się. (East News, Piotr Molecki/East News)
bDAiEcQB

Dokładnie za trzy tygodnie GUS opublikuje wyniki sprzedaży detalicznej w marcu. Odpowiedzą na pytanie o poziom konsumpcji w początkowej fazie walki z koronawirusem. To bardzo ważne dane z perspektywy oceny skali spowolnienia w gospodarce, która przez ostatnie lata wyróżniała się na tle innych krajów właśnie dzięki wysokiej konsumpcji.

Dane prezentowane przez czołowe polskie banki nie napawają jednak optymizmem. Informacje na temat płatności kartami w PKO BP i mBanku pokazują bardzo duży spadek.

bDAiEcQD

Mniej więcej od trzeciego tygodnia marca, gdy rząd wprowadził restrykcyjne ograniczenia związane z epidemią i zamknięte zostały m.in. sklepy w galeriach, restauracje, kina itp. wyparowało w Polsce około 30 proc. konsumpcji w porównaniu z analogicznym okresem w lutym.

Zobacz także: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

Ekonomiści mBanku zwracają też uwagę na to, że kupowanie "na zapas" w drugim tygodniu marca w statystykach było ledwo widoczne (wzrosło tylko o kilkanaście procent). Sugerują, że na niskich obrotach w sprzedaży detalicznej przejdziemy cały kwiecień.

bDAiEcQJ

Należy też podkreślić, że w wyliczeniach mBanku nie są uwzględnione wydatki gotówkowe. Spora część ludzi ciągle jeszcze nie przeszła na "plastik". Nie zmienia to faktu, że jest widoczna ewidentna dziura w wydatkach i może się powiększać.

Podobne dane z płatności swoimi kartami zebrał PKO BP. Tu widać bardzo mocny spadek wydatków w restauracjach, hotelach, rozrywce, edukacji czy różnego rodzaju salonach piękności.

bDAiEcQK

Kilka dni temu prognozy publikowali ekonomiści Citi Handlowego, którzy podkreślali, że najgorszy będzie drugi kwartał (kwiecień - czerwiec). Wtedy też eksperci przewidują spadek konsumpcji w porównaniu z pierwszym kwartałem (a więc także z marcem) o blisko 10 proc. Co więcej, może temu towarzyszyć aż 25-procentowy spadek inwestycji.

- Jedną z branż szczególnie zagrożonych jest dziś sektor odzieży i mody, dający w Polsce zatrudnienie setkom tysięcy osób. Inne powiązane branże też mogą ucierpieć, zaczynając od galerii handlowych. Nie ma czasu do stracenia, trzeba zrobić wszystko, by zminimalizować straty i uniknąć bardzo możliwych negatywnych gospodarczych konsekwencji dla całego ekosystemu - komentuje sytuację główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce Witold Orłowski.

Szacunki PwC strat sektora odzieżowego i obuwniczego w tzw. scenariuszu "głębokiego spadku" z izolacją do połowy maja oraz powtórzeniem jej na jesieni tego roku i na wiosnę 2021 roku oznaczałby lukę gotówkową na poziomie przekraczającym 32 mld zł.

bDAiEcQL

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDAiEcRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(345)
tomas
10 miesięcy temu
Za co mają Polacy kupować rząd roztrwonił pieniądze na łapówki wyborcze a teraz udaje że coś kontroluje. Jest źle, zapożyczą Polskę na następne 30 lat wmawiając nam że nic złego się nie dzieje.
rambit666
10 miesięcy temu
czyli okazuje się,że jedna trzecia galerii handlowych w Polsce jest niepotrzebna !!!! można żyć bez chińskiego badziewia? czasami nawet trzeba...
Wszystko się ...
10 miesięcy temu
Wychowałem się za czasów komuny i matka jak raz w tyg zrobiła mięso na obiad to był sukces.Przeżyjemy nie martwcie się . Najważniejsze że jesteśmy samowystarczalni. Szkoda mi tylko ludzi którzy za dużo na kredyt pobrali.Wszystko się unormuje i nabierzemy większego dystansu do spraw mało dla człowieka ważnych a które dzisiaj spędzają nam sen z oczu.Pozdrawiam i nie wychodźmy z domu a tylko do pracy jeżeli ją jeszcze mamy.
bDAiEcRf
ANHJ
10 miesięcy temu
WSTALISMY Z KOLAN A TERAZ PADNIEMY NA PYSK
henio
10 miesięcy temu
czas gospodarczego cudu PiS minął.Zostaną tylko długi i perspektywa ciężkiej pracy na kolejne pokolenia...
...
Następna strona