Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja
Partner materiału Bank Pekao S.A.

Konto za 0 zł to za mało. To zestawienie pokazuje, co jeszcze mogą otrzymać przedsiębiorcy

Podziel się:

Bank to nie tylko konto. Dla firm równie istotne są usługi dodatkowe. Chodzi tu zarówno o produkty finansowe, jak i usługi prawnicze czy informatyczne. Można za to samo płacić co miesiąc setki złotych, a można otrzymać w pakiecie z rachunkiem firmowym.

Konto za 0 zł to za mało. To zestawienie pokazuje, co jeszcze mogą otrzymać przedsiębiorcy
Konto za 0 zł to za mało. To zestawienie pokazuje, co jeszcze mogą otrzymać przedsiębiorcy (Adobe Stock)

W listopadzie 2020 roku w Polsce powstało 23 188 nowych firm. To liczba nowych przedmiotów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym. Dla porównania – w listopadzie 2019 roku zarejestrowano 27 564 nowe firmy. Czyli tylko niecałe 3,5 tysiąca mniej.

W samym rejestrze REGON przybyło 7543 jednoosobowych działalności gospodarczych, tym samym liczba takich działalności w Polsce sięgnęła 3 mln 332 tys. i była o 100 tys. wyższa niż w listopadzie 2019 roku.

Nowych firm zatem przybywa, i to mimo pandemii, która przecież na wielu branżach odbiła się bardzo negatywne. Nie można tu wykluczyć, że część z tych nowo powstałych firm zarejestrowały osoby zwolnione ze swojej dotychczasowej pracy, które zostały niejako zmuszone do szukania szansy na wolnym rynku. Ale z pewnością są i tacy, którzy mają pomysł na biznes niezależny od pandemii albo nawet – chcą na niej zarobić, chociażby zaczynając handel w internecie.

9 milionów Profili Zaufanych

Niezależnie od przyczyn, przedsiębiorców w Polsce jest coraz więcej. Niewątpliwie korzystnie na to wpływa łatwość, z jaką dziś można założyć działalność gospodarczą. Wystarczy jedna wizyta w urzędzie albo – co ostatnio mocno zalecane i propagowane – bezpłatny Profil Zaufany i internet.

Profil Zaufany, z którego korzysta dziś już 9 mln Polaków, i tak się później przydaje, więc warto go założyć i korzystać nie tylko w sprawach firmowych. Z informacji Centrum Gov Tech wynika, że dostęp do sieci w połączeniu z Profilem Zaufanym umożliwia załatwienie niemal 200 spraw!

Jak skorzystać z jego możliwości? Wystarczy konto bankowe z dostępem przez internet – Profil Zaufany można założyć logując się do banku od ręki. W kilka minut. Klienci Banku Pekao mogą założyć firmę zdalnie, poprzez bankowość elektroniczną, rejestrując działalność w CEIDG. W procesie zakładania firmy otwierany jest również rachunek bankowy, który zostanie aktywowany w momencie otrzymania z CEIDG potwierdzenia zarejestrowania działalności.

Nowo powstających firm nie byłoby też tak dużo, gdyby nie zachęta, jaką jest obniżona stawka ZUS – najpierw przez 6 miesięcy tzw. ZUS na start (w tym roku 362,34 zł), a potem stawka preferencyjna przez kolejne 24 miesiące, czyli tzw. mały ZUS (590,03 zł).

Rozwój wymaga pracy i kosztów

Po kilku czy kilkunastu miesiącach działalności, jeśli pomysł na biznes się sprawdził, każdy przedsiębiorca zauważy, że im więcej klientów, tym więcej przed firmą wyzwań. Podpisywane umowy nie są tak oczywiste, bo dotyczą usług, którymi firma np. nie zajmuje się na co dzień. Trzeba się skonsultować z prawnikiem, księgowym, konieczne jest zainwestowanie we własną wiedzę i/lub zatrudnienie pracownika.

To kolejne umowy, formularze, składki, wnioski.

Do tego firma się rozrasta, nowo zatrudnieni pracownicy oznaczają zakupy nowego sprzętu, narzędzia wymagają serwisu czy napraw. Pojawia się – o ile nie było to celem od samego początku – konieczność wejścia z ofertą do internetu, np. w formie sklepu czy ogłoszeń.

Scenariuszy jest tak wiele jak dróg do sukcesu. Czy to źle? Raczej nie, to codzienność przedsiębiorców, na tym polega prowadzenie biznesu. I warto mieć stabilnego partnera w biznesie, którym może stać się… bank.

Dzisiejsze usługi bankowe dla przedsiębiorców to nie tylko konto i kredyt. Banki oferują wiele usług dodanych, których wcześniej musieliśmy szukać na własną rękę. Dziś nie musisz tracić na to czasu – wystarczy skorzystać z pomocy banku.

0 zł? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Nowy przedsiębiorca zwykle największą uwagę zwraca na to, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta i to jest głównym kryterium wyboru, zaraz obok tego, w którym banku ma konto osobiste (często w tym samym zakłada konto firmowe).

Dzisiaj większość liczących się banków oferuje konto za zero złotych, zwykle bezwarunkowo przez 12 czy 24 miesiące, a późniejsze zwolnienie z opłat jest obwarowane prostymi do spełnienia warunkami, jak choćby opłacanie składek ZUS z tego konta. To kryterium wyboru nie jest więc szczególnie przydatne. Poza tym – dobrze działająca firma z pewnością da radę zapłacić kilka czy kilkanaście złotych miesięcznie za prowadzenie konta.

Można się więc kierować rankingami, które regularnie publikują portale internetowe. Zaglądamy więc na comperia.pl. To jeden z wielu serwisów znany z rzetelnego porównywania produktów bankowych. Na pierwszym miejscu listy najlepszych kont dla mikrofirm w grudniu mamy Banku Pekao S.A. i jego Konto Przekorzystne Biznes. Tak samo – pierwsze miejsca w innych profesjonalnych rankingach money.pl, bankier.pl i tytuł Konta Miesiąca w portalu kontomaniak.pl w październiku.

Jak czytamy w opisie rankingu Comperii: pierwsze miejsce jest wynikiem "porównania głównych kosztów obsługi rachunku, procesu zawierania umowy i bonusów, na jakie mogą liczyć nowi klienci".

Za co można otrzymać miejsce na podium?

Na samym początku – a jakże – opłaty. 0 złotych za otwarcie i prowadzenie konta bez żadnych warunków przez pierwszy rok dla nowych firm. Potem trzeba spełnić jeden z warunków np. wystarczy jeden przelew do ZUS lub US w miesiącu, by prowadzenie konta było bezpłatne. Ale koszt prowadzenia – jak wspomnieliśmy już – nie może być kryterium wyboru konta.

Jeśli prowadzimy działalność stacjonarną, gdzie istotne są szybkie i bezgotówkowe płatności, potrzebujemy terminala płatniczego do akceptacji takich płatności. W Banku Pekao S.A możemy otrzymać terminal za 0 złotych przez 18 miesięcy. Pierwsze dwanaście to oferta wynikająca z Programu Polska Bezgotówkowa, kolejne 6 bank dorzuca od siebie. Terminal umożliwia zaoferowanie klientom dodatkowych usług takich jak wypłata gotówki przy okazji zakupów, czyli punkt na plus dla biznesu.

Jeśli podczas prowadzenia firmy będziemy mieli trudniejszy finansowo okres – a szanse na to przy raczkującym biznesie są spore – przyda się kredyt w rachunku bieżącym. Nowym firmom czasem trudno jest związać koniec z końcem, gdy kontrahenci spóźniają się z płatnością, kredyt odnawialny to czasem dla firm ostatnia deska ratunku, gdy czekamy na przelew.

Przyda się również, gdy zdarzy się jakaś biznesowa okazja, wymagająca zainwestowania większych środków.

Pekao SA. może również pochwalić się wygodnym systemem wymiany walut. W Pekao SA w bankowości elektronicznej lub telefonicznie można dokonać wymiany po korzystnych kursach, od ręki i bezpiecznie.

A kiedy przyjdzie czas na handel w internecie – być może już pierwszego dnia działalności, a być może dopiero dużo później – za pośrednictwem banku można wygodnie i tanio założyć sklep internetowy. Bank Pekao S.A. współpracuje w tym zakresie z największą polską platformą Redcart, która – między innymi – oferuje wiele różnych integracji, czyli np. połączeń z hurtowniami czy systemami księgowymi.

Klienci banku mogą skorzystać z oferty niedostępnej dla innych osób – abonament za 1 zł miesięcznie przez 3 miesiące, a potem nawet 30 procent zniżki na abonament na platformie. Bank daje więc dużo więcej czasu na rozkręcenie biznesu.

Na co dzień można też korzystać z pomocy informatyka – wystarczy zadzwonić lub wypełnić formularz, żeby szybko rozwiązać problem ze sprzętem czy oprogramowaniem.

Podobnie z problemem prawnym – kiedy pojawi się konieczność opracowania trudniejszej umowy lub rozwiązania innego problemu prawnego – bank daje możliwość szybkiego kontaktu z ekspertem. Klient płaci tylko za to, z czego skorzystał, a nie za posiadanie prawnika.

W przypadku Pekao SA można więc powiedzieć, że to kiedyś był… bank – teraz jest to centrum wsparcia dla biznesu, zbierające w jednym miejscu wszystko, czego przedsiębiorca może potrzebować. Stąd miejsca na podium w wiarygodnych rankingach.

Partner materiału Bank Pekao S.A.

przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl