Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Przedsiębiorcy zaniepokojeni, liczą na rząd

Biznes domaga się nadzwyczajnego traktowania w nadzwyczajnej sytuacji. Przedsiębiorcy boją się o swoje portfele, ich firmy mogą stanąć przez koronawirusa. Mają nadzieję, że rząd przygotuje się na to, by wysupłać z publicznej kasy pieniądze na rekompensaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przedsiębiorcy boją się skutków epidemii w Polsce. Liczą na rząd

W środę rano w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent przyjechał autokarem z Niemiec, a pozostali pasażerowie pochodzą z 15 powiatów, więc wirus może się szybko rozprzestrzenić. Przedsiębiorcy twierdzą, że rząd powinien być gotowy na różne scenariusze rozwoju epidemii.

Epidemia może wywołać reperkusje gospodarcze. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", możliwy jest scenariusz, w którym miasta czy regiony zostałyby odcięte od świata - zamykane byłyby szkoły, instytucje publiczne, ale także firmy.

Taki scenariusz to najgorsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw. Produkcja byłaby wstrzymywana, usługi nie byłyby świadczone, a to prowadzić może do problemów z płynnością finansową, a na końcu - z wypłatami dla pracowników. Co więcej, problemy mogą dotykać nie tylko firmy, która wstrzymuje prace, ale także jej partnerów biznesowych. Dlatego przedsiębiorcy liczą na rząd.

Obejrzyj: Koronawirus sieje strach na rynkach

- Należałoby uruchomić różne instrumenty wsparcia. Mogłyby to być bezpośrednie rekompensaty strat, odroczenie płatności zobowiązań (np. składek ZUS) czy ulgi podatkowe. Takie działania podejmuje już wiele krajów - mówi "Rzeczpospolitej" Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. Goliszewski.

Koronawirus. Co musisz wiedzieć?
Koronawirus w Polsce. Obowiązkowa praca zdalna, zasiłki opiekuńcze dla rodziców i świadczenia za kwarantannę

Z kolei Piotr Wołejko z Pracodawców RP podkreśla, że biznes już ponosi straty z tytułu epidemii. Tak jest w branży turystycznej czy lotniczej. Jego zdaniem, w najtrudniejszej sytuacji mogą się znaleźć firmy, które zostaną objęte przymusową kwarantanną, czyli koniecznością zawieszenia działalności. On także wskazuje na potrzebę wdrożenia mechanizmów rekompensujących straty i narzędzi fiskalnych.

Jednym z takich mechanizmów mogłyby być tanie kredyty obrotowe, pozwalające utrzymać płynność finansową. Na takie działania zdecydował się Bank Światowy, a rozważa je Europejski Bank Centralny.

W poniedziałek Sejm uchwalił specustawę związaną z koronawirusem. Przewiduje nadzwyczajne środki bezpieczeństwa i modele postępowania w obliczu epidemii. Zdaniem przedsiębiorców, należy pilnie dodać instrumenty osłonowe dla firm.

Rząd na razie takich mechanizmów nie wprowadza. Z poszczególnych resortów płyną jedynie zapewnienia, że sytuacja jest monitorowana i ewentualne rozwiązania będą wprowadzane na bieżąco.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: epidemia, biznes, przedsiębiorcy, firmy, koronawirus, COVID19, specustawa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2020

ObywatelWara od państwowych pienędzy, jeszcze czego masz biznes to albo ogarniasz albo nie, jedyne co to ewntulanie składki ZUS na okres jak zakład bedzie … Czytaj całość

05-03-2020

MisioniiZasiłek za okres kwarantanny powinien płacić zus, a nie pracodawca za pierwsze 33 dni. Zatrudniam 5 osób, skąd mam wziąć na wypłatę zasiłku, jeżeli … Czytaj całość

05-03-2020

PpProwadzimy serwis i zatrudnimy 8 osób. Od dłuższego czasu balansujemy na granicy opłacalności przez szara strefę która odbiera nam klientów bo może … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)