Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energia
01.04.2020 17:30

Koronawirus. Spada zapotrzebowanie na energię

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wyraźnie zmalało. Spółki energetyczne będą tracić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Spada zapotrzebowanie na prąd.

W ostatnich 7 dniach marca zapotrzebowanie na energię spadło o 8,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku, i aż 11,1 proc. w porównaniu do roku 2018.

Spadek zapotrzebowania uderza nie tylko w producentów energii, ale i w sektor wydobywczy. Jak podaje Polska Grópa Górnicza, "polskie przedsiębiorstwa energetyczne Enea oraz Tauron nie zamówiły na miesiąc kwiecień w PGG ani tony polskiego węgla".

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

"Zarząd zwrócił uwagę, że spółka – podobnie jak wiele podmiotów – odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego związanego z pandemią. Podobnie jak spółki energetyczne obserwujemy spadek zużycia energii elektrycznej związany z wprowadzeniem niezbędnych ograniczeń chroniących przed rozpowszechnianiem się koronawirusa, a przez to spadek zamówień ze strony energetyki zawodowej na poziomie ok. 20 proc." – podała Polska Grupa Górnicza.

Zapotrzebowanie na prąd, związane z zamknięciem dużych zakładów, czy przestojach w produkcji, dotyka wszystkich krajów, zmagających się z pandemią koronawirusa.

Najwięksi producenci, notowani w indeksach S&P 500 oraz S&P 500 Utilities, zanotowali w ostatnim miesiącu spadek wartości akcji o 20-40 procent w ostatnim.

W dół idą też ceny uprawnień do emisji CO2, które w marcu spadły o 28 proc., czyli z 23 do 17 euro za tonę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: energia, koronawirus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2020

ja"polskie przedsiębiorstwa energetyczne Enea oraz Tauron nie zamówiły na miesiąc kwiecień w PGG ani tony polskiego węgla" - ale górnictwo … Czytaj całość

01-04-2020

D-subA jak nie , to związkowcy górniczy wyprowadzą swoich na ulicę, aby zmusić rząd do wypłaty 15-tki z góry za cały 2020 i 2021 rok.

01-04-2020

RafałPolski bardzo drogi węgiel nie jest zużywany a górnicy i tak nie długo będą strajkować bo za mało zarabiają. A PiS znowu ulegnie

Rozwiń komentarze (19)