Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Koronawirus. Strach i podejrzenia w Niemczech. Granica słabym punktem Polski

123
Podziel się

W Niemczech pojawiło się pierwsze podejrzenie dotyczące koronawirusa. Choć się nie potwierdziło, to jeszcze zwiększyło obawy. I nie pozostaje bez znaczenia dla Polski, bo wirus może się dostać nad Wisłę zza zachodniej granicy. - Nawet jeśli tylko jedna osoba się "wymknie" i nie zostanie odosobniona, to możemy mieć naprawdę duży problem - mówi ekspert.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Chinach. W Europie rosną obawy
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Chinach. W Europie rosną obawy (East News, Wei Peiquan/Xinhua News/East News)
bDyXLsGJ

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Chinach. Szacuje się, że z jego powodu zmarło już ok. 80 osób. Czy Europa jest bezpieczna?

W Niemczech były już podejrzenia, że do kraju trafiły zarażone osoby. A w Berlinie na izolację i badania trafiła kobieta, która wracała z Chin. Specjaliści stwierdzili, że ma objawy zarażenia koronawirusem. Na szczęście badania wykazały jednak, że jest zdrowa.

Niemcy mimo to obawiają się epidemii. O sprawie donoszą niemal wszystkie lokalne media, a na lotniskach pojawiają się specjalne tablice, informujące o ryzyku podróży do Chin. Eksperci wskazują, że lotów z Chin do Niemiec jest sporo, więc trudno stuprocentowo wyeliminować ryzyko, że wirus przedostanie się właśnie tą drogą.

bDyXLsGL
Zobacz także: Powstanie Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu i jego znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu

- Czujemy się przygotowani. Każdy szpital w Berlinie jest w stanie izolować pacjentów z określonymi objawami - powiedział gazecie "Bild" Martin Matz, berliński minister zdrowia.

bDyXLsGR

Jedna osoba się "wymknie" i mamy problem

A czy możliwe jest, że wirus może przedostać się do nas przez zachodnią granicę? Tym bardziej, że przecież z Berlina do polskiej granicy jest raptem 90 kilometrów.

- Oczywiście, że się obawiam tego wirusa. Z tego, co o nim wiadomo, wynika, że ma naprawdę wysoki stopień zaraźliwości - mówi money.pl epidemiolog dr Dariusz Rudaś.

Warto więc z uwagą śledzić informacje napływające z Niemiec? Ekspert zaznacza, że póki co podejrzenia z Berlina się nie potwierdziły. - A nawet jak będą pierwsze przypadki, to wiele zależy od tego, czy będą na bieżąco wychwytywane, na przykład na lotniskach. Jeśli takie osoby szybko zostaną poddane kwarantannie, to wielkiego ryzyka rozprzestrzenienia nie ma - uważa dr Rudaś.

bDyXLsGS

Tabliczki ostrzegające przed koronawirusem pojawiły się na berlińskich lotniskach

- Nawet jeśli tylko jedna osoba się "wymknie" i nie zostanie odosobniona, to możemy mieć naprawdę duży problem - dodaje.

Zastrzega jednak, że obecnie powodu do dużego niepokoju jeszcze nie ma. - Jeśli w Europie mamy przypadki, że wirus został "przywieziony" samolotem, to znaczy, że nie ma u nas jeszcze żadnego ogniska. Co innego, jeśli pojawią się "rodzime" zachorowania - tłumaczy ekspert.

bDyXLsGT

Co to oznacza? Rudaś wyjaśnia, że jeśli zachorują osoby, które nie wróciły z żadnej podróży, a zaraziły się od rodziny czy znajomych, to będzie to już oznaka, że wirus się rozprzestrzenia już na miejscu. Jeśli taka sytuacja pojawi się w Niemczech, to pewnie koronawirus prędko przedostanie się i do Polski.

"Bardziej obawiam się Chin i Afryki"

Dr Rudaś podkreśla jednak, że bardziej obawia się, że wirus rozprzestrzeni się w innych miejscach. Zauważa, że w mieście Wuhan, gdzie odnotowano przypadki wirusa, mieszka ok. 11 mln osób. - Chińskie władze mówią, że miasto jest odizolowywane od reszty kraju. Ale czy naprawdę ktokolwiek jest w stanie odizolować tyle milionów osób? - pyta.

Zdaniem specjalisty, jeszcze szybciej niż w Chinach, wirus może się rozprzestrzenić w Afryce.

bDyXLsGU

- Nie jest przecież tajemnicą, że wiele krajów afrykańskich ma bardzo słabą służbę zdrowia, a w niektórych regionach nie działa ona właściwie wcale. Więc jeśli dotrze tam wirus, może się rozprzestrzenić po tym kontynencie bardzo szybko. Jeszcze bardziej obawiam się, że koronawirus może dotrzeć do terenów, na których ciągle mamy epidemię eboli. Bo choć o tym wirusie mniej się teraz mówi, to wciąż zbiera on śmiertelne żniwa - dodaje ekspert.

Jak jednak zauważa ekspert, z wieloma początkowo groźnymi wirusami ludzkość jednak stosunkowo szybko sobie poradziła - wymienia tu na przykład SARS czy ptasią grypę. - Jako epidemiolog zawsze jednak będę wskazywał na ryzyko i mówił, że warto zachować ostrożność - dodaje ekspert.

Pierwsze ogniska choroby pojawiły się zresztą już w Europie, a konkretnie we Francji. Podejrzenie zarażenia zostało też odnotowane w Wielkiej Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyXLsHm
KOMENTARZE
(123)
Moi
12 miesięcy temu
No to szykuje się nam niezła pandemia, myślę, ze zaplanowana. Memento mori każdego dnia.
Stan
12 miesięcy temu
Pitolenie. W Polsce nie funkcjonuje żaden system. Tydzień temu wróciło z Wietnamu przez Pekin 10 znajomych, część choruje, gdy zgłaszają to w przychodniach nikt nie chce mieć z nimi nic wspólnego, bo się boją.
Tiger
12 miesięcy temu
Nie wpuszczać żadnych samolotów z Chin i tamtego rejonu do Europy proste.
bDyXLsHn
Radek
12 miesięcy temu
Skoro mówimy o ochronie Polski przed ewentualną pandemią to poruszmy temat szpitali w Szczecinie czyli na granicy z Niemcami. Szpital w którym jest oddział zakaźny nie spełnia żadnych norm epidemiologicznych. Stary poniemiecki budynek w centrum Szczecina. Szpital w Zdunowie w którym miał powstać nowy oddział zakaźny? Niestety okazało się, że to zbyt droga inwestycja. Zresztą po co otwierać nowe oddziały skoro nie ma personelu i rezydenci wykonują na internie obowiązki pielęgniarek. Ale na 500+ kasa jest niezmiennie.
gość
12 miesięcy temu
jak to wygląda w Niemczech? Wczoraj lotnisko w Monachium samolot z Chin zero kontroli na tranzytach.O czym ta Unia pieprzy !
...
Następna strona