Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Koronawirus uderza w organizatorów wesel. Zakopane w czerwonej strefie

48
Podziel się

50 gości to nie jest góralskie wesele. A do tylu zostaną ograniczone takie imprezy w powiecie tatrzańskim. W czwartek został on wpisany na listę czerwonych stref. Stylizowane na góralska modłę nowoczesne hotele, w których uwielbiają organizować wesela celebryci, szykują się na gorsze czasy.

Koronawirus uderza w organizatorów wesel. Zakopane w czerwonej strefie
Góralskie wesele oznacza zwykle wielu gości. W czasach koronawirusa to niemożliwe (Pixabay, Pexels)
bDfhUSad

Na góralskich weselach potrafiło się bawić nawet 200-300 osób. Ale to już tylko wspomnienie. W ostatnich miesiącach liczba gości na takich imprezach została w całym kraju ograniczona do 150. A od soboty w Zakopanem będzie ich jeszcze mniej, bo powiat tatrzański znalazł się w czerwonej strefie. Oznacza to, że na salę wejdzie maksymalnie 50 gości.

W branży jest źle, a będzie jeszcze gorzej. - Nie umiem pani powiedzieć, jak będą wyglądały sobotnie wesela – przyznaje menedżerka hotelu, który duże imprezy organizuje na dwóch salach: restauracyjnej i typowo weselnej. – Dziś będziemy rozmawiać z klientami - dodaje.

Koronawirus w Polsce. Ekspertka wprost o weselach: nie wyglądają tak jak do tej pory

bDfhUSaf

Rozmowa jest krótka, bo musi przygotować nowe warianty dla przyjęć, na których miało się bawić odpowiednio 70 i 80 osób.

Trzeba ciąć.

Kumulacja nieszczęść: nie ma konferencji, integracji, dużych wesel

Nałożenie na powiat tatrzański dodatkowych obostrzeń nie jest zaskoczeniem. Już od wielu tygodni całe południe Małopolski jest czerwono-żółte.

Właściciele biznesów weselnych niby mieli czas, by się przygotować do "czerwonego scenariusza", ale jednocześnie – co mogli zrobić? Organizowali wesela i mieli nadzieję, że ograniczenia dotkną ich jak najpóźniej. Ale stało się.

bDfhUSal

Pracownik działu marketingu w innym hotelu przyznaje, że przy braku konferencji i wyjazdów integracyjnych - które zatrzymała pandemia - wesela były dobrym sposobem, by spinać budżet. Podejrzewa, że jeśli obostrzenia utrzymają się dłużej, klienci odwołają imprezy.

- Wesele dla 50 osób to nie jest dla górali wesele, a co najwyżej przygrywka – wyjaśnia. Na razie nikt nie odwołał zaplanowanego na sobotę wesela, ale nie można tego przecież wykluczyć.

Problem nie tylko dla miejscowych

Nie tylko mieszkańcy Zakopanego i okolic mogą się teraz poważnie zastanawiać, czy organizować imprezę w stolicy Tatr. W Zakopanem chętnie biorą ślub mieszkańcy innych miast, i to nie tylko z Małopolski. Bogaci warszawiacy również lubią poszaleć w cieniu Giewontu.

bDfhUSam

Kto zagląda na plotkarskie serwisy, ten wie, że w imprezach w Zakopanem gustują celebryci, którzy później w mediach społecznościowych chwalą się zdjęciami w góralskich strojach. I przywożą pieniądze, których zakopiańskim biznesom coraz bardziej brakuje.

Na ślub w Zakopanem często decydowały się też pary mieszane. Jeśli osoba z Polski miała zagranicznego partnera, lubiła - zamiast w rodzinnej miejscowości - zorganizować wesele u podnóża Tatr.

Nawet gdy powiat tatrzański wróci do strefy zielonej, na weselach będzie się bawiła maksymalnie setka gości (chyba że zmienią się przepisy). Czyli na warunki góralskie – średnio. Zima to trudny czas dla branży, więc ożywienie może przynieść wiosna. Poprzednia okazała się wielkim rozczarowaniem, więc tylko odważni będą rozpisywać pozytywne scenariusze.

bDfhUSan

- Tak, ciągle robimy rezerwacje – zapewnia pracownik działu marketingu. Jednak robi to bez większego przekonania.

bDfhUSaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
tosia
3 tyg. temu
głosowaliśta to mata
Kopytko
3 tyg. temu
Elektorat pisu oberwał - miód na moje serce <3
rsgt
3 tyg. temu
No i w czym problem? Przecież Górale mają ciupagi i wiedzą, jak dojechać do Warszawy...
bDfhUSaH
jac
3 tyg. temu
Czerwona strefa powinna być objęta całkowitym zakazem przemieszczania się do innych stref i kropka
midkar
3 tyg. temu
To teraz Qrski będzie miał problem ze Sylwestrem na 50 osób.
Najnowsze komentarze (48)
Jag
2 tyg. temu
Jak tp przecież wesele to tradycja, a władza miala walczyc z lgbt a nie z tradycjom
Tata
2 tyg. temu
Dziwne jest to że czerwone strefy wyskakują tam gdzie są miejsca wypoczynkowe, ludzie normalnie pracują i tym podobne a w Warszawie gdzie miasto jest ogromne nic się nie dzieje
KO
2 tyg. temu
Gdyby od początku wszyscy w miarę poważnie potraktowali zagrożenie, pewnie już by go nie było. Granice do dzisiaj powinny być zamknięte z pełną kontrolą. Strefy buforowe z kwaratanną dla ograniczonego ruchu osobowego (na koszt państwa bo i tak się to opłaci biorąc pod uwagę całokształt). Gdyby zaraza nie napływała z wewnątrz opanowanie pierwszych ognisk nie było trudne. Ale wszyscy wszystko wiedzą w tym kraju lepiej. Kiedy wzrośnie liczba chorych i zabraknie respiratorów malkontenci i piszący na podburzenie zobaczą do czego to doprowadzi. Niewielu chce się uczyć na błędach cudzych. Zobaczymy zatem jak przebiegnie nauka na błędach własnych. Zwykle jest bardziej kosztowna, społecznie i osobowo. Słusznie zauważył Papież Franciszek w ostatniej Encyklice: ten świat spowodował, że możliwa jest prawie nieograniczona możliwośc kontaktu między ludźmi + globalizacja bez braterstwa. I to leży u pidstawy nieodpowiedzialnych zachowań przy COVID19 - myślenie o sobie: moje wakacje, moje wesele, moje wyjście do klubu (no i moj pogrzeb a czesto moich najbliższych którzy mogli jeszcze pożyć długo i szczęśliwie). Pozdrawiam wszystkich w ten piękny poniedziałkowy poranek.
LEO31
3 tyg. temu
Emeryci, rolnicy, górale, górnicy i ci wszyscy którzy glosowaliscie na pisdolkow nie odbija się czkawka. Dalej im wierzcie, a niebawem zadłużenie krajowe osiągnięć, 5 biliona złotych. Ci u góry się zabezpieczyli a nam szara kom zostanie spłata długu
pies eryka
3 tyg. temu
A jakie są ograniczenia na spotkania w sejmie???
Nowy
3 tyg. temu
Wystarczy że wujkowie będą przynosić napoje chłodzące a ciocie kawę i herbatę. Obsługa nie wlicza się do uczestników imprezy.
DS
3 tyg. temu
Medialna plandemia trwa i będzie trwać póki się ludzi nie wykończy.
Gość
3 tyg. temu
Gdyby przestrzegali obostrzeń, to nie było by żadnego problemu. Skoro jest się nie odpowiedzialnym, to są tego skutki.
bDfhUSaz
Robson
3 tyg. temu
Noo 😀 zawsze można wprawić weselicho 🙏👋w Chicago 🙏😀👋😂😂😂👋
Dziadek
3 tyg. temu
Jakoś nie jestem specjalnie tym zmartwiony. Nie znoszę góralskiej muzyki i góralszczyzny jako takiej.
Sprawiedliwa
3 tyg. temu
Pretensje do Chin!! Cały świat jest przewrócony na głowie z powodu koronawirusa, a sytuacja zmienia się dynamicznie, nie sposób przewidzieć skali rozprzestrzeniania się. Każde państwo ma z tym problemy.
jasik
3 tyg. temu
na xuy takie wielkie wesela jak za 2 -3 lata rowzwód
Poznaniak
3 tyg. temu
Zaraz czy czasem Zakopane nie chciało zamknąć szkoły a PIS NIE. Fajnie
Pablo
3 tyg. temu
Jak Głosowali wyborkach to teraz mają. Brawecka..