Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus w Hiszpanii. Pandemia spowodowała spadek PKB tego kraju o ponad 10 proc.

4
Podziel się:

Gospodarka Hiszpanii skurczyła się w minionym roku o ponad 10 proc. - poinformował premier Pedro Sanchez. Powodem takiego stanu rzeczy jest trwająca pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która wymusiła wprowadzenie obostrzeń i restrykcji gospodarczych.

Koronawirus w Hiszpanii. Pandemia spowodowała spadek PKB tego kraju o ponad 10 proc.
Koronawirus w Hiszpanii. Premier Pedro Sanchez podał, że PKB tego kraju skurczyło się o ponad 10 proc. (PAP/EPA, PAP/EPA/Chema Moya, Chema Moya)
bECMPLfp

- Jesteśmy teraz o 10 proc. biedniejsi niż przed rokiem - stwierdził Sanchez w przemówieniu podsumowującym działania rządu w 2020 roku. Działania, na które cień rzuciła pandemia koronawirusa.

Premier podkreślił, że powstrzymanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w Hiszpanii oraz negatywnych skutków pandemii dla gospodarki były głównymi zadaniami, jakie w mijającym roku przyświecały jego gabinetowi.

Spadek PKB o ponad 10 proc. nieznacznie się różni od wcześniejszych prognoz rządowych. Zakładały one, że w 2020 roku PKB zmniejszy się o 11,2 proc.

bECMPLfr
Zobacz także: W 2021 będzie jeszcze drożej. Ukryty podatek wpłynie na ceny w sklepach

Sanchez podkreślił też, że pomimo szalejącego kryzysu, jego rządowi udało się spełnić 23,4 proc. obietnic, które złożyli na początku kadencji. Swoje stanowisko premier objął w styczniu 2020 roku i podczas inauguracji wraz ze swoimi ministrami zaprezentował przeszło 1,2 tys. obietnic.

- W sumie uruchomiliśmy już 90,9 proc. z zaplanowanych przez nasz rząd projektów […]. Spodziewamy się, że do czerwca 2021 roku uda nam się wypełnić 32,6 proc. z tych założeń - powiedział premier, którego rząd tworzy koalicja socjalistów (PSOE) i lewicowego bloku Unidas Podemos (UP).

bECMPLfx

Sanchez wskazał, że w okresie pandemii kluczowe dla jego gabinetu stały się działania na rzecz wsparcia dla pracowników, których miejsca pracy zostały zagrożone przez koronakryzys, a także dla obywateli o najniższych dochodach.

Premier stwierdził, że tegoroczny rok stał pod znakiem "ogromnej klęski". Zakończył jednak swoją wypowiedź dawką optymizmu.

bECMPLfy

- Spodziewamy się, że 2021 będzie rokiem wielkiej odbudowy i wielkiego zaufania - powiedział Sanchez.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECMPLfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
ekonom
9 miesięcy temu
Z tego wniosek że rząd Hiszpanii ma same sukcesy. 23,4 procent obietnic jest już nawet spełnione.
Hgf
9 miesięcy temu
Nie wirus tylko komunistyczne władze do tego doprowadziły.
Emeryt
9 miesięcy temu
O PiS ma nowy rekord do pobicia by kolejny raz pokazać światu że są najlepsi ha ha .Pozdrawiam
bECMPLfT
Jan
9 miesięcy temu
Ludzi,którzy nie chcą się zaszczepić,będą tam rejestrować.