Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Emilewicz zapowiada odroczenie spłat podatków przez przedsiębiorców

Epidemia koronawirusa paraliżuje przedsiębiorców. Dlatego też rząd rozważa, jak wspomóc tych najbardziej poszkodowanych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w ciągu tygodnia pojawi się tzw. ustawa osłonowa, w której zapisach znajdzie się m.in. odroczenie terminu spłaty podatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jadwiga Emilewicz zapowiedziała "pakiet osłonowy" dla przedsiębiorców poszkodowanych koronawirusem. (Fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

- Na dzisiaj przedsiębiorca będzie mógł odroczyć płatności PIT, CIT i VAT, a także składek na dowolnie wybrany przez siebie okres (...). Taka będzie nasza propozycja - powiedziała Emilewicz w studiu TVP1. Dodała, że wyliczenia tego rozwiązania rząd przedstawi w przyszłym tygodniu.

Minister rozwoju zapowiedziała, że do przyszłego tygodnia przedstawiony zostanie "pakiet osłonowy", który ma zabezpieczyć przedsiębiorców poszkodowanych epidemią koronawirusa. Rząd podejmie starania, aby poszkodowane spółki utrzymały płynność finansową. Resort rozwoju rozważa wprowadzenie specjalnych instrumentów finansowych dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów. Projekt ustawy ma też przewidywać "rozszerzenie schematu pomocy publicznej".

- To będzie gwarancja, poręczenie lub kredyt na bardzo korzystnych warunkach, które będzie mogło uzyskać małe przedsiębiorstwo (...). To byłby ten kapitał, który by pozwolił przetrwać firmie - zapewniła Emilewicz.

Zobacz też: Pakiet pomocowy dla firm. "Potrzebujemy raczej środków higieny"

Czy w takim razie nowelizacji ulec by musiała ustawa budżetowa? Na to pytanie minister odpowiedziała, że najpierw "musimy przyjąć projekt (ustawy - red.), który jest w Sejmie". Wskazała, że nowelizacja odbywa się zazwyczaj na podstawie danych za styczeń i luty. Dodała, że obecnie resort finansów nie widzi spadku wpływów do budżetu.

- To co my robimy w tej chwili, to szacujemy dane. A sugerują one, że przez epidemię będzie spadek PKB na poziomie od 0,5 do 1,3 pkt proc. - oceniła minister.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada pakiet dla firm, który ma pomóc przezwyciężyć problemy związane z koronawirusem
Koronawirus może uderzyć w polski PKB. Między 0,5 a 1,3 p. proc. w dół

Powtórzyła tym samym swoje stanowisko z wtorku, kiedy mówiła, że tempo wzrostu PKB nie powinno spaść poniżej 2 proc. - To prawdopodobnie najpoważniejsza sytuacja od 2008 roku, dlatego rząd podejmuje wszystkie możliwe działania. Najważniejsze jest dla nas ludzkie zdrowie - mówiła.

Do kogo zatem miałaby trafić rządowa pomoc? Emilewicz wskazała na branżę transportową, która mocno odczuwa skutki epidemii. Zapowiedziała, że przedstawiciele gabinetu Mateusza Morawieckiego "będą rozmawiać" z transportowcami o tym, jak im najskuteczniej pomóc.

Minister Marlena Malag mówiła m.in. o zmianach w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Miliard złotych może być przeznaczony na pomoc pracodawcom. Jest także propozycja dla przewoźników

Pomoc jednak nie trafi do wszystkich. Otrzymają je te spółki, które wykażą dobrą sytuację finansową na koniec ubiegłego roku, a także gwałtowne jej pogorszenie w styczniu i lutym. - Chcemy wyeliminować w ten sposób "pasażerów na gapę", którzy chcieliby skorzystać z ułatwień - wskazała Emilewicz.

Nie chciała też potwierdzić, czy szkoły będą zamykane.- Proszę pozwolić aby tę decyzję zakomunikował pan premier - powiedziała. Nie odpowiedziała jednoznacznie, czy w takim razie zawieszone będą także obrady Sejmu.

Koronawirus. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, że rząd pamięta o przedsiębiorcach przez epidemię.
Koronawirus w Polsce. Marlena Maląg zapewnia, że rząd pamięta o przedsiębiorcach

Emilewicz zaapelowała też do Polaków, aby nie nie panikowali i nie wykupywali masowo artykułów ze sklepów. - Chciałabym apelować o zdrowy rozsądek i spokój (...). Zasoby i zapasy w Polsce naprawdę są. Nie ma sensu robić zakupów "na zapas" - zapewniła minister.

Odniosła się także do swoich słów sprzed dwóch tygodni, kiedy mówiła, że epidemia koronawirusa może być szansą dla polskich przedsiębiorców. - Polska gospodarka oparta na małych i średnich firmach, które nie miały swoich parków produkcyjnych ulokowanych w Chinach, paradoksalnie na tego typu kryzysie może skorzystać - mówiła.

Wytłumaczyła, że jej wypowiedź "była wyrwana z kontekstu", a jej chodziło o to, że polscy producenci mogą zapełnić łańcuch dostaw, który został przerwany przez zastój produkcji w Chinach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: epidemia, koronawirus, koronawirus 2019-nCoV, Covid-19, COVID19, koronawirus z chin, Jadwiga Emilewicz, przedsiębiorcy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

RitaAby ten koronawirus przeczołgał cały ten rząd, aby ten rząd dowiedział się i doświadczył rządzenia w czasach kryzysu, aby ten rząd odszczekał … Czytaj całość

11-03-2020

borysekRzeczywiście sakramencka pomoc jak prawie wszystko co PiS robi dla przedsiębiorców.

11-03-2020

PolJak widzę te kłamliwe mordy polskich polityków (obojętnie której opcji), to mi się wymiotować chce. Wielcy łaskawcy bo popuszczają na chwilę sznurek, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)