Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Koronawirus w Wielkopolsce. "Mnóstwo zakażeń, ale objawy łagodne"

204
Podziel się

Ognisko koronawirusa wykryto w wielkopolskim "meblowym zagłębiu". - Jest 166 przypadków, ale nikt nie trafił do szpitala - słyszymy w powiatowym Sanepidzie. Pracownicy fabryk zagrożenie często ignorują, nie zakładając nawet maseczek ochronnych.

W wielkopolskiej fabryce mebli wykryto ognisko koronawirusa
W wielkopolskiej fabryce mebli wykryto ognisko koronawirusa (wp)
bDZuSbYl

- Niech pan wypluje te słowa - słyszę w powiatowym Sanepidzie, gdy pytam o to, czy stan któregoś z zakażonych jest poważny. Inspekcja podkreśla, że na razie wszyscy z pozytywnym wynikiem trafili na domową izolację. - Nikt nie został hospitalizowany. Na razie wszyscy mają dość łagodne objawy - słyszę zapewnienia z Sanepidu.

W Kępnie i okolicach przebadano około tysiąc osób. Pozytywnych wyników było 166. 153 z zarażonych osób to pracownicy fabryki "Wersal" w powiecie kępińskim. Sanepid nie wyklucza jednak, że zarażonych będzie więcej, bo testy nadal trwają. 13 zarażonych spoza fabryki to głównie rodziny pracowników zakładu "Wersal".

Tymczasem w całym kraju - według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia - obecność koronawirusa stwierdzono u 20 143 osób. W wyniku zakażenia zmarło 972 pacjentów.

bDZuSbYn
Zobacz także: Bon 1000+. "Powinien zostać rozszerzony o inne branże". Obejrzyj wideo:

Przedstawiciele firmy "Wersal" rozmawiać nie chcą. Odsyłają do oświadczenia, z którego niewiele wynika. "Działania w zakresie walki z COVID-19 przebiegają bardzo sprawnie [...]. Wszyscy pracownicy firmy mają przeprowadzone badania" - czytamy. Zarząd też prosi o nierozprzestrzenianie "nieprawdziwych informacji, które godzą w dobre imię firmy".

Produkcja mebli w "Wersalu" stanęła, choć firma do końca zamknięta nie jest. Widzimy pojedyncze wyjeżdżające z fabryki ciężarówki, na parkingu jest trochę aut. Nawet brama nie została zamknięta.

bDZuSbYt

Inaczej jest w innych fabrykach mebli, których w okolicy jest mnóstwo. W każdej widzimy pełne parkingi. W fabryce, która stoi tuż przy "Wersalu" około godziny 14 najwyraźniej kończy się zmiana - bo wychodzi duża grupa osób. Żaden pracownik nie ma jednak na twarzy maseczki ochronnej. Chwilę później przejeżdżamy obok innej fabryki meblarskiej. Znów wychodzi grupka osób. Niektóre mają maseczki, ale inne nie.

Starosta powiatowy Robert Kieruzal w rozmowie z money.pl mówi, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by fabryki działały w normalnym trybie. Ciągle jednak nie wie, w jaki sposób wirus dostał się do powiatu.

Przyznaje jednak, że zamknięcie fabryk, nawet tymczasowe, spowodowałoby olbrzymie straty dla okolicy. Podobnych do "Wersalu" zakładów jest w powiecie przynajmniej kilkanaście. - Nasz powiat nie tylko można, ale wręcz trzeba nazwać meblowym zagłębiem - przekonuje w rozmowie z money.pl.

- Kiedyś z meblami kojarzył się Swarzędz. Teraz - powiat kępiński - dodaje.

bDZuSbYu

Z fabryki "Wersal" wyjeżdżają pojedyncze ciężarówki

Są pustki, strachu nie ma

W należących do powiatu miasteczkach dużego ruchu nie ma. Nic dziwnego - poza zakładami meblarskimi, lokalna gospodarka wciąż nie została do końca odmrożona. Ciągle stoi sporo sklepów, mniejszych firm czy zakładów usługowych.

bDZuSbYv

Podobnie jak w okolicznych fabrykach, trudno mówić o panice. - Nie ma co ryzykować i nie nosić maseczki. Ale na razie potwierdzono wirusa u pracowników i ich rodzin. Moim zdaniem sytuacja jest raczej opanowana, nie boję się jakoś strasznie - mówi nam mieszkanka Baranowa.

W innych fabrykach mebli w okolicy praca wre

bDZuSbYw

Jednak wielu innych mieszkańców nie zabezpiecza się maseczkami. W lokalnym sklepie spożywczym słyszę, że mniej więcej połowa klientów przychodzi bez maseczek. - A jeśli chodzi o rękawiczki, to już właściwie nikt ich nie zakłada. Czasem zwracam uwagę, ale nie zawsze jest to skuteczne - opowiada ekspedientka.

W pobliskim Baranowie na ulicach pustki, choć paniki nie widać

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDZuSbYO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(204)
jk
12 miesięcy temu
Kandydat Duda był z wizytą z obstawą!
Romek
12 miesięcy temu
Fajnie tak zamykać ludzi lub skazywać na zmianę zawodu z powodu kolejnej odmiany grypy ,ale głupi to raczej naród nie jest ,będzie się bronił na 100%
doktor
12 miesięcy temu
Koronawirus w Gratisie!! Najbardziej niebezpieczne są zakupy w internecie. Meble, sprzęt AGD i RTV są pakowane w folie strecz oraz taśmy na których wirus utrzymuje możliwość zakażenia nawet do kilku dni. Wasz dostawca z firmy kurierskiej przed dostawą u Was odwiedza najczęściej kilkaset odbiorców, to powoduję że przy zakupie w sklepie internetowym możecie wraz z dostawą otrzymać koronawirusa w prezencie. Ludzie opanujcie się z zakupami, bezpieczniej jest w stacjonarnych sklepach niż w necie.
bDZuSbYP
właściciel ni...
12 miesięcy temu
Niedobrze bo polacy powinni sie bać latami tego koronawirusa. I mieć zamrożoną gospodarkę. No i buźki zakneblowane okrągy rok maseczkami.
Piwniczak
12 miesięcy temu
A co to jest koronawirus?
...
Następna strona