Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
17.10.2020 19:44

Koronawirus we Włoszech. Tyle straci tamtejsza gospodarka

Na 160 mld euro wycenili eksperci straty, które tylko w tym roku we włoskiej gospodarce spowoduje koronawirus. To prawie dwa razy więcej niż wszystkie tegoroczne dochody w budżecie Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Gastronomia to jedna z branż, które we Włoszech najmocniej ucierpiały na pandemii koronawirusa

Taką prognozę przedstawiło w sobotę krajowe stowarzyszenie rzemiosła i małych imprez (Cgia). Według tych obliczeń PKB spadnie o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Skutki pandemii będą znacznie poważniejsze od tych, jakie przyniósł rok 2009, uważany za najgorszy dla gospodarki Włoch - stwierdziło stowarzyszenie. Przypomniało, że 11 lat temu PKB spadło o 5,5 procent.

- W tym roku, jeśli pójdzie dobrze, PKB zmniejszy się o 10 procent - dodał Paolo Zabeo z organizacji rzemiosła i małych firm.

Koronawirus. Były szef NFZ Andrzej Sośnierz o różnicy między Polską i Włochami. "Inny świat"

"Nie" dla zamknięcia kraju

- Dlatego sprzeciwiamy się wszelkim decyzjom o zamknięciu kraju, co mogłoby pogrążyć dalej sytuację; także dlatego, że to, co najgorsze, jeszcze przed nami - dodał.

Z przedstawionego raportu wynika, że obecny spadek konsumpcji w wyniku pandemii przyniesie rodzinom "oszczędności" w wysokości 96 miliardów euro. Każda włoska rodzina wyda w tym roku o 3700 euro mniej.

Konsumpcja zmniejsza się mimo spadku cen od maja. Rodziny kupują mniej z powodu ograniczenia dostępnych środków i obaw o przyszłość.

Towar leży na półkach, handlowcy mają coraz większe kłopoty, producenci są zmuszeni obniżyć produkcję, co sprawia, że ich pracownicy są zwalniani lub posyłani na przymusowy urlop - podkreśliła włoska organizacja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2020

TomekMy mamy zł Włosi euro .My możemy drukować oni nie ha ha . Pozdrawiam

17-10-2020

DomA co mnie teraz obchodzi włoska gospodarka ???? . Tyle co temperatury na Syberii. Pozdrawiam

18-10-2020

ice...część Polaków nie pojedzie i pieniądze (wcale nie małe), zostaną w kraju. Świetnie!:)

Rozwiń komentarze (10)