Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nieruchomości
29.02.2020 18:15

Koszty budowy domu coraz wyższe – co z kredytami?

Budowa domu do stanu deweloperskiego jest droższa o ok. 20-25 tys. zł niż jeszcze rok temu – wynika z analiz przeprowadzonych przez Kalkulatory Budowlane. Coraz trudniej więc sfinansować taką inwestycję z własnych środków i trzeba posiłkować się kredytem hipotecznym. Z czego więc wynikają tak znaczne wzrosty w koszcie budowy i jak reagują na to banki w kontekście udzielania kredytów?

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
(Fot: Izabela Trzaska)

Rosnącą tendencję w kosztach budowy było widać już w 2018 roku. Wtedy to ceny zaczęły wzrastać dwukrotnie szybciej niż w poprzednich latach. Jak to wygląda w liczbach? Wybudowanie domu do stanu deweloperskiego kosztuje o 8-9% więcej niż rok temu. Pamiętajmy, że do tego trzeba jeszcze doliczyć kolejne 100 – 200 tys. zł, które pozwolą wykończyć dom i kupić niezbędne wyposażenie – zaznacza Wojciech Rynkowski, ekspert extradom.pl. Na pewno nie jest to optymistyczna prognoza dla osób, które mają w planach się budować. Jakie są jej przyczyny?

(totalmoney.pl)

Dlaczego budowa domu drożeje?
Pamiętajmy, że wydatki związane z budową domu zaczynają się dużo wcześniej przed wylaniem fundamentów. Najpierw trzeba kupić działkę, projekt, zapłacić za jego adaptację. Następnie większość osób musi udać się po kredyt hipoteczny, a potem zapłacić za wszystko, czego nie widać, czyli wpis do księgi wieczystej, taksę notarialną czy podatek od czynności cywilnoprawnych – dodaje Rynkowski.

Zobacz też: Pętla zadłużenia a upadłość konsumencka. "Można utknąć na lata i nie dostać oddłużenia"

Następnie czekają nas wydatki już bezpośrednio związane z budową i to one w głównej mierze wpływają na ogólny wzrost kosztów postawienia domu.

Ceny materiałów budowlanych w grudniu 2019 roku były wyższe o 1,6 proc. w porównaniu do grudnia 2018 roku. Procentowo to niby niewiele, ale gdy zsumujemy wydatki wszystkich elementów, potrzebnych do budowy domu, to okaże się, że zapłacimy za nie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych więcej. Eksperci przewidują, że wraz z rozpoczęciem tradycyjnego sezonu budowlanego, czyli wiosną, ceny materiałów wzrosną jeszcze bardziej.

Drugim bezpośrednim czynnikiem, który wpływa na wyższe koszty budowy domu to niedobór pracowników budowlanych. Aktualnie na dobrą ekipę czeka się nawet kilkanaście miesięcy. To twarde prawo rynku, że jeżeli popyt przewyższa podaż, to ceny będą rosły. Ta tendencja nie ominęła oczywiście również usług budowlanych, bo najskuteczniejszym sposobem na pozyskanie i utrzymanie pracowników jest wzrost płac. A pośrednio płaci za to nie firma, a oczywiście inwestor.

Wojciech Caruk ma rozruszać program "Mieszkanie Plus".
"Mieszkanie Plus" ma nowego sternika. Wojciech Caruk prezesem PFR Nieruchomości

Wyższe kwoty kredytów hipotecznych
Co w takiej sytuacji mogą zrobić osoby, które marzą o własnym domu? W większości przypadków muszą posiłkować się kredytem hipotecznym. Co na to banki? Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, po prostu udzielają kredytów na większą kwotę i to aż o prawie 25 proc. większą w styczniu 2020 r. niż w styczniu 2019 r.!

Zainteresowanie kredytami na budowę domu jest naprawdę ogromne, ale gołym okiem widać, że banki zaostrzają swoją politykę kredytową. Już od kilku lat kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest możliwy. Trzeba wnieść min. 20 proc. kredytowanej nieruchomości, a w niektórych bankach może być to 10 proc., o ile ubezpieczymy brakujący wkład własny.

Docierają do nas jednak informacje, że od tego roku banki dużo czujniejszym okiem patrzą na udział kredytobiorcy w kredycie i ograniczają dostępne źródła wkładu tak, aby ograniczyć ryzyko kredytowania. Może się to wiązać z nadmiernym obciążeniem kredytami Polaków, ale również z tym, że zgodnie z zaleceniem KNF do końca roku każdy bank komercyjny musi oferować kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Jaki ma to wpływ na udzielanie zobowiązań? Kredyty ze stałą ratą są dla banków mniej opłacalne, bo biorą one na siebie ryzyko związane ze zmianą warunków rynkowych, które do tej pory spoczywało na kredytobiorcy.

W tym roku pojawiły się spore nowości w ulgach i odliczeniach.
Podatki 2020. Mamy aż trzy nowe ulgi. Sprawdzamy, co można odliczyć w rozliczeniu za 2019

Większe restrykcje potwierdzają zgromadzone przez nas dane. 11 największych banków jest w stanie pożyczyć średnio o prawie 28 tys. zł mniej kredytobiorcom o łącznych dochodach 6 tys. zł teraz niż w sierpniu 2018 r. Chcesz oszacować, ile pożyczą Ci banki przy Twoich dochodach w ramach kredytu hipotecznego? Kalkulator zdolności kredytowej to narzędzie, które pozwoli Ci to sprawdzić.

Najlepszy kredyt hipoteczny – gdzie go szukać?
Nawet jeśli jeszcze kilka lat temu byłeś pewien, że uda Ci się sfinansować budowę domu z własnych środków albo wziąć tylko niewielki kredyt gotówkowy, to w związku ze zmianami rynkowymi warto zrewidować te plany i zastanowić się nad kredytem hipotecznym. Pomocny w znalezieniu finansowania może być ranking kredytów dostępny na Totalmoney.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
totalmoney.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-02-2020

jarokupiłem mieszkanie i dwa miejsca postojowe w nowym budownictwie prawie 70 metrów za 320tys włożyłem w całość 150 tys więc mieszkanie wyniosło mnie 470 … Czytaj całość

01-03-2020

DanielNa szczęście gdy byłem nastolatkiem ojciec gonił mnie do pomocy na budowach gdzie pracował. Było mi przykro, że koledzy grają w piłkę a ja pracuję. … Czytaj całość

01-03-2020

Gienekja zbudowałem dom 85m2 i wystarczy działka 90 tys. Stan surowy zamknięty 108 tys + wykończenie 70 tys . 260 za calosc. :) nie potrzeba mi pałaców i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (70)