Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Kryzys COVID-19 dał impuls do przejęć. Padł kwotowy rekord

4
Podziel się:

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2020 roku globalny rynek fuzji i przejęć zanotował rekordową wartość transakcji równą 2,2 bln dolarów. Z badania firmy doradczej Deloitte wynika, że do najdroższych transakcji doszło w telekomunikacji, mediach i technologiach.

Kryzys COVID-19 dał impuls do przejęć. Padł kwotowy rekord
Fuzje i przejęcia już dawno nie były tak często przeprowadzane. (pixabay.com, pixabay)

Światowy kryzys wywołany pandemią koronawirusa zmienił układ sił na rynku. Część firm została mocno poszkodowana, a inne zdołały przetrwać bez większego szwanku lub nawet udało im się rozwinąć działalność. W efekcie znacznie wzrosła aktywność na rynku fuzji i przejęć.

Od stycznia do października w wyniku tego typu procesów doszło do finalizacji transakcji wartych w sumie blisko 2,2 bln dolarów. To rekord - wynika z badania "European CFO Survey Autumn 2020" przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

W tym czasie odbyło się 321 transakcji fuzji i przejęć o wartości od 500 mln dolarów do 1 mld dolarów, 276 w przedziale 1-5 mld dolarów i 69 o wartości od 5 do 100 mld dolarów.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Szczególnie wiele działo się w drugiej połowie roku. Od czerwca do października wartość transakcji na rynku fuzji i przejęć wyniosła 1,4 bln dolarów, czyli o 84 proc. więcej niż w pierwszych pięciu miesiącach poprzedniego roku.

Najdroższe transakcje miały miejsce w branży TMT (telekomunikacja, media, technologie). Od czerwca do października wygenerowały one wartość 488 mld dolarów. Na drugim miejscu znalazły się transakcje realizowane przez fundusze private equity (461 mld dolarów), a podium zamykają usługi finansowe (420 mld dolarów).

- Te niezwykle trudne czasy stworzyły wyjątkowe możliwości. W ostatnich miesiącach widzieliśmy nie tylko tradycyjne fuzje i przejęcia oparte na konsolidacji, ale także rzadko dotąd spotykane działania - zauważa Agnieszka Zielińska, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

Chodzi tu o umowy międzysektorowe, wspólne inwestowanie z funduszami private equity czy przełomowe transakcje, mające na celu nabycie innowacyjnych i zrównoważonych technologii.

Jak zauważają eksperci Deloitte, świat po pandemii zmieni się strukturalnie i systemowo w każdej branży, również na rynku fuzji i przejęć. Firmy muszą zdecydować o kierunku swojej strategii biznesowej, zidentyfikować możliwości i wybrać rynki, na których powinny działać, żeby napędzać wzrost i rentowność.

Z raportu Deloitte wynika, że 59 proc. dyrektorów finansowych wybiera strategie ofensywne, a 41 proc. te defensywne.

- Okazało się, że firmy, które kryzys dotknął najbardziej, skupiły się na przetrwaniu i priorytetowo potraktowały środki ochronne, mające na celu utrzymanie wartości poprzez szybką sprzedaż aktywów czy restrukturyzację portfela. Z kolei te organizacje, które znacząco nie odczuły niestabilności gospodarczej, swoje cele w zakresie fuzji i przejęć wyznaczyły na równi z aspiracjami w obszarze wzrostu i transformacji - komentuje sytuację Julia Patorska z zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
logiczny
3 lata temu
Aj waj ale dobrze idzie !!!
moj nick
3 lata temu
Nie wiem jak w innych branzach, ale przejecia telekomunikacyjne NIE SA spowodowane covidem. Pracuje w branzy i o takich transferach sie mowi od okolo 2 lat, kwestia tylko bylo dogadanie sie roznych spolek i zasad laczenia. Nic co by bylo nieplanowane przed covidem sie nie wydarzylo.
buhaha
3 lata temu
No i o to chodziło w tej plandemii ! Bogaci muszą być bogatsi a biedni za niewolnika bizantyjskim bogaczom służyć !!!
76 - LATEK
3 lata temu
Zakazy-brak dochodów-pożyczki-bankructwa-syndyk-komornik i przejęcie zakładów, hoteli, restauracji przez państwo za przysłowiową złotówkę. OTO PLANY PIS.