Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Kserowanie dowodu. Banki nie tylko mogą, ale wręcz muszą to robić

3
Podziel się:

Wbrew obiegowej opinii, ustawa nie wprowadza kary więzienia za wykonywanie kopii dokumentów przez fintechy czy serwisy carsharingowe. Zakazane będzie też tworzenie replik dokumentów ale nie każda kopia to replika.

Kserowanie czy skanowanie dowodów to powszechna praktyka wielu firm. To się zmieni
Kserowanie czy skanowanie dowodów to powszechna praktyka wielu firm. To się zmieni (Fotolia)

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że 12 lipca w życie wejdą przepisyzakazujące kserowania dokumentów, nie tylko dowodów osobistych, ale i paszportów, praw jazdy czy legitymacji osób niepełnosprawnych. Nie oznacza to, że żadne instytucji nie będą miały prawa do kserowania dokumentów.

- Wbrew obiegowej opinii, ustawa nie wprowadza kary więzienia za wykonywanie kopii dokumentów przez fintechy czy serwisy carsharingowe - wyjaśnia Tomasz Klecor z kancelarii prawnej Legal Geek. - Banki, instytucje płatnicze czy nawet giełdy kryptowalut będą mogły nadal wykonywać kopie całych dokumentów tożsamości. Pozwalają im na to przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, tzw. ustawy AML.

Jak to możliwe? Ustawa o dokumentach publicznych nie ma zastosowania do kopii tworzonych w oparciu o inne przepisy, takie jak ustawa AML. Co więcej, podmioty rynku finansowego zobligowane do przeciwdziałania praniu pieniędzy nie tylko mogą, ale wręcz muszą sporządzać kserokopie dokumentów tożsamości.

W przypadku kopii sporządzonych w oparciu o przepisy ustawy AML – instytucja obowiązana (bank, instytucja płatnicza czy giełda kryptowalut) może wykonać kopię 1:1.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowy dowód osobisty. Jak będzie działała warstwa elektroniczna

Tomasz Klecor dodaje, że nawet jeśli dany podmiot nie jest instytucją obowiązaną w rozumieniu ustawy AML - jak np. firma telekomunikacyjna - to nadal może sporządzić ksero dokumentu, o ile kserokopia nie będzie repliką w rozumieniu ustawy. Za replikę nie można uznać ksera, które w sposób wyraźny pozbawione jest cech autentyczności, np. zawiera wyraźny napis KOPIA czy pozbawione zostało części informacji zawartych na dokumencie.

Telekomy powszechnie stosują specjalne "koszulki" do kserowania dokumentów osobistych, które zasłaniają np. zdjęcie i informacje, które nie są niezbędne danemu podmiotowi. W przypadku takiej kserokopii ciężko mówić o autentyczności. Podobnie w przypadku opisanych odpowiednio kserokopii czarno-białych.

Nie każda kopia to replika

Zgodnie z przepisami ustawy o dokumentach publicznych, repliką jest kopia sporządzona w skali od 75 proc. do 120 proc. oryginału. Kopia dokumentu, nawet nieopisana, ale będąca np. dwukrotnym powiększeniem oryginału, nie będzie repliką i ustawa nie ma do niej zastosowania.

W praktyce większość kserokopii sporządzanych w obrocie gospodarczym – np. przez pracodawców na potrzeby akt osobowych czy przedsiębiorców, z którymi konsumenci zawierają umowy (np. telekomy) - już dziś sporządzana jest w taki sposób, iż nie stanowi replik w rozumieniu przepisów o dokumentach publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Wolny od urzę...
3 lata temu
UWAGA: POWYŻSZY ARTYKUŁ WPROWADZA W BŁĄD CZYTELNIKÓW! Banki nie muszą, a jedynie MOGĄ kopiować dowody. Dodatkowo w mojej opinii mogą to robić tylko w sytuacjach uzasadnionych. Korzystam z uslug trzech bankow i przy ostatniej wymianie dowodu mbank oraz pekao nie skopiowaly mojego dowodu, tylko alior bank bezzasadnie odmowił obsługi kiedy niezgodziłem sie na ksero dowodu. Jakos przeżyję bez konta w alior bank. Czy autor artykułu sugeruje ze mbank i pekao łamią w tym względzie prawo? Proszę przeczytać ze zrozumieniem choćby fragment ustawy o której mowa, z art 34: 4. Instytucje obowiązane na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach tożsamości klienta i osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz sporządzać ich kopie.
Magda
3 lata temu
Na czym polega to zabezpieczenie danych?
CHRONpesel
3 lata temu
Witajcie! Jestem Doradcą Online serwisu chronPESEL.pl wchodzącego w skład Kaczmarski Group. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania dotyczące tej usługi i zabezpieczenia Waszych danych osobowych. Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem lub w wiadomościach prywatnych. Pozdrawiam Marek Doradca Online Kaczmarski Group