Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Leszek Czarnecki nie będzie aresztowany. Sąd zdecydował

482
Podziel się

W czwartek warszawski sąd okręgowy nie przychylił się do wniosku o areszt dla Leszka Czarneckiego - informuje adwokat Roman Giertych. Sąd oddalił zażalenia prokuratury i obrony w tej sprawie. Biznesmen jest podejrzany o przestępstwa związane z aferą GetBack.

Leszek Czarnecki nie będzie aresztowany. Sąd zdecydował
Afera GetBack. Prokuratura domagała się aresztu dla Leszka Czarneckiego. (PAP, Andrzej Grygiel)
bDTmhYHp

O oddaleniu zażalenia przez warszawski SO napisał na Twitterze adwokat Roman Giertych i podkreślił, że orzeczenie jest prawomocne. Ponadto sąd nie zastosował żadnych środków zapobiegawczych wobec Leszka Czarneckiego.

"Sąd w uzasadnieniu ustnym miażdży wniosek prokuratury słusznie stwierdzając, że L. Czarnecki nie odpowiadał za dystrybucję obligacji Getback" - pisze dalej Roman Giertych.

bDTmhYHr

Warszawski SO oddalił zarówno zażalenie prokuratury, jak i obrony w tej sprawie. Podzielił stanowisko Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, który to w grudniu ubiegłego roku nie przystał na wniosek o tymczasowy areszt dla Leszka Czarneckiego.

- Uważamy, że przedstawione przez prokuraturę tezy i dowody na ich poparcie nie uzasadniają popełnienia przez pana Leszka Czarneckiego przestępstwa - powiedział PAP obrońca Leszka Czarneckiego mec. Jakub Wende. Podkreślił też, że obrona nie kwestionowała rozstrzygnięcia sądu, a jego uzasadnienie.

- Decyzja taka została podjęta, mimo że sądy obu instancji uznały, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Cz. Chodzi przy tym o czyn zagrożony wysoką karą aż do 15 lat pozbawienia wolności, co stanowi samoistną przesłankę stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - przekazał Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Prokuratura uważa, że Leszek Czarnecki się ukrywa

To kolejne posiedzenie sądu w sprawie aresztowania Leszka Czarneckiego. Wcześniej sąd rejonowy uznał, że nie ma potrzeby stosowania takiego środka zapobiegawczego. Decyzję zaskarżyła zarówno prokuratura, jak i obrona.

bDTmhYHx

- Nie kwestionujemy rozstrzygnięcia sądu co do zastosowania środka zapobiegawczego, gdyż uznajemy je za słuszne. Kwestionujemy uzasadnienie rozstrzygnięcia, bowiem uważamy, że przedstawione przez prokuraturę tezy i dowody na ich poparcie nie uzasadniają popełnienia przez pana Leszka Czarneckiego przestępstwa - powiedział mec. Jakub Wende, jeden z pełnomocników biznesmena.

Z kolei zdaniem prokuratury biznesmena należało aresztować.

Zobacz także: Nowy Ład blokuje reformę OFE? Prezes PFR wyjaśnia
bDTmhYHy

- Podejrzany w dalszym ciągu ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości i ma możliwość wpływania na świadków i podejrzanych w sprawie tzw. afery GetBack w celu ukrycia swojego udziału w przestępczym procederze dystrybucji obligacji GetBack w kierowanym przez niego Banku - mówi rzecznik Prokuratury Regionalnej, prok. Marcin Saduś.

Afera GetBack. Zarzuty dla Leszka Czarneckiego

W lipcu prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu Leszkowi Czarneckiemu zarzutów związanych z aferą GetBack.

Zdaniem śledczych, Czarnecki "poprzez wyrażanie zgody umożliwił zorganizowanie i prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci Idea Bank S.A.", czym naraził klientów na duże straty, bo wprowadzano ich w błąd informując o ryzyku inwestycji.

bDTmhYHz

Zarzutów Czarneckiemu oficjalnie nie przedstawiono, bo biznesmen mieszka za granicą. Kilkakrotnie odmówił stawienia się na przesłuchaniu z powodu problemów zdrowotnych, które uniemożliwiają mu podróż między Polską a Monako.

W listopadzie biznesmen udzielił wywiadu "Newsweekowi". Twierdził w nim, że jest niewinny a władza próbuje zrzucić na niego odpowiedzialność za aferę GetBack.

W sprawie tzw. afery GetBack prokuratura zabezpieczyła w sumie od wszystkich podejrzanych mienie, gotówkę, obligacje itp. o wartości 400 mln zł.

Śledztwo w sprawie tzw. afery GetBack zostało wszczęte 24 kwietnia 2018 r. po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

bDTmhYHA

Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTmhYHS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(482)
Tdx
1 tyg. temu
A jak tam Chrzanowski? Chodzi sobie spokojnie po tym świecie i śmieje się do rozpuku...
Raf
1 tyg. temu
Pomysł obarczenia kogoś trzeciego odpowiedzialnością za swoją własną aferę-genialny, ale wykonanie- jak zawsze w wykonaniu tej ekipy- na poziomie Gangu Olsena.
Yut
1 tyg. temu
A kiedy areszt dla tych którzy tyle pieniędzy podatnika zmarnowali?
bDTmhYHT
TINKE...RS
1 tyg. temu
Po zmianie wezmiemy się za SKOKI panie Bierecki tam dopiero są miliardy.
sądy sa nasze...
1 tyg. temu
Było do przewidzenia.
...
Następna strona