Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Licznik długu rośnie w zastraszającym tempie. Filipiny zadłużone na 10 bilionów

3
Podziel się:

Cały świat pogrąża się w długach. Coraz gorzej wygląda sytuacja takich krajów azjatyckich jak Filipiny. W rok zadłużenie rządu tego kraju wzrosło o ponad jedną czwartą. Mowa o bilionach peso.

Licznik długu rośnie w zastraszającym tempie. Filipiny zadłużone na 10 bilionów
Filipiny walczą z kryzysem kosztem ogromnego długu. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bELtIQYB

Walka z gospodarczymi skutkami kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa pochłania ogromne pieniądze. Rządy wszystkich krajów w tym celu musiały nie tylko głębiej sięgnąć do środków zgromadzonych w budżetach, ale też były zmuszone pożyczać wielkie kwoty.

W przypadku krajów Unii Europejskiej w tym roku pierwszy raz w historii średnie zadłużenie przekroczy 100 proc. PKB. Licznik długu bije też dla azjatyckich tygrysów. Filipiński rząd ogłosił właśnie, że jego zadłużenie przekroczyło niebagatelną sumę 10 bilionów filipińskich peso.

Przeliczając to na dolary, mowa o około 210 mld. To mniej więcej 770 mld zł. To mniej niż wynosi dług publiczny Polski, ale wrażenie robi skala, w jakiej nastąpił ten przyrost.

bELtIQYD
Zobacz także: Covid wpłynął na firmy. "Najszybciej w historii przyspieszył cyfryzację"

Tylko w miesiąc dług urósł o 7 proc., a na przestrzeni 12 miesięcy zwiększył się o ponad 2 bilony filipińskich peso, czyli o prawie 27 proc.

bELtIQYJ

Filipiński rząd, cytowany przez ABS CBN, przyznaje, że to efekt walki z koronawirusem. Musiał wyciągnąć ręce m.in. po pieniądze z innych krajów. Od stycznia zadłużenie zagraniczne urosło o blisko 350 mld peso.

Rząd prosi też bank centralny Filipin (odpowiednik naszego NBP) o kolejne 540 mld peso.

Mimo wielkich pieniędzy pompowanych w gospodarkę, PKB Filipin skurczył się w trzecim kwartale o 11,5 proc. Podobnie, w okolicach 10 proc. na minusie, może być bilans całego roku. Przed pandemią kraj ten rozwijał się w tempie około 6 proc. rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELtIQZe
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Patriot
11 miesięcy temu
Gierek przy naszych towarzyszach morawieckim i kaczyńskim to detalista kredytowy , ci dwaj to hurtownicy kredytów, zadłużający Ojczyznę bez opamiętania
Rtv
11 miesięcy temu
PKB Filipin 330mlr $ dług 210mlr $ to ca 66% a średnia strefy eur ponad100%PKB
Robert
11 miesięcy temu
Poproszę o więcej miejsca,bo chciałbym przedstawić zadłużenie Zimbabwe z 2009 roku w ichnich dolarach,ale nie zmieści mi się to.
bELtIQZf