Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Liderzy prawa & managerowie biznesu – prawnicy nowej generacji

0
Podziel się:

W dzisiejszych czasach dobra znajomość prawa już nie wystarczy, aby odnieść sukces w zawodzie prawnika. Rynek ewoluuje, a zmiany społeczno-gospodarcze wymuszają rozwijanie nowych kompetencji, spełniających oczekiwania współczesnego biznesu. Jakie dodatkowe umiejętności należą do tych najbardziej pożądanych?

Liderzy prawa & managerowie biznesu – prawnicy nowej generacji
(materiał partnera)

Prawnik – lider na miarę współczesnego biznesu

Monitorowanie zmian prawnych, wysoko rozwinięte umiejętności analityczne oraz zdolność myślenia pod presją to podstawowe i najbardziej pożądane cechy dobrego prawnika. Nie można jednak zapomnieć, że prawnicy to również managerowie, którzy bardzo często zarządzają podległymi zespołami i kierują wieloma projektami jednocześnie. Coraz częściej wymaga się od nich aktywnego uczestnictwa w procesie podejmowania decyzji, również tych kluczowych dla funkcjonowania całej organizacji. Rola prawników to już nie tylko dbanie o bezpieczeństwo firmy i bycie „cichym” doradcą, ale także proponowanie własnych rozwiązań biznesowych, wychodzenie z własną inicjatywą, a w przypadku szefa działu prawnego – zarządzanie zespołem i osiąganie wyznaczonych celów.

Umiejętności miękkie jako klucz do sukcesu

W ostatnim czasie rola prawników ewoluowała. Liczy się nie tylko doskonała znajomość prawa, zdolność negocjacji i strategicznego myślenia, ale również umiejętność bycia dobrym liderem i managerem – twierdzi dr Dominik Wolski, Dyrektor Działu Prawnego Jeronimo Martins. Na szefach działów prawnych dużych korporacji oraz przedsiębiorstw spoczywa obowiązek zarządzania wieloosobowymi zespołami prawników. Jakie są zatem najważniejsze cechy i umiejętności miękkie współczesnego managera? Dyrektor musi doskonale zarządzać relacjami wewnętrznymi (ze swoimi podwładnymi) oraz zewnętrznymi (z klientami, partnerami biznesowymi). W przypadku stanowisk managerskich kluczowe zdają się również umiejętności takie jak: dostosowanie języka komunikacji do odbiorcy, budowanie relacji, właściwe wyznaczanie celów oraz egzekwowanie wyników. Równie ważne jest odpowiedzialne przydzielanie zadań, delegowanie obowiązków i motywowanie podwładnych do osiągania coraz lepszych wyników. Jak się tego nauczyć?

Jak wyjść poza tradycyjne ramy usług prawniczych?

Potrzeba rozwoju kompetencji miękkich staje się coraz większa wśród prawników korporacyjnych, zwłaszcza dyrektorów działów prawnych. Firmy regularnie wysyłają ich na szkolenia z zakresu specjalizacji czy aktualizacji prawnych, tymczasem głównym wyzwaniem współczesnego prawnika jest poszerzanie kompetencji komunikacyjnych i managerskich. W tym kontekście pozytywnie wyróżnia się, organizowane od ponad dekady, Forum Corporate Legal Counsel – jedyne tego typu spotkanie na rynku, dedykowane prawnikom, którzy chcą rozwijać się jako liderzy i managerowie.

Chcesz zdobyć dodatkowe umiejętności miękkie, aby wyjść poza tradycyjne ramy usług prawniczych i stawić czoła nowym oczekiwaniom branży? Weź udział w jubileuszowej edycji, która odbędzie się już 26-27 lutego w Warszawie.

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://clc-forum.com/

Kinga Musiał

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)