Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Litwini kupują 4 mln tabletek jodu. Boją się "drugiego Czarnobyla"

53
Podziel się:

Mieszkańcy Wilna i rejonów przy granicy Litwy z Białorusią jeszcze w tym roku będą zażywać jod, który ma chronić przed chorobą popromienną. Boją się awarii elektrowni w białoruskim Ostrowcu. A ta ma zacząć działać jesienią.

Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi pochłonęła 11 mld dolarów
Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi pochłonęła 11 mld dolarów (Wikimedia Commons CC BY, Стэльмах Аляксандр Мікалаевіч)
bEIRAuuZ

O bladym strachu, który padł na Litwinów w związku ze zbliżającym się startem funkcjonowania elektrowni, pisze portal polsatnews.pl.

Czytamy w nim, że władze Litwy na lekarstwa wydały równowartość miliona euro. 4 mln tabletek ma trafić przede wszystkim do mieszkańców Wilna oraz terenów przygranicznych.

- Instytucje są gotowe i wszystko jest bardzo jasno rozpisane. Wiedzą kto, kiedy i co powinien robić, że jedni odpowiadają za dezaktywację środowiska, drudzy za rozdawanie jodu, trzeci za informowanie - zapewnił Eimutas Misiunas, minister spraw wewnętrznych Litwy.

bEIRAuvb
Zobacz także: Obejrzyj: Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw?

Ćwiczenia służb na wypadek katastrofy odbyły się w maju.

Jak dodał Misiunas, w najgorszym przypadku ewakuacja dotknęłaby około 20 tys. osób. Zagrożenie pojawiłoby się jednak tylko w przypadku zachodniego wiatru, a taki przypada w tym regionie średnio przez 16 dni w roku.

bEIRAuvh

Elektrownia w Ostrowcu oddalona jest o około 50 km od Wilna. Litewskie władze nie wierzą Białorusinom, którzy zapewniają, że będzie ona w stu procentach bezpieczna.

Polsatnews.pl przypomina, że podczas budowy elektrowni doszło do incydentu. Ważący ponad 330 ton reaktor upadł podczas transportu i dopiero gdy sprawa przedostała się do mediów, zdecydowano się na jego wymianę.

bEIRAuvi

Uszkodzony reaktor ma natomiast trafić do... Obwodu Kaliningradzkiego, gdzie również powstaje elektrownia. Tak przynajmniej twierdzą białoruskie media.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIRAuvC
energetyka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
WIDZIAŁEM UFO...
2 lata temu
CHŁODZENIE REAKTORÓW,LINIE ENERGETYCZNE,KOMPUTERY,ITD = NIE SĄ PRZYSTOSOWANE NA TAK WYSOKIE TEMPERATURY. === kpt. ArianatorNa chwilę obecną energetyka jądrowa jest jedynym ratunkiem przed zmianami klimatycznymi, które już teraz dają się nam we znaki afrykańskimi upałami.
serdea
2 lata temu
niestety elektrownie rosyjskie są beznadziejne i awaryjne i wcale nie dziwi mnie zapobiegliwośc!
uczony
2 lata temu
a nasi nieudacznicy chcą budowac elektrownie atomową ,mądrzejsi Niemcy takich sie juz wyzbyli,może naród który nie chce kupować tabletek jodu zatrzyma szaleńców???,jak czysta energia to tylko gazyfikacja węgla,a to sporo kosztuje ,ale atom również
bEIRAuvD
XR
2 lata temu
Polska energetyka atomowa ? : 1. Brak źródła energii w Polsce. 2. Bardzo wysokie koszty materialne i ludzkie remontów i napraw szczególnie w części " brudnej ". 3. Brak miejsca składowania odpadów promieniotwórczych. 4. Bardzo wysokie koszty wybudowania i eksploatacji elektrowni atomowej , znacznie wyższe od węglowej.
J.G
2 lata temu
Jeśli to rosyjska technologia to nie wiadomo .Może Litwini coś wiedzą czego my jeszcze nie wiemy.Jackowski coś bączył w swoich wizjach ,że ludzie będą stali w kolejkach za małymi fiolkami czy buteleczkami.Nie wiem kto wie co będzie.Przezorny zawsze ubezpieczony.
...
Następna strona