Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Lockdown znów w całym kraju. Ekonomista mówi, czym to się odbije na gospodarce

8
Podziel się:

Lockdown, który zacznie się w najbliższą sobotę, nie powinien wpłynąć na PKB w pierwszym kwartale 2021 roku. Jeśli jednak zostanie przedłużony, to tempo rozwoju gospodarczego w drugim kwartale stoi pod znakiem zapytania - ocenia ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Lockdown znów w całym kraju. Ekonomista mówi, czym to się odbije na gospodarce
Lockdown znów w całym kraju. Ekonomiści mówią, czym to się odbije na gospodarce (Pexels, Kateryna Babaieva)

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce zamknięte będą hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych i podróży służbowych), instytucje kultury, obiekty sportowe, w tym stoki narciarskie.

Ograniczona będzie działalność galerii handlowych: czynne będą tam jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi; działać będą mogły też usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie. W dalszym ciągu gastronomia może funkcjonować jedynie w opcji na wynos.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego ocenia, że rozszerzenie na cały kraj obostrzeń, które do tej pory obowiązywały w czterech województwach, uderzy przede wszystkim w branże usługowe, szczególnie sektor hoteli i usług rekreacyjnych.

Zobacz także: Praca zdalna. Rząd namawia do zostania w domach. "Bardzo dobrze" - ocenia lekarz

- Aktywność w tych sektorach najprawdopodobniej będzie na porównywalnym poziomie w stosunki do marca ubiegłego roku, gdzie również obowiązywały już ścisłe obostrzenia. Ich wpływ ma jednak stosunkowo niewielkie przełożenie na całą gospodarkę – w 2019 kształtowały one około 1,8 proc. PKB - tłumaczy.

Z kolei wyniki sektora handlowego w marcu - jego zdaniem - pomimo restrykcji będą wyższe niż rok temu. To dlatego, że obecna skala obostrzeń jest mniej dotkliwa niż rozwiązania wprowadzone na początku pandemii.

- Rok temu znacznie bardziej ograniczono liczbę osób, które mogą przebywać w obiekcie (3 os. na kasę), całkowicie bądź częściowo zamknięte były też np. sklepy meblowe czy markety budowlane. Również sami konsumenci zmienili swoje nawyki – obecnie częściej korzystają z e-commerce - wskazuje Rybacki.

Dodaje, że mały udział hotelarstwa i usług rekreacyjnych w strukturze polskiej gospodarki, a także mniej dotkliwe niż przed rokiem restrykcje w handlu nie wpływają na zmianę prognoz PKB w bieżącym kwartale.

- Dalej spodziewamy się spadku PKB rzędu 2 proc. rok do roku w I kwartale. Przedłużanie się obowiązywania restrykcji na kolejne tygodnie kwietnia będzie natomiast skutkować rewizjami prognoz na II kwartał. Bieżący konsensus zakłada wzrost PKB zbliżony do 9 proc. rdr oraz wydatków gospodarstw domowych o 12 proc. rdr. To oczywiście efekt porównywania do najbardziej dotkliwego kwartału pandemii. Niemniej prognozy te konstruowane były przy założeniu stopniowego powrotu do normalności i obecnie mogą okazać się zbyt optymistyczne - przyznaje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Jon
3 lata temu
To żadna walka z pandemia zamyka się tylko to gdzie budżet nie traci, znowu żłobki i przedszkola otwarte bo trzeba by było płacić zasiłek. Ale najważniejsze że na 10 już po izolacji na rocznicę prezesa!!!
ppp
3 lata temu
Zamkną magazyny Amazona?
niehejt
3 lata temu
do 09.04. bo 10 kolejna miesiączka
marcin
3 lata temu
Całkowita liczba zgonów w kraju na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni Czechy 26 Słowacja 23 Węgry 22 Bułgaria 17 Brazylia 12 Mołdawia 10 Liban 10 Estonia 10 Luksemburg 10 Polska 10
aga
3 lata temu
a co z tymi mamami które zamierzaly iść do pracy ale nikt ich nie zatrudni bo mają dzieci w kl 1-3. rząd dyskryminuje nas wszystkich.