Notowania

prawo
29.10.2019 09:32

Luka w przepisach o PPK. Nie wiadomo, kto ukarze pracodawcę za zniechęcanie do programu

Większość kar dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych nałoży Państwowa Inspekcja Pracy. Jednak PIP nie otrzymał kompetencji na nakładanie kar za zniechęcanie do udziału w PPK, dlatego spadają one... na sądy rejonowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Policjanci sprawdzą, czy przedsiębiorca nie zniechęca do udziału w PPK. (Fot: Adam Kliczek)

Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała już dwa zgłoszenia o zniechęcaniu przez pracodawcę do udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych i oba pozostawi bez rozpoznania – podaje "Rzeczpospolita". Dlaczego? Bo nie ma odpowiednich uprawnień.

O zniechęcaniu do udziału w nowym systemie mówi art. 108 ustawy o PPK. Jednak ustawa o PIP nie została rozszerzona o możliwość ścigania wykroczenia z tego tytułu. Dlatego też ten obowiązek spada na policję.

Tu robi się jeszcze ciekawiej, bo nie jest pewne, który wydział będzie kontrolować firmy. – Zastanawiam się też nad tym, który wydział będzie kontrolować pracodawców: prewencja, drogówka, czy wydział przestępczości zorganizowanej? – pyta na łamach "Rz" dr Marcin Wojewódka, radca prawny z Instytutu Emerytalnego.

Zobacz także: PPK to projekt na lata. Polacy właśnie decydują, czy chcą oszczędzać i zarabiać

Obecne przepisy nie przewidują też, żeby z takiego tytułu policja mogła nakładać mandaty na biznesmenów. Nie ma o nich żadnej wzmianki w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 roku w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Zatem, po stwierdzeniu wykroczenia, funkcjonariusze skierują sprawę do sądu rejonowego.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że Pracownicze Plany Kapitałowe są przyszłością Polaków. Ale oni sami nie są tego tacy pewni.
Pracownicze Plany Kapitałowe. Polacy się wahają, bo nie wiedzą, czym jest nowy program

Za zniechęcanie do udziału Pracowniczym Planie Kapitałowym jest przewidziana kara w wysokości 1,5 proc. rocznego funduszu płac w firmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, luka w prawie, ppk, pracownicze plany kapitałowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2019

NickeyPPK w Polsce? Dziękuję nie. Zamiast inwestycji w rozwój technologii pis bawi się redystrybucją naszych pieniędzy i szuka sposobów jak oszukać … Czytaj całość

29-10-2019

BKPaństwo będzie ścigało za zniechęcanie do czegoś? Naprawdę?

29-10-2019

WaldekKto wpłaci pracodawcy na PPK?

Rozwiń komentarze (119)