Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Inspekcja pracy reaguje na apel rządu. Będą wzmożone kontrole handlu w niedzielę

171
Podziel się:

Kontrolerzy inspekcji pracy wyjdą w teren i sprawdzą, kto nadal handluje w siódmy dzień tygodnia i czy ma do tego prawo. To reakcja na apele rządu w tej sprawie. Wnioskowała o to m.in. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy o skontrolowanie przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Inspekcja pracy reaguje na apel rządu. Będą wzmożone kontrole handlu w niedzielę
Minister Marlena Malag chce, aby kontrolerzy sprawdzili przestrzeganie zakazu handlu w niedziele. Wojciech Olkusnik (Licencjodawca, Wojciech Olkusnik)

Ustawa z 2018 r. wprowadziła zakaz handlu w niedziele i święta. Jednocześnie w ustawie wskazano ponad 30 przypadków, w których zakaz ten nie obowiązuje ze względu na rodzaj działalności – gdy prowadzenie handlu uzasadnia użyteczność społeczna i codzienne potrzeby ludności.

Jednak po zaostrzeniu przepisów o zakazie handlu, które weszło w życie na początku roku, sieci handlowe szukają nowych sposobów na handlowanie w niedziele.

Najpierw były placówki pocztowe, a teraz są czytelnie, wypożyczalnie książek lub sprzętu sportowego — tak niektóre sklepy obchodzą zakaz handlu w niedziele. Na popularności zyskuje zwłaszcza metoda "na klub czytelnika". Z takiej możliwości skorzystały m.in. niektóre sklepy sieci Carrefour prowadzone przez franczyzobiorców.

Jednak było to zarazem zgodnie z literą prawa, ponieważ za ladą tych placówek stawał właściciel, co jest zgodne z przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele. Zdaniem przedstawicieli sieci Carrefour jest to zarazem oddolna i dobrowolna inicjatywa każdego, niezależnego przedsiębiorcy.

Do otwarcia swoich sklepów w niehandlowe dni przymierza się także największa sieć w Polsce — Biedronka. Umożliwić jej to ma metoda "na wypożyczalnię książek". Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że przeprowadzi w najbliższy weekend kontrole również sklepach sieci Biedronka. Tego domagali się m.in. związkowcy z "Solidarności".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrakt zamiast umowy. Maląg: Ustawa jeszcze w tym roku

Resort rodziny - przedsiębiorcy łamią zapisy ustawy

Tymczasem zdaniem MRiPS przedsiębiorcy z sektora handlu stale podejmują próby nadużywania przepisów, interpretując wyjątki niezgodnie z celem ustawy, a niejednokrotnie ewidentnie ją łamiąc.

Dlatego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła do głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko z prośbą o objęcie sprawy ograniczenia handlu szczególnym nadzorem i przeprowadzenie wzmożonych kontroli przestrzegania przepisów ustawy.

Według niej "przedsiębiorcy zamierzają podejmować kolejne próby działań wbrew istocie wprowadzonego zakazu handlu w niedziele".

Minister napisała w tej sprawie specjalne pismo do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko. "Z informacji posiadanych przez resort wynika, że w najbliższym czasie handel w niedziele miałby być prowadzony w placówkach handlowych przekształconych w tym celu w placówki medyczne bądź czytelnie" – czytamy w nim.

Marlena Maląg wnioskuje zarówno o przeprowadzenie kontroli, jak i przekazaniu jej informacji o jej wynikach. Wcześniejsze pismo w tej sprawie minister skierowała do jeszcze GIP w lutym.

Przypomnijmy, stwierdzenie, czy doszło do naruszenia ustawy jest możliwe tylko po kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy, który ocenia zastany w trakcie kontroli stan faktyczny przez pryzmat obowiązujących przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(171)
ReAl
2 lata temu
Zaraz zaraz, a dlaczego i jakim prawem inspektorzy mają pracować w niedzielę, przecież też mają rodziny i na pewno chcą iść do kościoła
Boni
2 lata temu
Kontrolujcie Rydzykowe sklepy Żab
Gosia
2 lata temu
Czy w porządku jest że pracodawca w niedzielę handlowa zmusza do pracy na jedną zmianę tj 12 godzin I nie ważne chcesz czy nie musisz pracować 12 Rano wychodzisz a wieczorem wracasz ! Dobrze że nie wszystkie niedzielę są handlowe Dzięki !
Emeryt
2 lata temu
a do kościoła można chodzić i zostawiać kasę?
fffffffff
2 lata temu
zakazem handlu niedziele i swieta pis w 1\5 straci głosy ale straci duzy dochód do kasy panstwowej za pomoca handlu mozna rozwinac na wysokim szczeblu turystyke tylko potrzebny 4-ro dniowy dzien pracy oraz jak najwiecej pracy zmianowej -zeby miec wiecej wolnego handel niedziele i swietanie zabiera wiernych z koscioła raczej ludzie swiateczny dzien chodza do koscioła dalej od swojej parafii ja np pracuje kazda niedziele i na msze sw chodze w pracy ale nie zapominam o swojej parafii wiernych kosciołowi odebrał zakaz handlu,koronowirus pokazał ze nie musimy chodzic do koscioła oraz zachowanie ksiezy oraz hipokryzja koscioła to widza nawet dzieci i to oni czesto zmuszaja rodzica zeby nie isc do koscioła kosciół mówi o miłosci do drugiego człowieka o wybaczaniu i o sianiu dobra wiec my jako katolicy jak sie zachowujemy w stosunku do narodu rosyjskiego putina ta wojna jest celowa i wybrano go na ofiare ale czy ukraina i fałszywy prezydent to bóg kiedys przepowiednia mówila ze bedzie duzo groznych ptaków na niebie nie wiedzieli jeszcze ze to chodzi o samoloty mówiła tez ze diabeł ludzkiej skórze bedzie rzadził swiatem nie znali technologi ale przepowiednia sie sprawdza załecki ma podłaczona intelegencje i to ona rzadzi swiatem czyli pan''X'' ale w skład jedo wchodzi komitet tak mozna nazwac miedzy nimi sa niemcy dlatego putin jest wsciekły na niemcy ze chca zniszczyc europe i kto wie czy jak kiedys hitler nie beda probowac zdobyc swiat a na drodze stoi polska trzeba ja wykonczyc kulturalnie gospodarczo i finansowo
...
Następna strona