Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Mały ZUS+ z haczykiem. Przedsiębiorcy muszą uważać przy liczeniu zeszłorocznego dochodu

21
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS+, muszą pamiętać o małym haczyku w przepisach.

Mały ZUS Plus, który jest pomysłem ministerstwa Jadwigi Emilewicz, ma zacząć obowiązywać od 1 lutego.
Mały ZUS Plus, który jest pomysłem ministerstwa Jadwigi Emilewicz, ma zacząć obowiązywać od 1 lutego. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Przedsiębiorcy mają czas do końca kwietnia na rozliczenie podatków, jednak aby skorzystać z małego ZUS+, muszą ustalić dochód i przychód do końca lutego. Nie muszą jednak wcześniej składać rozliczenia podatkowego. Nie mają takiego obowiązku, gdyż z przepisów wynika, że przedsiębiorca składa w tym zakresie oświadczenie do ZUS. Wystarczy więc, że kwoty zostaną ustalone na podstawie książki przychodów i rozchodów – wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Michał Kowalski, doradca podatkowy w KNDP.

W przepisach ukryty jest jednak haczyk: przedsiębiorca, który w zeszłym roku wliczał co miesiąc składki do kosztów prowadzonej działalności, musi teraz dodać te kwoty do dochodu branego w ZUS jako podstawa obliczenia ulgowych składek.

Michał Kowalski sugeruje, by przedsiębiorcy rzeczywiście byli na to wyczuleni, gdyż większość rozliczających się na zasadach ogólnych wlicza składki do kosztów, a teraz będą je musieli doliczyć do dochodu.

- Tacy przedsiębiorcy mają także inną możliwość rozliczenia składek ZUS w zeznaniu rocznym. Wtedy kwota dochodu na potrzeby rozliczenia podatkowego jest taka sama jak ta brana do rozliczeń ZUS. Zastosowanie tej drugiej metody jest neutralne podatkowo, na przyszłości uporządkuje rozliczenia podatkowe i składkowe oraz ułatwi sprawdzenie, czy przedsiębiorca spełnia prawo do ulgi – wyjaśnia ekspert.

Zobacz także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach - fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Dla kogo mały ZUS+?

Tak zwany Mały ZUS Plus ma objąć małych przedsiębiorców, których składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu. Jak szacuje rząd, w tym roku skorzysta z niego 320 tys. osób. Jak pisze piątkowy "Puls Biznesu", w budżecie przedsiębiorcy może pozostać nawet kilkaset złotych miesięcznie, jeśli skorzysta ze zmodyfikowanej ulgi.

Próg przychodowy, który dopuszcza do skorzystania z ulgi, został podniesiony. Dotychczas kwota ta odpowiadała 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu w roku ubiegłym (63 tys. zł). Teraz będzie to 120 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
przedsiębiorcy
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Mario
4 lata temu
To rzeczywiście złodziejskie nasienia. Nie dość że wszystkie informacje na stronie ZUS są starannie ukryte i nie sposób ich znaleźć, dopiero wyszukiwarka google pozwoliła trafić na właściwe zakładki, to teraz wychodzi kolejny kwiatek o którym na stronie ZUS i w podanych tam przykładach obliczeń nie ma ani słowa. Gdzie więc jest prawda?
Vistor
4 lata temu
Poza tym że pasztet, ale to kwestia gustu, to już wiedze trzeba mieć. A ta klepie nie mając pojęcia , ale kasa się zgadza i co miesiąc i częściej leci...
Grytol
4 lata temu
Równi i równiejsi, czemu sie pomaga jednym a drugim nie. Jeden bedzie mial 100.000 przychodu i mu sie pomoże, drigi nedzie miał 130.000 przychodu i jemu sie nie pomoże. Nie wiem czy to jest uczciwe, ten ze 100.000 moze miec wiekszy dochod bo inne koszty ... podobnie bylo z rodzicami jednego dziecka. Zobaczycie zebte dzielenie ludzi wyjdzie bokiem.
Gosc
4 lata temu
Zlodzieje
logiczny
4 lata temu
Najlepiej odzwierciedli wszelkie działania "prozdrowotne" trawestacja cytatu z Seksmisji -pustkę,widzę pustkę w kasie";))) Za chwilę sięgając po portfel trzeba będzie oglądać się czy w pobliżu nie ma kogoś z rządu;(
...
Następna strona