Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Marian Banaś zapowiada 94 kontrole. NIK sprawdzi też inwestycje CPK

15
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała w br. do realizacji 94 tematy kontroli. Ważnym aspektem działań będą zagadnienia związane z bezpieczeństwem obywateli - powiedział we wtorek w Sejmie prezes NIK Marian Banaś. Zapowiedział też m.in. kontrolę realizację inwestycji CPK i infrastruktury krytycznej.

Marian Banaś zapowiada 94 kontrole. NIK sprawdzi też inwestycje CPK
Dzef NIK Marian Banaś (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

We wtorek sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej wysłuchała informacji prezesa Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej planu pracy NIK na 2024 rok.

Prezes NIK Marian Banaś przekazał, że przeanalizowano łącznie 306 propozycji tematów kontroli.

Jednostki kontrolne NIK oraz jej pracownicy indywidualnie zgłosili 224 tematy. Od organów zewnętrznych: Sejmu i Senatu, prezesa Rady Ministrów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły 82 sugestie, z czego 22 to tematy proponowane przez komisje sejmowe i jednocześnie zarekomendowane przez Komisję do Spraw Kontroli Państwowej - podał Banaś.

Dodał, że sugerowane tematy kontroli, włączone do planu pracy NIK, były zgodne z tematami wyłonionymi w wyniku analiz przeprowadzonych w departamentach i delegaturach NIK.

94 kontrole w 2024 roku

Najwyższa Izba Kontroli - jak przekazał jej prezes - zaplanowała do realizacji w br. 94 tematy kontroli.

- Obecna sytuacja geopolityczna, zwłaszcza w kontekście zagrożeń bezpieczeństwa, każe zwrócić szczególną uwagę na kwestie dot. zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Ponadto, ważnym aspektem działań kontrolnych w NIK będą zagadnienia związane z bezpieczeństwem obywateli - poinformował Banaś.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Przekazał też, że NIK skontroluje zagadnienia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa i obywateli, ochronę infrastruktury krytycznej oraz stabilność i bezpieczeństwo finansów publicznych.

W br. NIK skupi się też na "zapewnieniu stabilności finansowej państwa". "Połowa przyjętych do planu pracy tematów dotyczyć będzie zagadnień, których wpływ na finanse publiczne, lokalne lub konsekwencje dla obywateli będą wyższe, niż kwota 1 mld zł" - przekazał szef NIK. Izba - jak co roku - przeprowadzi kontrolę wykonania budżetu państwa i polityki pieniężnej, co - jak poinformował Banaś - zostało już rozpoczęte.

W obszarze dotyczącym obywateli - jak wskazał prezes Banaś - NIK zbada Narodowy Fundusz Zdrowia oraz funkcjonowanie szpitali wojewódzkich, wdrażanie terapii protonowej, a także warsztatów terapii zajęciowej, przestrzeganie praw osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi w domach pomocy społecznej oraz zajmie się przeciwdziałaniem przemocy domowej. "Kontrolerzy NIK przyjrzą się ambulatoryjnej opiece nad dziećmi, systemom opieki paliatywnej oraz opieki nad cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne" - dodał.

Fundusz Sprawiedliwości pod okiem NIK

Ponadto, jak przekazał prezes Banaś, "NIK zweryfikuje stan, wdrożenie wniosków NIK przez dysponenta Funduszu Sprawiedliwości sformułowanych po kontroli przeprowadzonej w 2020 r.".

Przekazał również, że kontrolerzy przyjrzą się prowadzeniu zajęć wychowania fizycznego w szkołach, a także - jak państwo troszczy się o ludzi wykluczonych cyfrowo. NIK planuje też kontrolę wykorzystania środków na rozwój mieszkalnictwa.

Prezes NIK przekazał także, że w ramach obszaru odpowiedzialności za środowisko i zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych, NIK skontroluje m.in. realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i inwestycje na rzecz hydroenergii. Dodał, że NIK zbada też sprawozdanie finansowe programu "Czyste powietrze".

NIK zamierza też - jak podał jej prezes - skontrolować realizację inwestycji Centralny Port Komunikacyjny oraz infrastrukturę kolejową z nim związaną. - Kontrole w 2024 r. obejmą zadania określone w programie inwestycyjnym na lata 2020-2023, zweryfikują ryzyka wskazane po poprzedniej kontroli oraz sprawdzą stan zaawansowania inwestycji w stosunku do przyjętego harmonogramu - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Mario
4 miesiące temu
Odkad wielcy panowie rozwazaja i projektuja ten gigantomanski pomnik w biednym kraju ja metoda gospodarcza postawilem juz dom, na wiosne koncze garaz. Jak ktos potrzebuje kilku lat zeby nie robic ale zeby wymyslic jak zrobic kawalek betonowej drogi i postawic hale dla pasazerow to sie nie nadaje do budowlanki wystarczy podjechac zobaczyc modlin - prosto ladnie i da sie poleciec czy do brata czy na wakacje. Mam nadzieje ze nowa wladza pójdzie po rozum do glowy i w koncu nie trzeba bedzie miec na wszystko jakiegos papierka od wielkiego inzyniera co sciany nie umie sam postawic. Budynki sie powinno stawiac na logike zgodnie z fizyka a nie placic tym nierobom za rysowanie domu sklepu albo hali, toz to każdy baran potrafi i tylko chce za to pieniadze
Konrado
4 miesiące temu
Racja. Wszystko w kraju demokratycznym należy sprawdzać i od tego jest niezależna politycznie instytucja. Nie ma zgody na marnowanie i okradanie środków publicznych i dotyczy to każdego rządu.
Nick
4 miesiące temu
Dobrze! Kontrolować, a za niegospodarność, sprzeniewierzenie środków publicznych i łamanie prawa licytować i wsadzać do paki. Należy też nakazać zwrotu środków wszystkim pisowskim fundacjom, które zostały ozłocone z naszych podatków.
Republikanin
4 miesiące temu
Maniuś "i przyjdzie czas na ciebie"
baca
4 miesiące temu
Co to za uczciwy bezstronny i krystaliczny człowiek...