Notowania

Michał Sołowow chce budować elektrownię atomową. Minister energii nie kryje zadowolenia

- Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie polskiego przemysłu energetyką jądrową. Pokazuje to, że inwestycje w energetykę jądrową są atrakcyjne dla biznesu – tak szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski komentuje money.pl plany najbogatszego Polaka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister cieszy się z planów zbudowania elektrowni atomowej (Fot: East News)

Minister Tchórzewski nie powiedział jednoznacznie jakie procedury będzie musiał przejść Michał Sołowow przed wybudowaniem elektrowni atomowej.

- Małe reaktory [atomowe] mogą być uzupełnieniem reaktorów dużej mocy, szczególnie w zastosowaniach przemysłowych związanych z wytwarzaniem pary technologicznej, do kogeneracji czy też jako źródło energii elektrycznej w lokalizacjach położonych daleko od sieci przesyłowej, np. w Rosji czy w USA - napisał w odpowiedzi na nasze pytania minister.

- Jednocześnie przypominamy, że Projekt Polityki Energetycznej Polski 2040 przewiduje budowę dużych bloków jądrowych w elektrowniach o łącznej mocy 6000-9000 MW - w technologii, która została już wdrożona w innym kraju i sprawdzona w eksploatacji, co jest wymogiem obowiązującego w Polsce prawa - podkreśla szef resortu energii.

PGE obiera kurs w stronę zielonej energii. "Mamy wizję". Obejrzyj wideo:

- Należy śledzić postępy rozwoju technologii SMR [czyli małych reaktorów - przypomina redakcja] i na bieżąco oceniać jej przydatność i realność wykorzystania, ale nie jako alternatywa dużych reaktorów w elektrowniach systemowych, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne przy spełnieniu wymogów dotyczących ochrony klimatu i środowiska - dodał minister Tchórzewski.

Przypomnijmy - kontrolowany przez Sołowowa Synthos podpisał porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy. Pierwszy reaktor w Polsce ma powstać za 10 lat, a budowa będzie kosztować 1 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

PlemnikNazwisko jego, jakieś takie Kijowskie...

22-10-2019

gfoyg...nie dla atomówki

22-10-2019

MariuszW Polsce nie potrafią zabezpieczyć oczyszczalni ścieków a co dopiero elektrownia atomowa. I niby dlaczego mamy się godzić żeby jeden człowiek trzepał … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (112)