Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Mieszkanie poza zasięgiem. Coraz więcej Polaków chce, by rząd uregulował ceny

65
Podziel się:

Polacy ewidentnie tracą cierpliwość. Już najwięcej rodaków w historii badań nastrojów przez GfK uważa, że mieszkania są niedostępne dla zwykłego obywatela i rośnie grupa osób, które chcą, by rząd uregulował ceny nieruchomości - pisze "Rzeczpospolita".

Mieszkanie poza zasięgiem. Coraz więcej Polaków chce, by rząd uregulował ceny
Polacy opowiadają się za regulacją cen na rynku nieruchomości (Adobe Stock, Radosaw)

Chodzi o badanie kluczowych trendów konsumenckich prowadzone przez GfK. W jego najnowszej, wrześniowej edycji, już 72 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości. "Dodatkowo, 56 proc. badanych uważa, że państwo powinno uregulować kwestie wzrostu cen nieruchomości. I ta grupa rośnie" - czytamy.

Nadal zakup mieszkania na własność wydaje się Polakom atrakcyjniejszy niż jego wynajmowanie. Tak uważa 60 proc. biorących udział w badaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Na nieruchomościach można też stracić". Deweloperzy dostaną bolesną lekcję?

Tąpnięcie na rynku mieszkań

- Końcówka roku 2020 i rok 2021 były czasem szaleństwa zakupów, bo właśnie w nieruchomości Polacy lokowali oszczędności – mówi"Rz" Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości. Dodaje, że dziś zakupy stanęły, ale nie z powodu drogich mieszkań.

Ludzi nie stać na kredyt. Choć ceny ofertowe nie są wyższe niż pół roku temu ani znacząco wyższe niż pod koniec 2021 r., to warunki udzielenia kredytu są diametralnie inne - podkreśla Katarzyna Kuniewicz, ekspertka Otodom.

Ograniczony dostęp do kredytów sprawia, że deweloperzy budują mniej nowych mieszkań. Jak wyliczył GUS, w sierpniu tego roku rozpoczęli oni budowę 5,2 tys. lokali, czyli o 63 proc. mniej niż rok temu.

"I to, paradoksalnie, wywołało kolejny kryzys, bo klienci, a także dodatkowe 3 mln uchodźców, ruszyli na rynek najmu. W efekcie oferta wolnych mieszkań na wynajem spadła, według Otodom, nawet o 70 proc." - czytamy dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Krótko
rok temu
Od lipca będą rozdawać mieszkania, bardzo dobry pomysł, bo do wyborów prawie nic to nie będzie kosztowało a w głowach się zamiesza.
Liliana12
rok temu
Cieszę się, że udało mi się wraz z mężem zakupić mieszkanie już kilka miesięcy temu. Pozostał nam jedynie remont, ale to pójdzie sprawnie, bo została nam polecona świetna ekipa Nadzory Konieczny, którzy są bardzo terminowi i dokładni.
su22
rok temu
tylko na własność mieszkanie, żaden najem, bo wtedy jest się zdanym na łaskę i niełaskę czy to funduszu, czy to właściciela. Niemcy już uciekają od wynajmu, bo to w dużej mierze patologia. Własność to rzecz święta i nikt nie ma prawa Ciebie z własnego mieszkania wyrzucić, w demokratycznym kraju. Stąd młodzi nie dajcie się złapać na lep braku własności, bo na stare lata poczujecie co to znaczy.
Bezdomny
rok temu
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości, to nie problem wysokich stóp procentowych czy drogich kredytów, ale problem waluty - warto sprawdzić jak się w ostatnich latach zmieniała cena m2 w USD w naszym kraju. Ludzi stać obecnie na kredyt, ale nie stać na horrendalnie drogie nieruchomości, które są wynikiem spekulacji cenowych i sztucznego zaniżania podaży przez deweloperów. Tu powinien interweniować rząd. Wiem sam po sobie.
Mirt
rok temu
Wyjdzie na to że wykupi nas zagraniczny kapitał pod wynajem, ale dla kogo ? a zwykli ludzie z rodzinami i nie tylko będą mieszkać jako pracujący bezdomni w namiocie. Do tego doprowadził wolny rynek bez kontroli państwa. Dziś już ludzi nie stać na nic.
...
Następna strona