Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Miliardy euro z UE wydane z błędami. Winne są niejasne procedury

5
Podziel się:

Ponad 4 mld euro kraje członkowskie Unii Europejskiej wydały w nieprawidłowy sposób. Tak wskazuje audyt Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, na który powołuje się PAP. Audytorzy wskazują, że uproszczenie procedur uzdrowiłoby sytuację.

Europejski Trybunał Obrachunkowy wskazał, że nawet 4 mld euro były wydane z błędami.
Europejski Trybunał Obrachunkowy wskazał, że nawet 4 mld euro były wydane z błędami. (Fotolia)

Prezes Trybunału Klaus-Heiner Lehne chciałby, żeby politycy obradujący w europarlamencie zastosowali prostsze zasady przy mechanizmach wydawania europejskich pieniędzy. – Mniej skomplikowane zasady to lepsze zasady. To nasz ogólny apel do legislatorów, że jeśli tworzą zasady, powinni je robić w taki sposób, żeby łatwiej je było realizować – powiedział Lehne, cytowany przez PAP.

Apel prezesa skierowany jest do europosłów nowej kadencji, którzy dopiero co zaczęli swoją kadencję. Słyszeć go na pewno musiała również Ursula von der Leyen, nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej (zacznie swoją kadencję 1 listopada)

Przede wszystkim błędy odnotowuje się w dotacjach na rozwój obszarów wiejskich i spójność. Odpowiadają one m.in. za stypendia badawcze, dla studentów oraz za pomoc bezpośrednią dla rolników. System w nich działa tak, że UE zwraca koszty poniesione wcześniej przez beneficjentów. Jednak procedury całego procesu są skomplikowane, przez co rodzą się błędy.

Największą liczbę błędów analitycy wykryli przy wydatkach dotyczących badań naukowych. Powstały one głównie z powodu zawyżonych kosztów lub zadeklarowania niewykwalifikowanych kosztów podwykonawstwa.

Nieprawidłowe wydatki nie oznaczają od razu, że któraś ze stron jest nieuczciwa. Oznacza to, że pieniądze otrzymane od UE, nie zostały przeznaczone na cel, na który przeznaczone być powinny. W takim przypadku Trybunał zgłasza przypadki podejrzenia nadużycia finansowego Urzędowi ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Z raportu kontrolerów wynika, że w 2018 roku poziom nieprawidłowości w wydatkach UE wyniósł 2,6 proc. To niewielka różnica w porównaniu z latami poprzednimi – w 2017 roku poziom ten wskazywał 2,4 proc., a w 2016 roku ok. 3 proc.

Unijne wydatki w 2018 roku łącznie wyniosły 156,7 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
niewykwalifik...
5 lata temu
padłem ze śmiechu. Niewykwalifikowana to jest chyba tylko redakcja tych wy pocin.
a tak rozdane
5 lata temu
gdyby te pieniadze szly do ludzi , ale gospodarka by ruszyla, wszyscy szczesliwi
polecam
5 lata temu
Pójdziemy wszyscy głosować o nasza przyszłość,
rozliczac rza...
5 lata temu
wydaja
ale jada z na...
5 lata temu
Partia rządząca powinna oddać , ludność nawet nie dostaje tych pieniedzy tak sa wyprane.