Notowania

Milionerzy obiecywali wpłaty na odbudowę Notre Dame. Szybko zapomnieli o obietnicach

Francuscy milionerzy zadeklarowali, że wpłacą ogromne sumy na odbudowę katedry Notre Dame. Od pożaru minęły dwa miesiące, ale jak dotąd nie wpłacili ani centa – a prace trwają i pieniądze są potrzebne już teraz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Katedra spłonęła 15 kwietnia

Zaledwie kilkanaście godzin po pożarze kilku francuskich milionerów zaproponowało bardzo konkretne– i hojne – darowizny na odbudowę katedry. Przykładowo, François-Henri Pinault, mąż aktorki Salmy Hayek, zapowiedział, że chce przeznaczyć na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu 100 mln euro.

Bernard Arnault, dyrektor generalny firmy zarządzającej takimi markami jak Louis Vuitton czy Dior, zadeklarował 200 milionów, podobnie jak Fundacja Bettencourt - właściciel fortuny L'Oreal.

Z wielkich zapowiedzi niewiele wyszło.

Obejrzyj: Teren wokół Notre Dame jest skażony. Władze zamknęły ulice

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", cytując sekretarza prasowego świątyni Andre Finot, "wielcy potentaci nie wpłacili ani centa".

- Chcieliby znać konkretne cele, na które pójdą pieniądze, a nie po prostu płacić robotnikom za pracę. Od kilku tygodni w świątyni 24 godziny na dobę pracuje 150 robotników. Obecnie układają oni drewniany chodnik, którym będą wynosić wypalone elementy 250-tonowego rusztowania ustawionego na potrzeby niefortunnej renowacji.

Katedra Notre Dame nie była ubezpieczona?
Katedra Notre Dame nie była ubezpieczona? Darczyńcy przekażą zawrotną sumę na jej odbudowę

Francuska opinia publiczna już po pierwszych deklaracjach poddawała w wątpliwość ich szczerość, doszukując się w nich prób zwrócenia na siebie uwagi.

Pierwsze nabożeństwo od dwóch miesięcy

15 kwietnia pożar strawił część Katedry Notre Dame w Paryżu. W sobotę wieczorem w kaplicy położonej za prezbiterium zostanie odprawiona pierwsza od dwóch miesięcy msza święta. Część budowli nadal grozi zawaleniem, więc do wnętrza może wejść tylko niewielka grupa wiernych.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było spięcie instalacji elektrycznej. Francuskie władze mają nadzieję, że odbudowa zakończy się w ciągu pięciu lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: francja, paryż, katedra notre-dame, architektura
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2019

ogiCzęsto podejmujemy decyzje i deklaracje pod wpływem chwili i emocji a jak trochę ochłoniemy i emocje opadną to z naszych szumnych zapowiedzi i … Czytaj całość

15-06-2019

weI słusznie! Dadzą,gdy będą wiedzieć na co konkretnie te pieniądze pójdą.Ciekawe ile dołoży Watykan i np. taki czciciel Mari - tatuńcio z Torunia.

15-06-2019

marcinekDrodzy Państwo Państwo Francuskie miało pomóc Polsce podczas drugiej wojny Światowej a po trzech miesiącach uczyli się języka Niemieckiego o czym tu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (291)