Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Kowalczyk proponuje kaucje za opakowania z makulatury, szkła i plastiku

21
Podziel się:

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zdradza plany na pierwsze półrocze 2020 r. Zapowiada kaucje na opakowania z makulatury, szkła i plastiku, co do których możliwy jest recykling.

Henryk Kowalczyk zapowiada wprowadzenie kaucji od opakowań z makulatury, szkła i plastiku
Henryk Kowalczyk zapowiada wprowadzenie kaucji od opakowań z makulatury, szkła i plastiku (East News, Reporter)
bETNjErp

O nowym rządowym pomyśle minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział w rozmowie z Radiem Plus. - Kaucja powinna być. Nie chcę tu mówić o pieniądzach konkretnych, natomiast kaucja powinna być taka, żeby się opłacało odnieść to opakowanie do skupu. By dla konsumenta był to towar warty zainteresowania, żeby nie trzeba było go porzucać - stwierdził.

Jak dodał, to są plany, które rząd powinien zrealizować w pierwszym półroczu 2020 r. - Makulatura, szkło, plastik - wszystkie rzeczy, jeśli się im nada wartość w ten sposób, to wtedy będzie można odnieść do skupu. Recyklat zrobiony z plastiku jednorodnego jest wart około 1,5 tys. zł za tonę - tłumaczył minister środowiska.

bETNjErr

Zdaniem Henryka Kowalczyka, wprowadzenie kaucji od np. plastikowej butelki spowodowałoby, że konsumenci by ich nie wyrzucali, tylko zwracali, żeby odzyskać pieniądze. - W tej chwili trwają prace, to są bardzo trudne decyzje dotyczące wielkości tych opłat, sposobu recyklingu, skutecznego systemu zbiórki - podkreślił minister.

Zobacz także: Obejrzyj: Opłata za wszystkie foliówki to rozwiązanie "na już"

Jak przypomina PAP, resort środowiska w 2017 r. przeprowadził analizę. Ta wykazała, że wprowadzenie i utrzymanie przez pięć lat systemu kaucji w całości opartego o automatyczną zbiórkę odpadów przy pomocy specjalnych maszyn rozmieszczonych w sklepach to koszt ok. 24 mld zł. Koszt jednej maszyny, w zależności od wielkości, waha się od 75 tys. zł do 160 tys. zł, a trzeba byłoby ich postawić ok. 118 tys.

bETNjErx

Inne rozwiązanie to system mieszany, czyli połączenie zbiórki w automatach w większych sklepach z możliwością zwrotu (np. butelek) w mniejszych. Wprowadzenie i utrzymanie takiego systemu przez pięć lat to koszt ok. 19 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETNjErS
KOMENTARZE
(21)
wiola
2 lata temu
W końcu mamy mądrego , ekonomicznie myślącego ministra. Każdy będzie zadowolony .
nie
2 lata temu
to następne złodziejstwo w kaucji jest VAT a w skupie będzie mniej płacone niż kaucja typowa dojna zmiana tylko myśli jak złupić ludzi ciężko pracujących
Daro
2 lata temu
Kupuje butelkę piwa np. Piwo kosztuje 2zl butelka0, 5zl razem 2,5zl tylko haczyk jest w tym że jak chcę oddać butelkę to dostaję za nie 35gr i to nie fer jestem za ekologią wiem to nasza natura ale czemu za nasze złotówki. Ale z drugiej strony pojedzmy na Ukrainę tam nie ma reciklingu...
bETNjErT
Faf
2 lata temu
A gdzie oni byli jak wprowadzali ten plastik?dzień przed powinna być kaucja.Tak ,,stop hejt" żeby prawdy nie pisać...
DIUNA
2 lata temu
No tak ale znając naszą Polskę to sklepy nie będą chciały przyjmować tych butelek itd no i nie będzie gdzie ich oddać ale najważniejsze dla rządu że oni na tym zarobią ale konkretnej ustawy nie będzie . Ich konkretem będzie to że wprowadzą kaucje a reszta to będzie dla nich nieistotne.
...
Następna strona