Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister rolnictwa powoła pełnomocnika ds. zwierząt. Chce zmienić przepisy

Jednym z pierwszych zadań pełnomocnika ds. zwierząt ma być przygotowanie przepisów, które utrudnią odbieranie zwierząt w sytuacji, gdy organizacje broniące ich praw uznają, że zwierzęta trzymane są w nieodpowiednich warunkach. Obecne przepisy są dla szefa resortu rolnictwa nie do przyjęcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister Jan Krzysztof Ardanowski nigdy nie krył swojej niechęci do organizacji pozarządowych, które bronią praw zwierząt gospodarskich.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski potwierdził na antenie radia "Siódma-Dziewiąta", że powoła pełnomocnika do spraw zwierząt.

- To nie jest osoba związana z ministerstwem rolnictwa. To człowiek znany w środowisku, który doskonale zna warunki, w jakich powinny być trzymane zwierzęta gospodarskie – powiedział minister.

Ardanowski odniósł się do słów z Pisma Świętego, zgodnie z którymi "człowiek jest panem stworzenia", a "czynienie świata sobie poddanym" nie zrównuje zwierząt z ludźmi, niemniej przekonywał, że trzeba dbać o zwierzęta w gospodarstwach i pracować nad tym, by ludzi mieli świadomość, że one też czują ból.

Obejrzyj: Koronawirus odbija się na rolnictwie. Nożyce cenowe i problemy z pracownik

- Ale trzeba też sprawdzić prawo, które moim zdaniem jest bezprawiem, a które pozwala organizacjom tzw. prozwierzęcym zabierać zwierzęta często ludziom starszym, którzy sami żyją w złych warunkach. Czy w schroniskach są lepsze warunki? – pytał Ardanowski.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski nie odpuszcza obrońcom zwierząt
Jan Krzysztof Ardanowski pod ostrzałem opozycji. "Minister rolnictwa nie stoi po stronie maltretowanych zwierząt". Mamy odpowiedź

Wyjaśnił, że pełnomocnik przygotuje założenia do zmiany ustawy o ochronie zwierząt. Minister wyraził nadzieję, że wkrótce będzie mógł powołać również rzecznika praw zwierząt.

Podsumowanie na druga rocznicę

20 czerwca przypadła druga rocznica powołania Jana Krzysztofa Ardanowskiego na ministra rolnictwa. Poproszony o ocenę swoich dokonań, wskazał przede wszystkim na, jak to określił, "skrócenie drogi z pola do stołu".

- Rolnicy są oszukiwani przez pośredników Wprowadziliśmy rozwiązania poprzez choćby wzmocnienie UOKiK, który teraz ma więcej uprawnień w zakresie kontrolowania i eliminowania "fałszerzy żywności", którzy przepakowują żywność – powiedział.

Przekonywał, że jego "znakiem rozpoznawczym jest pomoc rolnikom w sprzedaży bez pośredników". Jako przykład podał E-targowisko, czyli portal informacyjny.

- W ciągu miesiąca rolnicy zarejestrowali tam 12 tys. produktów. Podali adresy, pod jakimi można odebrać żywność – przedstawił założenia platformy.

- Za ostatnie dwa lata wypłaciliśmy rolnikom 4,5 mld zł. Jeśli ktoś kwestionuje wielkość pomocy, to będę przypominał: w 2015 r. wypłacono niecałe pół mln zł. Niech rolnicy to ocenią – powiedział.

Minister przyznał, że jest zadowolony z budżetu na rolnictwo, ale wciąż jest szansa na większe pieniądze.

- Budżet zaproponowany niedawno przez Komisję Europejską jest lepszy niż proponowany wcześniej. Mówiliśmy, ze tamten jest nie do zaakceptowania. Polska dostanie drugą największą transzę pomocy, zaraz po Francji – wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2020

twój nickciekawe czy pan minister zna inne mądrości z Pisma Świętego. np. nie kradnij

26-06-2020

ciemny ludnastępna fucha dla nierobów z pis(ss) ..... dno ...

26-06-2020

JANekNiech ten ardanowski idzie do kościoła i przeprosi z ambony ludzi którzy chronią te zwierzęta przed prześladowaniem - skąd on się wziął to jakiś … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (49)