Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Minister rolnictwa powoła pełnomocnika ds. zwierząt. Chce zmienić przepisy

49
Podziel się:

Jednym z pierwszych zadań pełnomocnika ds. zwierząt ma być przygotowanie przepisów, które utrudnią odbieranie zwierząt w sytuacji, gdy organizacje broniące ich praw uznają, że zwierzęta trzymane są w nieodpowiednich warunkach. Obecne przepisy są dla szefa resortu rolnictwa nie do przyjęcia.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski nigdy nie krył swojej niechęci do organizacji pozarządowych, które bronią praw zwierząt gospodarskich.
Minister Jan Krzysztof Ardanowski nigdy nie krył swojej niechęci do organizacji pozarządowych, które bronią praw zwierząt gospodarskich. (PAP)

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski potwierdził na antenie radia "Siódma-Dziewiąta", że powoła pełnomocnika do spraw zwierząt.

- To nie jest osoba związana z ministerstwem rolnictwa. To człowiek znany w środowisku, który doskonale zna warunki, w jakich powinny być trzymane zwierzęta gospodarskie – powiedział minister.

Ardanowski odniósł się do słów z Pisma Świętego, zgodnie z którymi "człowiek jest panem stworzenia", a "czynienie świata sobie poddanym" nie zrównuje zwierząt z ludźmi, niemniej przekonywał, że trzeba dbać o zwierzęta w gospodarstwach i pracować nad tym, by ludzi mieli świadomość, że one też czują ból.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus odbija się na rolnictwie. Nożyce cenowe i problemy z pracownik

- Ale trzeba też sprawdzić prawo, które moim zdaniem jest bezprawiem, a które pozwala organizacjom tzw. prozwierzęcym zabierać zwierzęta często ludziom starszym, którzy sami żyją w złych warunkach. Czy w schroniskach są lepsze warunki? – pytał Ardanowski.

Wyjaśnił, że pełnomocnik przygotuje założenia do zmiany ustawy o ochronie zwierząt. Minister wyraził nadzieję, że wkrótce będzie mógł powołać również rzecznika praw zwierząt.

Podsumowanie na druga rocznicę

20 czerwca przypadła druga rocznica powołania Jana Krzysztofa Ardanowskiego na ministra rolnictwa. Poproszony o ocenę swoich dokonań, wskazał przede wszystkim na, jak to określił, "skrócenie drogi z pola do stołu".

- Rolnicy są oszukiwani przez pośredników Wprowadziliśmy rozwiązania poprzez choćby wzmocnienie UOKiK, który teraz ma więcej uprawnień w zakresie kontrolowania i eliminowania "fałszerzy żywności", którzy przepakowują żywność – powiedział.

Przekonywał, że jego "znakiem rozpoznawczym jest pomoc rolnikom w sprzedaży bez pośredników". Jako przykład podał E-targowisko, czyli portal informacyjny.

- W ciągu miesiąca rolnicy zarejestrowali tam 12 tys. produktów. Podali adresy, pod jakimi można odebrać żywność – przedstawił założenia platformy.

- Za ostatnie dwa lata wypłaciliśmy rolnikom 4,5 mld zł. Jeśli ktoś kwestionuje wielkość pomocy, to będę przypominał: w 2015 r. wypłacono niecałe pół mln zł. Niech rolnicy to ocenią – powiedział.

Minister przyznał, że jest zadowolony z budżetu na rolnictwo, ale wciąż jest szansa na większe pieniądze.

- Budżet zaproponowany niedawno przez Komisję Europejską jest lepszy niż proponowany wcześniej. Mówiliśmy, ze tamten jest nie do zaakceptowania. Polska dostanie drugą największą transzę pomocy, zaraz po Francji – wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
Endriu
3 lata temu
A dlaczego jakieś organizacje mają takie prawa od tego jest sąd i policja. Wszystko jest określone przepisami są wymogi jakie trzeba spełniać hodując zwierzęta dlaczego jakiś fanatyk może wejs i zabrać co drugiemu człowiekowi to nic innego jak złodziejstwo dlaczego nie zgłosi tego że zwierzęta są źle utrzymywane do weterynarii czy na policję tak by było uczciwie.
Marek Baranow...
3 lata temu
Ardanowski to prymityw. Zwierzęta są czującymi istotami. PS. zwierzęta to nie tylko koty i psy. Piesek do glaskania, świnka na talerz. Hipokryci
Kutol
3 lata temu
Brawo Ardanowski nareszcie ukruci złodziejom ich proceder. Zabrać dziadkowi ostatnia krowę i oddać na drugi dzień do rzeźni a kasę do kieszeni. Złodziejskie fundacje kłamców i nierobów. Pozamykać te fundacje i ich prezesów także.
Janów polski
3 lata temu
Panie mądry ministrze , wystarczy dojna zmiana minus,patrz dojna zmiana Jurgiel +
Darek Leśnik
3 lata temu
Ech ty panie stworzenia ...Zwierzę ma takie samo prawo do życia jak człowiek ! Ardanowski , a więc Rząd , podaje rękę różnej maści zwyrodnialcom , bandytom i sadystom . Biedna babcia mimo braku finansów dba o swojego zwierzaka i sprawa jej nie dotyczy ! Ale Ardanowski ma jakiś interes aby stawać w obronie barbarzyńców. Wielokrotnie udowadniał jakim jest prostakiem . A biblię oprócz tego że się czyta to jeszcze należy ją rozumieć. Już Szyszko popisywał się takimi cytatami . Ani jeden ani drugi katolikiem nie był , cała ta hucpa to tylko pozory dla celów doraźnych !!!
...
Następna strona