Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Minister wysyła nauczycieli na zbiory. Mogą tam zarobić kilka razy więcej niż w szkole

744
Podziel się

Minister rolnictwa proponuje, by nauczyciele bez pracy zatrudnili się sezonowo u rolników - na przykład przy zbiorach owoców. "Nauczyciele biorą sobie do serca takie rady" - słyszymy w ZNP. I dorabiają, bo zarobki są niemal wszędzie wyższe niż w edukacji.

Minister wysyła nauczycieli na zbiory, środowisko liczy na przeprosiny.
Minister wysyła nauczycieli na zbiory, środowisko liczy na przeprosiny. (KPRM)
bErGDbAl

W rozmowie z RMF FM Jan Krzysztof Ardanowski radził nauczycielom, by szukali pracy przy zbiorach. Przekonywał że warto "kilka, kilkanaście dni popracować u rolnika".

Wypowiedź oburzyła środowisko nauczycielskie, ale już nie ministra edukacji. - To już zależy od samopoczucia nauczyciela, czy chce podjąć się jakiejś innej pracy - mówił Dariusz Piontkowski money.pl, choć zastrzegł, że dotyczy to dodatkowej pracy w wakacje.

Co na to środowisko nauczycielskie? - Takie wypowiedzi rozpaliły nasze fora - mówi w rozmowie z money.pl Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP. Dodaje, że nauczyciele oczekują od polityków "szacunku i przeprosin".

bErGDbAn
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Partyk Jaki: nauczyczyciele nie muszą zbierać truskawek. Obejrzyj wideo:

- Nie da się jednak ukryć, że coraz częściej pedagodzy biorą sobie do serca takie rady - mówi gorzko Kaszulanis. Wymienia przykłady: w województwie świętokrzyskim są nauczyciele, którzy wieczorami rozwożą pizzę, by trochę dorobić. W stolicy jedna nauczycielka właśnie odeszła z pracy, żeby zrobić kurs na konduktora. Są też i tacy, którzy wyjeżdżają latem na zbiory.

- Efekty są takie, że jest coraz więcej wakatów. Coraz mniej osób chce pracować na minimalną pensję - opowiada rzeczniczka ZNP.

bErGDbAt

Czy faktycznie na zbiorach można lepiej zarobić niż w polskiej szkole? Sprawdziliśmy.

Zarobki nauczycieli. Zbiory są bardziej opłacalne

Po zeszłorocznych podwyżkach początkujący nauczyciel stażysta zarabia brutto nieco ponad 2,7 tys. zł. Na rękę to około 2 tys. zł. Zarobki rosną wraz z kolejnymi awansami zawodowymi. I tak nauczyciel kontraktowy zarobi przynajmniej 2862 zł brutto, a mianowany - 3,2 tys. Nauczyciel dyplomowany - już 3,8 tys. zł. To wszystko jednak pensje nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym. Ci gorzej wykwalifikowani zarabiają nieco mniej.

Nauczyciele mogą też liczyć na dodatki - na przykład za wychowawstwo klasy. To przynajmniej 300 zł brutto, choć może być więcej, o ile tak zdecydują samorządy. Są też m.in. dodatki funkcyjne czy motywacyjne.

bErGDbAu

Ogłoszeń dotyczących zbiorów jest w sieci mnóstwo

A jak wygląda sytuacja na zbiorach? W Wielkopolsce znaleźliśmy ogłoszenie dotyczące zbiorów czereśni i truskawek. Można zarobić nawet 6 tys. zł na rękę, choć wymagane jest doświadczenie w takiej pracy.

W powiecie zwoleńskim na Mazowszu można przy zbiorach zarobić od 1 tys. zł do 5 tys. Jak czytamy, "rozliczana jest każda łubianka truskawek". Możliwe jest również bezpłatne zakwaterowanie.

bErGDbAv

Sezonowa praca jest więc czasem wyceniania nawet trzy razy lepiej niż praca początkującego nauczyciela w szkole. W Polsce. Bo za granicą stawki są jeszcze wyższe.

O pracę przy zbiorach w Niemczech nietrudno. Większość ogłoszeń na polskich serwisach proponuje jednak minimalną stawkę godzinową - 9,35 euro brutto. Nawet pracując osiem godzin przez pięć dni, można zarobić niemal 1200 euro netto, czyli 5,3 tys. zł. Zwykle jednak pracuje się znacznie więcej. "Gotowość do pracy siedem dni w tygodniu od godziny 4:00 rano do ok. 16:00-17:00" - to opis wymagań w jednym z ogłoszeń. "Dzień pracy zaczyna się o 4:15 rano i z przerwą obiadową kończy się o 17:00" - czytamy w innym.

Pracując w ten sposób, po kilkanaście godzin dziennie, można w tydzień zarobić 463 euro brutto. Odliczając podatki i przeliczając na złotówki, wyjdzie 1657 zł. A to niewiele mniej niż w Polsce w miesiąc zarobi początkujący nauczyciel.

bErGDbAw

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErGDbAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(744)
And
11 miesięcy temu
Jestem na "zbiorach" już 30 lat. Zbieram pieniądze. Były nauczyciel.
Aga
rok temu
Drodzy nauczyciele piszac komentarze prosze miec obok siebie slownik ortograficzny NICNIEROBIENIE tak piszemy Wstyd
Alutka
rok temu
A cóż to zawód -nauczyciel ??taki jak inne.Żadna praca nie hańbi.ajak ktoś chce zarobić to jest okazja.Ale praca od 4 do 16 to czyste szaleństwo.Bez przesady.
bErGDbAP
MM
rok temu
Tylko te 5-6 tysięcy jest za kilka- kilkanaście godzin harówki a nie 4 godziny z przerwami na kawę.
Obecnie
rok temu
nie ma ani jednego ministra, który by nie hańbił swego stanowiska:)
...
Następna strona