Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ministerstwo chwali się rekordową subwencją. Oto co przemilcza

62
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji i Nauki chwali się "rekordową subwencją". Jak jednak wskazuje ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego Michał Brzeziński, tak naprawdę w relacji do PKB żadnych wzrostów nie widać. Jest wręcz przeciwnie, przez co m.in. za zmianami rynkowymi nie nadążają płace nauczycieli.

Ministerstwo chwali się rekordową subwencją. Oto co przemilcza
Minister edukacji Przemysław Czarnek (East News, Twitter, @BrzezinskiMich, Oleg Marusic)

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało na Twitterze, że subwencja oświatowa w 2023 r. wynosi "rekordowe 64,4 mld zł". Oprócz tego pochwaliło się statystykami, że to o 11,1 mld więcej niż w 2022 r. oraz "więcej niż łączny wzrost subwencji oświatowej w latach 2008-2015". Od 2016 r. subwencja oświatowa wzrosła z kolei o 60 proc.

Ministerstwo edukacji chwali się nominalnym wzrostem wydatków przy wysokiej inflacji

Tymczasem wzrost o 60 proc. od 2016 r. to mniej więcej tyle, by zrównoważyć spadek wartości pieniądza w tym czasie, który powoduje inflacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Edukacja potrzebuje inwestycji i dialogu. "Edtech w Polsce. Trendbook 2023"

Gdy ceny rosną, pieniądze tracą na wartości. Przykładowo, jak wyliczył Paweł Majtkowski z eToro, by 500+ miało taką samą siłę nabywczą jak w dniu startu programu 1 kwietnia 2016 r., dzisiaj trzeba by wypłacać rodzicom dzieci o 60 proc. więcej, czyli 800+.

W takim środowisku o nominalny wzrost wydatków nie jest trudno. Doświadczamy tego wszyscy na codziennych zakupach, gdy na tę samą listę zakupów musimy wydawać coraz więcej pieniędzy.

W relacji do PKB wydatki na edukację spadają. "I za to wasze dzieci zapłacą w przyszłości"

Jeśli spojrzymy na bardziej miarodajny wskaźnik, czyli wydatki na edukację jako proc. naszego PKB, to w 2016 r. odnotowaliśmy skokowy spadek z 5,3 do 5 proc. PKB. W 2021 r. odnotowano z kolei jeszcze mniej, bo 4,9 proc. PKB wydatków na edukację.

Częściowo można by tłumaczyć ten trend spadkiem liczby uczących się dzieci. Jak podkreśla jednak Brzeziński, "faktem jest, że PiS mógł inwestować w jakość edukacji, w to, aby płace nauczycieli nie spadały względem rynku itd., ale wybrał oszczędności i finansowanie innych wydatków". "I za to wasze dzieci zapłacą w przyszłości" – zauważa na Twitterze ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
potęga
11 miesięcy temu
mocarstwo teologiczne ... świat nam zazdrości..
marek-70lat
11 miesięcy temu
Pucybut biskupów ministrem edukacji w Polsce,do takiego stanu doprowadzili polską edukację rządzący w Polsce politycy po 1989r.-Koszmar.
Vob
11 miesięcy temu
Jak to się stało, że ten nieudolne miernoty z PISu jeszcze rządzą i wyrządzają niesamowite szkody Polsce i Polakom a przy tym kradną na potęgę.
Autmex
11 miesięcy temu
Sumaryczna inflacja od 2016 roku to już ponad 100%, także wzrost subwencji o 60% to realny bardzo duży spadek wartości tej subwencji!!! Przez to w takich miastach jak Warszawa 60% kosztów szkolnictwa pokrywa miasto a nie ministerstwo edukacji które z mocy ustawy i konstytucji jest obowiązane pokrywać 100% kosztów edukacji!!!
saa
11 miesięcy temu
W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od kościoła i państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa, bo wielu zadłuża się nie mając pojęcia ile ma potem spłacić, nie potrafi nawet policzyć zwykłych procentów.. Co najwyżej je wypić. Nie mają pojęcia jak skutecznie oszczędzać i inwestować przy niewielkim ryzyku. Zobaczcie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej.
...
Następna strona