Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Młodzi i ci trochę starsi. Wszyscy potrzebują zdrowego balansu

0
Podziel się:

Balans między życiem zawodowym i prywatnym to wyzwanie niezależnie od wieku. W przypadku pracowników 50 plus jest bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia zdrowia fizycznego, ale także życia rodzinnego i opieki nad wnukami. Nikt tak dobrze nie zdaje sobie sprawy z tego, jak równowaga jest ważna, jak właśnie silversi.

Młodzi i ci trochę starsi. Wszyscy potrzebują zdrowego balansu
Silversi szukają w życiu zdrowego balansu (Getty Images, Morsa Images)

Zachowanie balansu między pracą a domem jest ważnym elementem zdrowego życia niezależnie od wieku. Siłą rzeczy, w sytuacji, kiedy jako społeczeństwo Polacy się starzeją, pojawia się pytanie, jak zachować proporcje między tymi dwiema sferami życia. Tym bardziej że naturalnie z wiekiem przybywa bagażu związanego ze starzeniem się ciała oraz często dodatkowych obowiązków opiekuńczych (pomoc w opiece nad dziećmi).

Prawo do balansu

W 2023 roku w życie weszły zmiany w Kodeksie Pracy związane z m.in. dyrektywą unijną work-life balance. Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadziła bezpłatny urlop opiekuńczy, wydłużenie urlopu rodzicielskiego, a także dała możliwość zwolnienia od wykonywanych obowiązków z powodu siły wyższej. To pokazuje, że rządzący są świadomi potrzeb i wzywań związanych z work-life balance.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Polacy się starzeją. Potrzeby zostają

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, średnia wieku Polaków wzrosła o 4 lata, a populacja kraju zmniejszyła się o prawie 0,5 miliona — czytamy w opracowaniu. Obecnie, co czwarta osoba w Polsce jest w wieku emerytalnym.

Widać wyraźnie, że silversi chcą odpocząć, znajdować czas na inne aktywności pozapracowe czy podróże. Co ciekawe, te potrzeby są bardzo podobne do tych, które deklaruje Pokolenie Z – mówi i Piotr Chwiedziewicz z OLX Praca

Elastyczność i balans

Jego zdaniem chęć oddechu nie musi eliminować pracy zawodowej. Ważna jest elastyczność obu stron: zarówno pracodawcy, jak i pracowników-silversów. Praca w niepełnym wymiarze godzin, większa liczba dni urlopowych, możliwość brania urlopów bezpłatnych.

Jest wiele sposobów, w których można zachęcić do współpracy również tych silversów, którzy z jednej strony nie mogli doczekać się emerytury, a z drugiej wiedzieli, że będą tęsknili za pracą – podsumowuje.

Jak czytamy w raporcie OLX Praca Srebrne Talenty, osoby, które zgodnie z wiekiem mogłyby już przejść na emeryturę, częściej pracują na niepełny etat lub umowę zlecenie, niż ich młodsi koledzy. Praca na etat bardziej powszechna jest wśród osób reprezentujących grupę grey collar workers niż blue collar (74 proc. vs 62 proc.).

Oczekiwania silversów dotyczące formy zatrudnia, a także ich elastyczność, to duży atut tej grupy wiekowej. A jak wynika z badania Minds&Roses dla OLX Praca luty-marzec 2023, prawie 70 proc. osób w wieku przedemerytalnym (ochronnym) nie myśli o emeryturze i deklaruje chęć dalszej aktywności zawodowej. A to oznacza, że za kilka lat na rynku pracy będzie dużo więcej aktywnych silversów niż obecnie.

A już w tej chwili ponad połowa osób (54 proc.) obecnie niepracujących zdecydowałaby się podjąć pracę, gdyby otrzymała taką możliwość – najczęściej osoby w wieku przedemerytalnym (71 proc. przed okresem chronionym i 56 proc. w okresie chronionym). Jednocześnie warto zaznaczyć, że aż 43 proc. osób w wieku emerytalnym również zdecydowałoby się na przyjęcie oferty pracy. Co druga osoba chciałaby podjąć pracę na niecały etat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)