Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JGR,SAS
|
aktualizacja

Moda na post przerywany wśród przedsiębiorców i słynnych CEO. Ekspert mówi, jak wpływa to na zdrowie i mózg

12
Podziel się:

Post przerywany zyskuje coraz większą popularność wśród znanych przedsiębiorców. Do stosowania tego rodzaju diety przyznał się ostatnio m.in. Elon Musk. Serwis Fortune poprosił eksperta o wyjaśnienie, jak post przerywany wpływa na zdrowie i pracę mózgu.

Moda na post przerywany wśród przedsiębiorców i słynnych CEO. Ekspert mówi, jak wpływa to na zdrowie i mózg
Elon Musk mówi, że przeszedł na post przerywany za namową przyjaciela, zrzucił ok. 9 kg i czuje się zdrowszy (Adobe Stock, Getty Images, Clive Mason - Formula 1, juliamikhaylova)

Post przerywany (ang. intermittent fasting) jest rodzajem diety polegającym na czasowym ograniczeniu spożywania pokarmów. W podstawowej wersji zaspokajanie dobowego zapotrzebowania kalorycznego odbywa się w ściśle ustalonym przedziale czasowym, tzw. oknie żywieniowym, wynoszącym zwykle od 6 do 8 godzin (np. w przedziale 10:00 - 18:00). Poza tym oknem pije się tylko wodę, czarną kawę, herbatę lub inne napoje o zerowej ilości kalorii.

Niektórzy stosują modyfikacje tej diety. Jedną z nich jest post, który polega na niejedzeniu przez pełne 24 godziny w ciągu jednego do dwóch dni w tygodniu. Kolejną możliwością jest spożywanie zaledwie 500 kalorii przez dwa dni w tygodniu, natomiast w pozostałe dni można jeść normalnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego woda na lotnisku jest droższa niż w sklepie?

Ten model żywienia zyskuje coraz większą popularność wśród znanych przedsiębiorców. Mają stosować go m.in. były oraz obecny szef Twittera, czyli Jack Dorsey i Elon Musk, a także Phil Libin z Evernote czy Daniel Gross z Y Combinator. Musk przyznał, że dzięki postowi przerywanemu, który zaczął stosować za namową przyjaciela, udało mu się już zrzucić około 9 kg i czuje się zdrowszy.

Jak post przerywany wpływa na zdrowie i pracę mózgu?

Według Marka Mattsona, profesora neurobiologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa i autora licznych badań dot. tego modelu żywienia, z ewolucyjnego punktu widzenia okres postu jest czasem, kiedy nasz umysł działa najlepiej. Naukowiec wyjaśnia, że w przyrodzie zwierzęta muszą radzić sobie bez pokarmu nawet przez kilka dni, co z kolei wymaga tego, by ich umysł i ciało pracowały optymalnie bez jedzenia, ponieważ w przeciwnym razie trudno byłoby im przetrwać.

Choć ograniczanie spożywania pokarmów kojarzy się głównie z utratą wagi, niektóre badania wskazują, że post przerywany może w ogólnym rozrachunku przeciwdziałać cukrzycy, chorobom serca, nowotworom i demencji, a nawet pomagać w spowolnieniu procesu starzenia – czytamy w serwisie Fortune.

Z tą metodą żywieniową związanych jest wiele korzyści zdrowotnych, spowodowanych lepszą reakcją organizmu na insulinę – hormon regulujący poziom glukozy we krwi. Przy mniejszej ilości cukru we krwi, organizm zaczyna spalać tłuszcz. Kontrola poziomu glukozy oraz redukcja tkanki tłuszczowej mogą przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób związanych z procesem starzenia się.

Kolejnym powodem, dla którego post przerywany zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród największych CEO świata, może być jego pozytywny wpływ na wydajność w pracy. Choć badania nad wpływem postu przerywanego na ludzki mózg są jeszcze w początkowej fazie, eksperymenty na zwierzętach wykazały już pozytywne skutki tego rodzaju diety.

Badania na myszach pokazują, że w ciągu kilku tygodni od przyjęcia nowego harmonogramu żywienia wzrósł poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). Ta cząsteczka mózgu odgrywa rolę w uczeniu się, zapamiętywaniu i tworzeniu nowych sieci neuronowych. BDNF to także czynnik o działaniu antydepresyjnym – czytamy w Fortune.

Lepsze uczenie się i zapamiętywanie na pusty żołądek może jednak wydawać się sprzeczne z intuicją – wiele osób powiedziałoby, że głodni nie są w stanie trzeźwo myśleć.

"Po prostu trzeba się do tego przyzwyczaić" – wyjaśnia Mattson. "To tak jak z ćwiczeniami: jeśli nie ćwiczyłeś i zaczynasz biegać, na początku nie będziesz czuć się dobrze. Przystosowanie się organizmu zajmuje od kilku tygodni do miesiąca".

zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Darek
10 miesięcy temu
W perspektywie czasu taka dieta moze być obciążająca dla jelit. Dla mnie odchudzanie jest złozonym procesem i powinno sie je zaczynać własnie od pracy nad poprawa procesów metabolicznych. Z wiekiem i dodatkowymi kilogramami na wadze, jestesmy ubożsi o dobre bakterie jak akkermansia. Dlatego nalezy uzupełniać ich braki np. postbiotykami sanprobi premium i odzywcza dieta
misia
11 miesięcy temu
Jestem od roku na diecie 16/8, czuję się wręcz cudownie. Od czasu do czasu robię trzy dniowe głodówki. I widzę jak przybywa mi sił, zmienia się moje ciało. Głodówki to bardzo dobra sprawa.
he he he
11 miesięcy temu
A sąsiadka je tylko jeden posiłek dziennie. Jak rano zacznie to wieczorem kończy.
Waleria
11 miesięcy temu
Jeść powinniśmy mało na jeden posiłek, tyle co nasza pięść. A przerwa i to duża przerwa między posiłkami daje czas przewodowi trawiennemu na przerobienie tego co zjedliśmy i odpoczynek przed następnym. Takie to proste. Cały czas się zastanawiam jak wielu dietetyków zaleca 5 posiłków dziennie. Mam pewność, iż to odwrotność dla zdrowia, bo przewód pokarmowy CAŁY CZAS PRACUJE.
Wiedza ogólna...
11 miesięcy temu
Ile kalorii ma kawa? Zero? :D