Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Gazociąg wciąż się buduje. Morawiecki: Nord Stream 2 przedłuży władzę Putina

57
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w prestiżowym francuskim kwartalniku "Politique internationale" o zaprzestanie budowy gazociągu Nord Stream 2. Mówił też, że Polska szanuje wolność mediów, i że internetowi giganci używają algorytmów do manipulowania informacjami i dzielenia społeczeństwa.

Gazociąg wciąż się buduje. Morawiecki: Nord Stream 2 przedłuży władzę Putina
Warszawa, 03.07.2020. Spotkanie Mateusza Morawieckiego z dziećmi ze słowackiego domu dziecka. n/z Mateusz Morawiecki. (Aleksiej Witwicki / Forum, RM, Aleksiej Witwicki / Forum)

"Nord Stream 2 to sprawdzian prawdy dla europejskiej solidarności. Od lat mówimy, że ten projekt ma na celu rozbicie jedności europejskiej. Rurociąg Nord Stream 2 nie tylko uzależni Europę od dostaw rosyjskiego gazu, ale także przedłuży kadencję Putina" - ostrzegał w wywiadzie dla francuskiego kwartalnika "Politique internationale" premier Mateusz Morawiecki.

W rozmowie z dziennikarzami premier polskiego rządu wyliczał zagrożenia, jakie niesie ze sobą prezydentura Putina: "Gruzja, Ukraina, Białoruś, sprawa Nawalnego… co jeszcze musi się wydarzyć, żeby europejscy politycy zrozumieli, że Rosja jest dyktaturą, z którą nie możemy się pogodzić?"- pytał retorycznie.

Zobacz także: Jaka pensja minimalna w 2022. "Rozwiązanie polityczne jest bardzo ryzykowne"

Podkreślił też, że dopóki budowa rurociągu nie zostanie całkowicie zatrzymana, nie będziemy mogli mówić o sukcesie.

Morawiecki: Putin widzi tylko własne cele

Pytany o relacje polsko-rosyjskie premier Morawiecki odpowiedział, że "każda nadzieja na zbliżenie jest skazana na niepowodzenie, bo dla Władimira Putina liczą się tylko jego neoimperialne cele".

"Putin próbuje pisać historię na nowo, znosząc odpowiedzialność Związku Radzieckiego za wybuch wojny i zbrodnie popełnione w imię ideologii komunistycznej" - podkreślił Morawiecki i dodał, że jego rząd zrobi wszystko, aby dać Rosjanom szansę na odzyskanie wolności.

"Po próbie zamachu na Aleksieja Nawalnego, a tym bardziej że został skazany na karę w kolonii karnej, nikt w Europie nie powinien mieć złudzeń co do reżimu Putina" – przypomniał.

Dodał ponadto, że aneksja Krymu jest nielegalna i że rząd polski wspiera Ukrainę w jej staraniach o odzyskanie pełnej kontroli nad jej terytorium.

Sojusz polsko-węgierski

Mateusz Morawiecki odniósł się też do stanowiska Polski i Węgier podczas unijnego szczytu w ubiegłym roku (poruszono na nim powiązanie wypłaty środków unijnych z kwestią praworządności) i kwestii weta.

"Weto jest hamulcem bezpieczeństwa. Unia Europejska składa się z 27 krajów. Bez tego mechanizmu zapewniającego, że każdy z tych 27 głosów zostanie usłyszany, nigdy nie znaleźlibyśmy kompromisu. Weto to zapisane w traktatach narzędzie, które jest sygnałem do zaprzestania dyskusji i wznowienia dialogu na nowej podstawie" - wyjaśnił.

Morawiecki przypomniał też, że podczas lipcowego szczytu jego rząd walczył o jasne i precyzyjne zapisy dotyczące związku między praworządnością, budżetem Unii i funduszem naprawczym. "W końcu przyjęliśmy dokument, który szczegółowo określa zasady stosowania tego mechanizmu i gwarantuje, że nie będzie on wykorzystywany do nieuzasadnionych i arbitralnych interwencji różnych instytucji Unii Europejskiej" - mówił Morawiecki.

Sprawa mediów. "Niektórym daje się prawo głosu, innym odbiera się"

Na pytanie dziennikarzy o wolność mediów w Polsce, Morawiecki podkreślał, że udział inwestorów zagranicznych w mediach w Polsce jest znacznie większy niż we Francji czy w Niemczech.

"Polskie prawo nie ogranicza procentu udziałów, które może posiadać jeden właściciel, ani udziału w rynku, jaki może uzyskać – stwierdził premier i dodał: Rynek działa w sposób nieuregulowany, podczas gdy rynki francuski i niemiecki są de facto zamknięte dla inwestorów zagranicznych.

Morawiecki uważa, że duże korporacje medialne lubią cenzurę, a internetowi giganci używają algorytmów do manipulowania informacjami i dzielenia społeczeństwa poprzez radykalizację stanowisk.

"Niektórym daje się prawo głosu, innym odbiera się. Wolność słowa jest solą demokracji, dlatego należy jej bronić. Musimy zdefiniować ramy operacyjne dla Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform" – zaapelował premier.

"Politique internationale" został założony w 1978 r. Analizuje on współczesną politykę międzynarodową. W kwartalniku pojawiają się "Raporty specjalne" na temat danego kraju.

Pismo opublikowało wywiady z czołowymi światowymi politykami jak m.in Jacques Chirac, George Bush, Bill i Hillary Clinton, Angela Merkel, Margaret Thatcher, Benjamin Netanyahu, czy Hosni Mubarak i Nelson Mandela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
mak
3 lata temu
I tu ma rację Zachód na pompuje Kasę Putinowi a to Zawodnik wagi ciężkiej .I wciągnie nosem :Estonię ,Łotwę ,Estonię i Litwę . Ukraina będzie "przystawką ".A w Polsce "kupi nową Targowicę " i wrócimy do czasów Stalina lub Carycy Katarzyny.A Izraelici niech się nie cieszą bo za czasów Rosji "pogromY" to była normalka.
Marek
3 lata temu
Polscy rządzący łącznie z premierem i prezydentem Putinowi do pięt nie dorastają.
expert
3 lata temu
Putin jest gwarancją pokoju w Europie.
Nowy
3 lata temu
UWAGA UWAGA TURÓW- BEŁCHATÓW - Nordstream 2 gotowy w 90% . TO WIADOMO O CO CHODZI
dość
3 lata temu
Pierś cherlawą napręża ??!! Po co Europie drogi gaz z USA jak tańszy mają pod bokiem ? Każdy dba o swoje interesy..nikt nie broni nam kupować tam gdzie chcemy, więc nie wpychajmy się do innych !!! Czym różni się kupno gazu od kupna węgla ?
...
Następna strona